Vybavení na cestu kolem světa (1/4)
Pro všechny začínající cestovatele jsem napsal pár postřehů z cest a co vše si vzít na cestu. Cestuji nějaký ten pátek a trvalo mi než jsem nalezl ty správné věci a vyladil systém, kde co mít a trošku se otrkal. Věřím, že vám tyto informace budou k užitku a ušetří čas a peníze.
Nebojte se cestovat! Je jedno zda umíte jazyky či ne. Když jsem startoval, neuměl jsem kromě češtiny a trochu ruštiny (která mi byla k ničemu) žádný jazyk. Stačí se jen usmívat, o chvilku později se naučíte řeči těla a pokud domorodci budou chtít rozumět, porozumí. Byl jsem připravený na to, že svět je kurva. Není to pravda, dobří lidé jsou všude a já jsem potkal opravdu jen ty dobré. Za tu dobu co cestuji, mě nikdo neokradl, snad kromě jedné sady starých baterii. Když jsem potřeboval pomoc, vždy se někdo našel. Zapamatujte si, úsměv je ta nejsilnější zbraň. Neztrácejte však s úsměvem ostražitost, lidé poznají zda jste ostražití a darebáci se vám vyhnou. Teď umím trochu anglicky a cestování je o to snazší, že si můžete popovídat s ostatními turisty a získat pár užitečných rad. Každopádně občasná samota vám prospěje a porozumíte lépe sami sobě. Cestování je škola života a záleží jen na vás, zda se vydáte na tyto studie.
_________________________________________________________________________________________
Autorem tohoto článku je zkušený cestovatel Štěpán Javorčák (* 1974), který více jak 3 roky cestoval kolem světa. Čtenáři webu Desperado.cz mohli sledovat jeho cestu a zážitku na našich stránkách v sekci Deníky z cest - Štěpa ze světa. Štěpa i nadále příležitostně vyráží do světa, ale teď směřuje svou energii hlavně do farmy, kterou pořídil jako ruinu a teď ji intenzivně zvelebuje. Štěpa je internetově zdatný farmář a tak co se právě děje u něj na farmě se dozvíte na blogu The Farm house Chodec.
_________________________________________________________________________________________
Váha batohu
Pár postřehů k přípravě cesty. Když jsem si pořizoval výbavu na cestu udělal jsem pár hrubých chyb. A to, ze jsem se díval na cenu a kvalitu a opomněl jsem hmotnost a prostor jenž výbava zabírá. Bohužel vsak ty lehčí a menší věci jsou dražší :o( Batoh kolem 20kg není zátěží na cestách a dá se s ním i trekovat. Takže si nejdříve dejte dohromady seznam věcí, jenž si budete na cestu brát a pak si zjistěte výrobce, hmotnost, přečtěte si recenze a ptejte se přátel. Max 20kg pro velký batoh a 5kg pro malý batoh, jelikož musíte počítat nejen s trekováním, ale také s váhou zavazadla do letadla (výjimkou jsou malé letadla např. v jungli kde akceptuji pouze 10-15kg a zbytek váhy musíte extra doplatit).
Elektro výbava na cestách
Další chybu jsem udělal, že jsem nestandardizoval zdroje. Takže jsem nakonec měl elektroniku s různýma zdroji a tím pádem i hromadu nabíječek, které něco váží a zabírají zbytečný prostor. Takže doporučuji při výběru foťáku, čelovky, baterky a ostatního elektro-příslušenství zvolit zdroj baterii AA nebo AAA. Pořiďte si dobíjecí baterie s nejlepší dostupnou kapacitou a kupte několik stejných sad, což vám umožňuje v případě nouze používat baterie z ostatních, v té době nepoužívaných, příslušenství (já používám 3 sady po 4ks baterii AA 2300mAh, 3 sady po 2ks baterii AAA 900 mAh). Kupte baterie známé značky, tak aby jste v případě poruchy článku, měli možnost dokoupit nové baterie ( Sanyo a GP občas zahlédnete na cestách, já používám baterie Ansmann, jsou dobré, ale nikde náhradní neseženete, přecházím na GP nejsem však spokojen, protože tři baterie jsou kaput během dvou měsíců, možná jsem koupil v Panamě padělky. GP zaslané z ČR jsou bez problémů). Pořiďte si také plastové pouzdra na baterie, které je nejenže ochrání před nárazem a prachem, ale také pak poznáte, která sada je vybitá či nabitá. Nabíječku baterii a všechno el. příslušenství kupte na 100-250V ušetříte si starosti s adaptérama. Nabíječku baterií kupte takovou jenž nabíjí jak AAA tak AA, měla by mít možnost nabíjet pouze jednotlivé články a ne páry, detekce vadné baterie (která vám ušetří dumání proč ten foťák tolik žere) a rozhodne by to měla být rychlo dobíječka, na cestách na dobíjení baterií moc času nemáte a také se občas krade a tak musíte nabíječku hlídat, což je u normálního 8 hodinového dob. cyklu otrava . Já používám rychlodobíječku GP Power bank Smart2 a jsem velmi spokojen. Pro nabíjení telefonu se pak hodí pořídit powerbanku s dostatečnou kapacitou pro chvíle, kdy se nedostanete k zásuvce.
