Etiopie: Velká, magická a nádherná země podruhé

Etiopan (Etiopie)
Etiopan (Etiopie)

V dnešní době si už můžete pořídit u cestovní kanceláře zájezd třeba na sedmadvacet dní, za pouhých třiasedmdesát tisíc na osobu. Poznávací zájezd vám má předvést běžný i domorodý život Etiopanů. Výlet si můžete prodloužit i cestu na sever za nejzajímavějším skvostem architektury chrámovým komplexem Lalibalea,nebo do exotického Bahir Daru. Zároveň se můžete v srpnu zúčastnit festivalu Donga, kde se schází mladí Surmové a bojují dlouhými dřevěnými tyčemi. Letu se bát nemusíte, etiopské aerolinky byly nedávno ohodnoceny jako nejlepší v celé Africe. Pozor na elektřinu, ne vždy jde totiž proud, často vypadává. Vláda to řeší tak, že v určité dny vypíná elektřinu v ulicích jednotlivých měst a dokonce se tak děje i v hlavním městě Etiopie Adis Abbebě.

Lalibela

Chrámová památka na severu Etiopie, jež je zapsána na seznamu UNESCO. Je to město v horách asi 350 kilomterů od Adis Abbeby, čítající něco přes patnáct tisíc obyvatel. Památka je proslulá labyrinty tunelů, kostely, chodbami a dalšími budovami vytesanými do skal. Na seznam kulturního dědictví UNESCO bylo zapsáno už třináct z těchto kostelů. Místní legenda tvrdí, že etiopský král Lalibela pobýval v Jeruzalémě a po návratů do rodné země chtěl také vybudovat svaté město. Tak rozhodl o vybudování ve městě Roha, které se po jeho smrti přejmenovalo na Lalibela. Názvy kostelů potvrzují tuto legendu, posuďte sami Řeka Jordán, Boží Muka nebo Adamův hrob.

Bahir Dar

Bahir Dar se nachází 560 km severně od Addis Abeby, je to hlavní město Amharského regionu. A má asi 150 tisíc obyvatel. Leží poblíž místa, kde z jezera Tana vytéká Modrý Nil. Nejhezčí pohled na tuto řeku se naskýtá od paláce císaře Haile Selassieho. Teprve ve srovnání s hnědou barvou jezera si člověk uvědomí, že si svoje pojmenování Modrý Nil opravdu zaslouží. Palác Haile Selassieho stojí na kopci 5 kilometrů od města. Panovník chtěl původně udělat z Bahir Daru nové císařské město, už to ale nestihl.

Poušť (Etiopie)

Čas tu běží jinak

Etiopané počítají hodiny jinak než my. Jejich den trvá od šesti hodin ráno do šesti hodin večer. V poledne tudíž mají šest hodin, v šest večer je dvanáct, v sedm je jedna. Je proto dobré se vždycky přesvědčit, jaký časový údaj kdo myslí.

Etiopské národní parky

Etiopii najdeme dokonce devět národních parků. Snad do všech se dostanete i s pomocí cestovních kanceláří. Národní parky jsou Abijatta-Shalla, Awash, Bale Mountains, Gambela, Mago, Nechisar, Omo, Semien Mountains a Yangudi Rassa. Národní park Awash leží v nížině na východě, na jihu jej obklopuje řeka Awash. Dominantou parku je vulkán Fantale (2007 metrů), kde můžete ještě vidět zbytky lávy. Teploty v parku jsou velmi vysoké a dosahují až 42 ˚C, noci jsou chladnější 10-22 ˚C. Terén tvoří porosty akácií, kde zdržují malé antilopy dik dik, zebry, gepardi, servalové, levharti, paviáni, kudu, velké želvy, luskouni, karakaly a jiné.

Národní park Nechisar leží jižně od Addis Ababa u města Arba Minch mezi jezery Abaya a Chamo. Na 514 kilometrech čtverečních savany se volně pohybují různé antilopy, bůvolci, gazely, najdete tu i krokodýly, paviány a 188 druhů ptáků. Pozadí hor vytváří zajímavou a krásnou krajinu, park je dobře přístupný, na východní straně vyvěrají horké prameny.

Piva a delikatesy

Etiopská piva nejsou špatná, vždyť spoustu pivovarů je tu české výroby a nebo tu čeští sládci i dlouhá léta pracovali. Známý etiopský pivovar nese jméno Bedele.

V lepších restauracích v místech políbených civilizací dostanete i gurmánskou delikatesu. Grilovaná ryba pro dvě až čtyři osoby v restauraci vyjde asi na šedesát birrů, což je asi dvě stě čtyřicet korun.

Booking.com