Deník z Jižní Afriky (část 2 / 32)

Lev (Jihoafrická republika)
Lev (Jihoafrická republika)

Jihoafrická republika, Lesotho, Svazijsko, Mosambik, Zimbabwe, Zambie (26.9. – 22.10.2006)

7. Suvenýry

V každé navštívené zemi funguje mnoho tržišť, kde si turista může dobře vybrat z místních rukodělných výrobků. Také v národních parcích jsou běžně obchody se suvenýry. Jsou to převážně tradiční africké výrobky ze dřeva, kamene, kůže, sádry, hlíny, kovu a kosti. Neexistují příliš velké rozdíly mezi nabídkou suvenýrů v jednotlivých zemích. Ale některé speciality se vyskytnou. Například na indickém trhu v Durbanu se dal koupit přívěšek na krk se žraločím zubem. A to jsme zaváhali, že jsme si ho nekoupili, protože dále po cestě už nebyl. Běžný turista si tedy jistě vybere z nabídky dřevěných a kamenných sošek zvířat a lidí, dlabaných nádob, popelníků, kožených bubínků, šátků, ubrusů, masek, stojánků, krabiček, otvíráků z buvolího rohu, malovaných pštrosích vajec, hliněných pálených nádob – hrníčků a váziček, nožů, výrobků ze smaragdu, malovaných pláten, obrazů, těžítek, kabelek a peněženek z pštrosí kůže, ale také bavlněných triček s originálním potiskem či výšivkou, čepiček a dalších výrobků.

V JAR existuje také široký výběr CD s domorodou hudbou, jako je například skupina Amampondo. CD stojí kolem 100 randů. V ostatních zemích je nabídka omezená a v Mosambiku nabízejí už jen přepálené a poškrábané CD. Zajímavým suvenýrem ze Svazijska ještě může být DVD se záznamem tradičních královských rituálů Incwala a Reed dance za 180 randů. V Lesothu je možno koupit také zdejší jedinečné domorodé kulaté klobouky. „Revoluční“ trička s obrazem marxisty Samory Moisese Machela však v Mosambiku k mání nejsou. Stejně tak v Zimbabwe byste marně sháněli tričko s diktátorem Robertem Mugabem. Pavel nám tyto zvláštnosti sice naoko sliboval. Ale my jsme tušili, že je to legrace. A tak jsme se museli spokojit s těmi běžnými suvenýry, kterých všechny země nabízejí nepřeberné množství. Všude je třeba smlouvat. Domorodci na to přímo čekají a bez toho je obchodování nebaví. Někdy je to docela zdlouhavé, ale většinou také zábavné. Jen se to nesmí přehnat, abychom prodavače neurazili.

Maputo - umělecké dílo z výfuků (Mosambik)

Většinou se ale dá uhádat podstatně nižší částka, než byla ta počáteční. Je v tom kus psychologie. Měli bychom poznat, kdy prodejce opravdu potřebuje zboží prodat. Pak je možno dosáhnout skutečně zajímavé ceny. V JAR v každém obchodě s potravinami narazíte na sušené maso biltong. Je to docela pochoutka a vyrábí se z různých druhů mas jako například tenké klobásky nebo kousky či plátky masa, nejčastěji hovězího. JAR je také vyhlášená výrobou kvalitních vín, které je možno koupit v supermarketech, ale nejlépe přímo při ochutnávce ve vinném sklípku. Někdy k tomu přidají i sklenice nebo pohled. Je vhodné si nechat peníze na nákupy v duty free obchodech na hranicích a letištích.

Antilopy v Krugerově národním parku (Jihoafrická republika)

8. Záchody

Záchody jsou pro každého turistu velice důležitým místem úlevy. Byl jsem velice překvapen úrovní těchto zařízení v JAR, které snesou srovnání se západní Evropou. U každé benzínové pumpy je WC. Motorestů je také dostatek. V ostatních zemích je to horší. V Lesothu a Zambii nemohu pro krátkost pobytu posoudit. WC dobře funguje i v nejvýše položené hospodě v Africe na Sani Pass Top. V Mosambiku je síť WC řidší a úroveň horší, ale snesitelné. V Zimbabwe nejsou podél cest žádná WC a je nutno jít do přírody. Důležité je, že nikde v Jižní Africe se na WC, jako ve většině civilizovaných států, neplatí a nemusíte tedy shánět drobné mince po všech čertech.

