Istanbul, kulturní a společenské centrum Turecka (foto)

TURECKOIstanbul je městem, které v historii mnohokrát změnilo svůj název. Původní antická řecká osada Byzantion se změnila na začátku čtvrtého století po Kristu na Konstantinopol, balkánští Slované jí nazývali příznačně Cařihrad a po dobytí osmanskými Turky, v roce 1453, se město přejmenovalo na dnešní Istanbul.

Snad i díky tomu zde najdeme velké množství architektonických památek, počínaje Chrámem Boží moudrosti (Hagia Sophia), přes tak řečenou Modrou mešitu až po Konstantinův sloup, který byl postaven již ve čtvrtém století po Kristu.

Třináctimilionový Istanbul však nabízí mnohem víc. Palác Topkapi, který nařídil stavět první muslimský vládce tohoto města, sultán Mehmed II., sloužil jako rezidence jeho následníků až do poloviny devatenáctého století. Tamní sváteční trůn, vážící čtvrt tuny a osázený pětadvaceti tisíci perel, určitě stojí za to shlédnout. Jako muzeum v současnosti slouží i Hagia Sophia, které je proslavené coby jeden z největších svatostánků této planety.

Obdivovat ale můžete i Bosporskou úžinu, kterou údajně jako první překonali bájní Argonauti. Istanbul, který se vlastně rozkládá na dvou kontinentech, však není tureckou metropolí. Titulem hlavního města Turecka se může chlubit poněkud vzdálenější Ankara, nicméně až od roku 1923. I přesto však nabízí někdejší Konstantinopol spoustu kultury, zábavy a odpočinku, muslimských i křesťanských architentonických a kulturních památek, z jejichž nebývalého počtu se každému návštěvníku musí až zatočit hlava…Autor - Jaroslav Hruška

Zveřejněno - 04.08.2013 09:09

Nejnovější články do Vaší schránky:
REKLAMA:
REKLAMA:

Reklama

(c) 2005-2017, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška & Štefan Mazáň