Oblečení
Při koupi oblečení musíte mít dobrý pocit z výrobku, když jej nemáte, raději počkejte. Nic z toho z čeho jsem tenkrát neměl dobrý pocit už nemám. Zůstalo to doma, nebo se to jinak neosvědčilo, to neplatí pouze u oblečení. V krámě překontrolujte švy, když se začnou párat, či se vám to nezdá nekupujte to. Na cestě si povětšinu musíte zašít všechno sami a opravdu to není tak hezké jako z fabriky, tak se to snažte eliminovat už v obchodě. U bundy je důležitá kapuce, mela by mít dvoubodové stahování. Kapuci zkoušejte s čepicí i bez a projděte se rychle a sledujte zda vám kapuce nepadá do očí či nebrání jinak ve výhledu (můj případ). V oblečení udělejte pár prostocviků, ať zjistíte zda vás to někde neškrtí, či netáhne. Ještě jedna podstatná věc je, a to zda se v použitém materiálu u oblečení rozkládá pot či ne. Některé košile, kalhoty, trenky či ponožky začínají smrdět i po jednom dni. Správná košile by měla vydržet nesmrdět alespoň týden :o)
Léky
U nákupu léků poproste lékárnici ať vám dá či objedná léky s maximálním expiračním datem. Ušetří vám to pak dilema, zda si ten prošlý prášek vzít, nebo si sehnat něco neprošlého. Návody si schovejte k lékům, které často používáte.
Očkování
S očkováním jsem se nepáral a mám všechno co je dostupné. Někteří říkají, že jsem blázen, tolik očkování, ale řeknu vám, že mám teď klidné cestování. Nemusím každý den v postižených oblastech přemýšlet, kdy mě to skolí. Očkoval jsem se rok a půl, popravdě řečeno, některé hygienické stanice s očkováním moc velkou zkušenost nemají. Proto je lépe si vše ověřovat na více frontách, jelikož je to vaše zdraví. Dobré informace mi poskytnul doktor Petras www.vakciny.net. Prášky na malárii neberu, jelikož by mě to nejen zruinovalo zdravotně, ale i finančně. Zvolil jsem proto raději dlouhé kalhoty a košile s repelentem jako prevenci.
Dokumenty
Veškeré dokumenty, pasy, víza, očkovací průkazy, řidičáky naskenujte a uložte do své e-mailové schránky. Budou vždy po ruce v případě krádeže, či ztráty. Zalaminujte si barevnou kopii vaší identifikační strany z pasu. Kopii udělejte oboustrannou ať to vypadá jako řádný doklad, zmenšení jsem myslím prováděl na 75% původní velikosti pasu. Tento doklad ve většině případech policii stačí. Čím méně používáte pas o to bude v lepším stavu. Pokud budete cestovat opravdu hodně dlouho, přes hodně zemí, je lepší si pořídit druhý pas a ten nechat zaslat na některou z našich ambasád v zahraničí, jenž je na vaší trase. V případě krádeže máte originální pas do jednoho týdne. Standardně by jste na něj museli čekat jeden a půl měsíce, což by vám trošku skřížilo plány a také rozpočet. Nebo by jste se museli vrátit na prozatímní pas přímo zpět do ČR. Pak je ještě jedna možnost, rychlopas s platností pouze jednoho roku, bez čtecí zóny, na něž by jste čekali asi tři týdny.