9. Cestovní formality

Do všech zemí je třeba mít platný pas, který bude platit ještě půl roku po vstupu do země. Do JAR není třeba vízum. V letadle se vyplňuje formulář, kde jsou dotazy na celkem běžné věci, jako je jméno, číslo pasu, jeho platnost, datum a místo narození, povolání atd. Na letišti u pasové kontroly vlepují do pasu Jihoafričané jakýsi kupón, kolem něhož budeme mít na konci cesty sbírku kulatých a hranatých razítek. Do ostatních zemí je třeba si vyřídit víza. Do Lesotha a Svazijska se vyřizuje na britské ambasádě v Praze a stojí přes cestovní kancelář 1.300,-- Kč + 300,-- Kč za zprostředkování. Zimbabwské vízum se vyřizuje ve Vídni a stojí 1.650,-- Kč + 300,-- Kč.

Vodopád cestou na samotu Trackers (Jihoafrická republika)

Mosambické vízum se vyřizuje na hranici a stojí 25 US $ na počkání. Předtím si doma vyplníme u žádostí do Lesotha, Svazijska a Zimbabwe spoustu lejster – až 5 stran a odevzdáme fotografie. Některé otázky jsou skutečně záludné, jako například do kdy platil váš předchozí pas (!). V Mosambiku se vyplňuje jenom jedna malá kartička bez fotografie. Do Zambie pouští turisty také na základě vyplnění malého dotazníku bez fotografie za 10 US $, ale je nutno se vrátit týž den stejným hraničním přechodem. Dále je při překračování hranic potřeba mimo víza vyplnit další formuláře o převážených fotoaparátech a kamerách. Samostatnou kapitolou je papírování kolem auta. Je třeba si vyřídit připojištění a zejména na mosambických a také zimbabwských hranicích ještě další byrokratická potvrzení. K tomu už je nezbytná pomoc placeného místního prostředníka. Podrobnosti jsou uvedeny v deníku.

Cape Town - botanická zahrada Kirstenbosch (Jihoafrická republika)
Cape Town - botanická zahrada Kirstenbosch

10. Prameny

Turistický průvodce Jižní Afrika, Lesotho a Svazijsko, JOTA 2003 (Rough Guides)
Turistický průvodce Jižní Afrika, Lesotho a Svazijsko, Svojtka 2006 (Lonely Planet)
Stručná historie států: Alexandr Zimák – Jihoafrická republika, Libri 2003
Časopis Země světa, Jihoafrická republika, číslo 8/2003
www.afrikaonline.cz
informace ministerstva zahraničních věcí České republiky www.mzv.cz
www.bongobongo.cz
terittoriální informace www.export.cz
www.hedvabnastezka.cz
www.ikoktejl.cz
www.cestopisy.cz
www.lideazeme.cz
www.national-geographic.cz
www.jizniafrika.cz
http://cestovani.idnes.cz/zeme_info.asp
http://www.celysvet.cz/zemepisy-staty-sveta.php
www.dromedar.zoznam.sk
www.lib.utexas.edu/maps
Automapa Mozambique, 1 : 2.000.000, Freytag a Berndt, Rakousko
Automapa Mozambique, 1 : 2.000.000, Ravenstein Verlag, Německo
Automapa South Africa including Lesotho and Swaziland, 1 : 1.500.000, ITM, Kanada
Automapa South Africa, 1 : 2.000.000, Freytag a Berndt, Rakousko
Autoatlas Southern Africa, 1 : 1.500.000, Map Studio, JAR
Automapa Swaziland, 1 : 250.000, ITM, Kanada
Automapa Zambia, 1 : 1.500.000, ITM, Kanada
Automapa Zambia, 1 : 2.200.000, Freytag a Berndt, Rakousko
Automapa Zimbabwe, 1 : 1.100.000, Freytag a Berndt, Rakousko

Obsah cestopisu Deník z Jižní Afriky

Deník z Jižní Afriky (část 1 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 2 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 3 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 4 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 5 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 6 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 7 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 8 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 9 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 10 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 11 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 12 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 13 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 14 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 15 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 16 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 17 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 18 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 19 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 20 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 21 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 22 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 23 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 24 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 25 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 26 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 27 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 28 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 29 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 30 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 31 / 32)
Deník z Jižní Afriky (část 32 / 32)

Booking.com