Costa Del Golf

Costa del Sol (Španělsko)
Costa del Sol (Španělsko)

Na sklonku podzimu se na našich hřištích už příliš golf hrát nedá a první nadílka sněhu většinou pohřbí poslední naděje skalních hráčů golfu na hru venku. Nastává dlouhé čekání na jaro. Ti movitější mají možnost vycestovat za golfem např. do Tuniska nebo do Španělska, kde je počasí na přelomu listopadu a prosince přívětivější a teploty se pohybují do 20°C, déšť přichází jen zřídka, mraky se odplouvají vypršet do vnitrozemí, vítr je jen mírný… Ideál !

A právě na jih Španělska jsme se jeli podívat a chceme se podělit o získané zkušenosti. Podél cesty mezi Malagou a Gibraltarem (přibližně 100 km) na pobřeží Costa Del Sol je situováno na 40 (!) golfových hřišť, které rozhodně nezklamou svou kvalitou.

Pro transfer mezi hotelem a hřišti je ideální využít služeb některé z autopůjčoven. Vyjde to levněji než taxi a vzhledem k velikosti akčního radiusu i téměř nezbytné. Na sedm dní vyjde auto na 250 – 300 EUR.

S kvalitou hřišť souvisí i cena, která je závislá na sezóně. Vysoká sezóna končí v listopadu, od prosince jsou ceny příznivější. Je nutné počítat s tím, že fee na 18 jamek ve vysoké sezóně na jednoho hráče většinou neklesne pod 70 EUR, vozík (buggy) pro dva stojí 30-45 EUR dle sazeb jednotlivých hřišť.

Cena je však na kvalitě rozhodně vidět, hřiště jsou perfektně upravená. To umožňuje nejen bohatší klientela, ale i počasí, které umožňuje celoroční provoz. Největší rozdíl je na první pohled v celkové úpravě hřišť, nikde není vyšší, natož vysoká tráva. Speciální brýle na hledání míčků by se zde rozhodně neprodávaly. Prostě se hraje golf a netráví se dlouhé minuty hledáním míčků. Samotná krajina pak nabízí pro našince málo vídané pohledy: palmy, hory, rokliny, sluníčko, a přitom všem není vedro !

Jediným omezením na některých hřiští může být limit HCP 28 pro muže, na ženy jsou Španělé méně přísní. Ostatní limity jsou pouze finanční. Lze jen doporučit zarezervovat si hřiště alespoň den nebo více předem, je nepravděpodobné že se navzdory vysoké sezóně dostanete ihned na hřiště. Zkoušeli jsme i rezervaci předem přes www.golfspain.es, vše sice funguje, ale: nevýhodou této metody je zdlouhavé dohadování konkrétního tee time. Organizace na hřištích je perfektní, na recepci i na prvním odpališti, vše probíhá bez problémů. Platit se dá hotově nebo kartou, která je nezřídka upřednostňována.

Je pravidlem, že se vozíkem (buggy) smí jezdit pouze na vyznačených a k tomu určených cestách a nelze si dojet až přímo k míčku. To se jeví zpočátku jako nepohodlné, ale dá se na to rychle zvyknout. Kdo má nejistý odhad, vezme si s sebou hůl navíc, aby se nezdržovala hra.

Luxusní řešení mají v resortu La Cala (www.lacala.com), který nám nejvíce učaroval. Bugginy jsou vybaveny GPS navigací a na displeji se zobrazuje vzdálenost k bankrům nebo ke grýnu. Zhýralost ? Ani ne. Pokud absolvujete hřiště poprvé, je to při hledání vlajky a kocháním se přírodou (za ty peníze) výborná pomůcka. La Cala nabízí 3x 18 jamek a navíc 6ti jamkovou akademii, kterou vede David Leadbetter. Všechny tři hřiště (Europe, America, Asia) jsou velmi povedená a nabízejí nadstandardní hráčský zážitek. Zkuste to i Vy, vřele doporučujeme.

Booking.com