Hakuna matata ve státě s milionovou historií
Keňa, rozlehlý stát v západní Africe. Oficiálně jde o Keňskou republiku, nebo-li Kenya. Jedná se o přímořský stát při pobřeží Indického oceánu. Od července roku 2011 na severozápadě sousedí už jen s Jižním Súdánem, nikoli Súdánem. Na západě s Ugandou, na severu s Etiopií, na východě se Somálskem a na jihu s Tanzánií. Úředním jazykem je po celé republice svahilština, známá z filmu Lví král. Jistě znáte Hakuna matata – Není problém. Myslím, že tohle by mělo být hlavním mottem celé země. Pro nikoho není nic problém, ale jak dlouho to trvá je věc druhá.
Historie Keni
Keňa je známá četnými národními parky, jezerem Turkana na severu země. Země je pojmenována po nejvyšší hoře Mount Kenya, která se nachází ve střední Keni. Historie sahá o mnoho milionů let zpátky. Ve velké příkopové propadlině u jezera Turkana byly objevené nejstarší zkameněliny lidských bytostí Homo habilis a Homo erectus, které jsou staré skoro tři miliony let.
Povolební nepokoje
Do roku 2007 patřila Keňa k nejbezpečnějším zemím Afriky a jejím představitelům se dařilo do země lákat turisty z celého světa. Vše se změnilo v prosinci roku 2007. Prezidentem se stal Mwai Kibaki a opozice v čele Raily Odingy ho obvinila ze zfalšování výsledků prezidentských voleb. Mwai Kibaki porazil svého soka o pouhých 220 tisíc hlasů. Raily Odinga označil volby za zmanipulované a chtěl se prohlásit prezidentem lidu. Stáli proti sobě především dva kmeny. Mwai Kibaki z kmene Kikujů a Odinga od kmene Luo. Od té doby se Keňa změnila v bouřlivou a násilnickou zemi. Nejhorší to bylo na západě, ohrožení se týkalo i humanitární pomoci. Bohužel jsou tyto dva kmeny v Keni nejpočetnější, do konfliktu se tedy zapojila skoro celá země. Navíc mají jejich nesváry už dlouhé kořeny i z minulosti.
Násilí, násilí a zase násilí
Ve městech hořely domy, rabovalo se a střílelo, obchody byly zavřené. Na silnicích byla přepadávána auta. Auta ukradnou a ta pak končí v Somálsku nebo Etiopii. V lepším případě přežije alespoň řidič. Situace byla opravdu vyostřená. Nejméně padesát lidí, kteří se v obavách z povolebních násilností ukryli v západokeňském městě Eldoret do kostela, zahynulo poté, co budovu zapálil rozvášněný dav. Šlo především o matky s dětmi. Svědci tvrdí, že násilnosti nabývají charakteru etnických čistek. Uvedl v lednu 2008 portál iDnes.cz. Popáleny byly i děti. Na malém chlapci hořel oděv, a protože je rodina velmi chudá nemohla si dovolit ošetření v nemocnici, ujala se chlapce humanitární organizace ADRA. Chlapci byla provedena rozsáhlá nefrektomie, odstřihávání popálené kůže, na celém hrudníku, bříšku a tříslech. Po měsíci intenzivní léčby byl prý chlapec propuštěn domů ve skvělém stavu.
České cestovky vydělávaly dál
Cestovní kanceláře z Velké Británie tehdy zcela zastavily kvůli bouřlivé situaci zájezdy. České cestovky takový zákrok neudělaly. V lednu dokonce vyslaly další charterové letadlo s více než stovkou cestujících. Z letiště je do hotelu doprovázel konvoj policistů, takže byli mimo nebezpečí. Češi jsou holt otrlí a zřejmě využívají i toho, že ceny zájezdů jdou rapidně dolů. Nejvíc trpěly nejchudší, kteří se nemohli bránit a o které se také nikdo nezajímá. Podle zpráv ze západu leželo na polích a ve vypálených vesnicích dokonce desítky a stovky mrtvých. Tam, kde je rabující a vraždící dav zastihl, leží, protože je neměl kdo pohřbít. Dnes už se naštěstí situace uklidnila a zájezdy do Keni už se staly zase bezpečnými jako před prezidentskými volbami před šesti lety.
Barbora Walterová Benešová | 7.9.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
18,1°C
|
Předpověď počasí |