Tarcal - brána do Tokajské oblasti

Tarcal (Maďarsko)
Tarcal (Maďarsko)

V krajině, kde se nachází světoznámý Tokaj a popíjí se slavné tokajské víno, takřka na samém východě moderního Maďarska, se nachází třítisícový Tarcal. Často se tady říká i "U Tokajské brány" a označení to není vůbec nadnesené. Místní malebná příroda, kde žije spoustu vzácných zástupců fauny i flóry, snad nekonečné možnosti sportovního vyžití (v létě i v zimě!) a pěstování vína, které se dle kronik datuje až do jedenáctého století, přesně tak by se dal charakterizovat maličký Tarcal, ležící na okraji tak řečeného Zemplénského pohoří.

Tarcal (Maďarsko)

Pokud chcete navštívit opravdu dobré lázně, které jsou srovnatelné s kvalitou lázní v Mariánkách, Luhačovicích nebo i na Slovensku, Tarcal bude určitě to pravé. A co vlastně můžeme v Tarcalu navštívit jako praví a nefalšovaní turisté, kteří se nepřišli rekreovat do lázní nebo jen a jen popíjet víno? Především je to takřečený Degenfeldův hrad, který dříve patřil stejnojmenné německo-maďarské šlechtické rodině. Někdejší slavná stavba dnes slouží také jako hotel, takže stačí mít v kapse dostatek forintů a můžete se alespoň jednu noc kochat nádhernou celého interiéru. Další zajímavou stavbou je Andrássyho sídlo, barokní stavba z 18. století, která ale opět už několik let slouží jako klasický hotelový apartmán pro příchozí turisty.

Tarcal (Maďarsko)

Další zajímavou stavbou je kaple sv. Terezie, která je na vrcholu 196 metrů vysokého kopce Henye. Její stavba proběhla mezi léty 1749 a 1750, patronem této kaple byl hrabě Grassalkovič I. Antal. Stavba byla hodně poničena hlavně během druhé světové války a svou oběť si vybralo i řádění vandalů v roce 1980, dnes je ale kaple opět v celé své někdejší kráse. Při pohledu zvenčí se to asi příliš zdát nebude, ale interiér je opravdu zajímavý a výprava sem určitě stojí za to. A ještě než z Tokajského kraje odjedete, musíte jednoduše navštívit ještě jedno město, jinak vaše návštěva nebude úplná. Jeho jméno zní dosti krkolomně - Sárospatak...

Booking.com