Fotogalerie Ani, bývalé hlavní město Arménie
Kdysi slavné a prosperující město, které ve středověku konkurovalo dokonce Istanbulu, Bagdádu nebo Káhiře, dnes bohužel leží jen v ruinách na východě Turecka. Ani, které došlo slávy i díky označení „Město tisíce a jednoho kostelu“, patřilo v minulých staletích mezi centra arménského království a mělo populaci čítající nejméně jedno sto tisíc obyvatel.
Ani bylo úspěšné i díky tomu, že bylo velmi obtížné je dobývat. Z východu je totiž chráněné řekou Akhurian a na západě údolím Tzaghkotzadzor. A co vlastně v tomto městě můžeme dnes spatřit?
Je to především místní katedrála, zasvěcená Surp Asdvadzadzin (tedy Svaté matce Boží), jejíž konstrukce započala na konci desátého století. Dílo bájného arménského architekta Trdata bylo přestavěno v gotickém stylu a tato výspa východního ortodoxního křesťanství působí vskutku impozantně.
Není to ale samozřejmě jediná sakrální stavba celého Ani, jsou zde i stavby zasvěcené svatému Jiří nebo svatému Štěpánovi. A jako bonus si můžete projít i rozvaliny městské citadely a mětských hradeb, které už ale bohužel rozložil zub času. I přesto působí dojmem, který je třeba právě ve střední Evropě vlastně nevídaný. Je historickým paradoxem, že jedno z historicky nejvýznamnějších měst Arménie dneska najdete na území Turecka.
Jaroslav Hruška | 3.3.2013
Aktuální počasí v destinaci
|
8,7°C
|
Předpověď počasí |