Výměna pasu aneb špatná razítka v pasu vám mohou zkomplikovat cestu
V případě, ze pojedete přes Irák, Irán, Afganistan, Pákistán či jiné podobné islámské země vystavujete se riziku, že vás některé země z bezpečnostních důvodů nebudou chtít vpustit do země např. Austrálie. Je lépe za včas vyměnit pasy. Pozor vyměňte je však minimálně v předchozí zemi, než kde žádáte o viza, jelikož ambasáda bude chtít vidět ve vašem pase, že jste v dané zemi legálně (viza, razítko), když je budete mít v pase s vízama těch špatnejch zemí máte problém, tak jako jsem měl já. Tato blbost mě stála letenky za 1100$ a díky mému vzdělání a pobytu v Iránu a Pákistánu jsem v Austrálii vedený pravděpodobně jako riziková osoba. Nebýt mých služebních víz do USA v druhém pase, tak by mi nebyl povolený ani let přes Austrálii na Nový Zéland o který jsem žádal. Naše ambasády v zahraničí poskytují pár služeb zdarma. Využívám pouze uložení pasu, náhradních dokumentů jako řidičák , kopie očkovacího průkazu a uložení šeků. V případě krádeže vám ambasáda zašle na nejbližší zastupitelský úřad, kde se nacházíte vaše uložené věci. Což vám zase umožní trochu dýchat.
Rizikové oblasti
V případě cestování do rizikových zemí napište svůj itinerář na naši ambasádu v příslušné zemi, prodiskutujte bezpečnostní situaci, nahlaste vstup a výstup ze země včetně termínu, kdy se nejpozději ozvete. Děláte to pro sebe, v případě únosu a jiných živelných událostí bude mít ambasáda podklady kde vás mají zhruba hledat. Buďte v kontaktu s přáteli přes net a pište pokud jedete někam déle než jeden týden, kde není možnost komunikace (to platí nejen pro rizikové země). Může se stát, že pak budete třeba pohřešováni jako, já. Zatím co vy si užíváte, rodina a přátelé se diví. Co se týče našich ambasád, mám dobrou zkušenost s ambasádou v Iránu, Pákistánu, Mexico City, Columbii. Velmi špatně a arogantně jedná paní Blažková, pokud si dobře pamatuji ambasáda v Indii.
_________________________________________________________
SERIÁL O VYBAVENÍ NA CESTU KOLEM SVĚTA
Vybavení ne cestu kolem světa – díl 1.
V prvním díle se dozvíte postřehy k váze batohu a jak rozumně vybírat elektroniku na cesty jako jsou baterky, nabíječky, foťák atd. V další části jak vybírat léky a očkování, jak zabezpečit dokumenty a že neškodí mít dva pasy. Dozvíte se i základní informace jak se pohybovat v rizikových oblastech.
Vybavení ne cestu kolem světa – díl 2.
V druhém dílu cyklu "Co si sebou vzít na cestu kolem světa" se dozvíte jak je to s pojištěním a především co dělat když se pojišťovně platit nechce. Pár informací zde najdete k hygieně a pak především co má cestovatel v batohu. Štěpa vám doporučí dobré boty, jaké pořídit kalhoty, košili nebo trenky a ponožky.
Vybavení ne cestu kolem světa – díl 3.
Ve třetím díle seriálu s doporučeními co si vzít na cestu kolem světa, se dozvíte o využití nepromokavého pytle, co by měla obsahovat lékárnička, jak vybrat spacák, hamaku, karimatku a jestli sebou na cesty brát stan.
Vybavení ne cestu kolem světa – díl 4.
V posledním díle našeho seriálu o vybavení na cesty se dozvíte doporučení k výběru hlavního a příručního batohu, jak batohy zajistit tzn. bezpečnostní síti. Článek dále obsahuje rady co dát do příruční lékárničky, jak vybavit krabičku poslední záchrany (KPZ) a jaké ostatní věci nezapomenout.
_______________________________________________________________
Tento příspěvek je součástí cestopisu, který dokumentuje mojí tříletou cestu kolem světa. Na úvodní článek cestopisného seriálu se dostanete kliknutím na "Stěpa ze světa aneb CESTA KOLEM SVĚTA".