Pamukkale, kouzelná přírodní scenérie (foto)

TURECKOPamukkale, neboli „hrad z bavlny“ je jednou z nejhojněji navštěvovaných přírodních památek Turecka. Jedná se vlastně o prýštící minerální pramen, díky kterému vznikají bílé usazeniny. Z těch se v průběhu let stal opravdový kopec z vápníku. Ačkoliv něco podobného najdeme i v Maďarsku nebo USA, Pamukkale je město bohatnoucí závratnou rychlostí hlavně na turistickém ruchu.

Lidé se začali o Pamukkale zajímat už v antice a před více než dvěma tisíci let zde založili lázeňské město Hierapolis. To mělo v jistou dobu asi půl milionu obyvatel a k vidění zde tak je mnoho rozvalin, které jsou památkou někdejší slávy. Dokonce zde najdete i slavné Kleopatřiny lázně, kde trávila poslední ptolemaiská panovnice svůj čas s římským patricijem Markem Antoniem.

To, jak Turci o své přírodní bohatství pečují, je vidět právě na Pamukkale. Pokud si jej chcete projít, můžete – musíte ale zout obuv, abyste nepoškodili vzácné minerální terasy všude kolem. Pamukkale, ležící nedaleko tureckého města Denizli na jihozápadě Turecka, nabízí celkem sedmnáct termálních pramenů a někdejší římské lázně Hierapolis jsou spolu s tímto vzácným „hradem z bavlny“ zapsány od roku 1988 na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.Autor - Marek Kos

Zveřejněno - 07.07.2013 00:00

Nejnovější články do Vaší schránky:
REKLAMA:
REKLAMA:

Reklama

(c) 2005-2017, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška & Štefan Mazáň