Městskou hromadnou dopravou po Singapuru
Městský stát Singapur je druhou (po Monaku) nejhustěji zalidněnou zemí na světě. Zároveň patří i mezi nejvyspělejší světové ekonomiky a země s nejvyšší kvalitou života obyvatel. Špičkový je i zdejší dopravní systém. V Singapuru jste vždy v blízkosti cíle své cesty, nejen proto, že se jedná o jeden z nejmenších států světa. Pokud nikam nespěcháte můžete se rikšou ploužit městem nebo si užívat plavbu vodním taxi (bumboat) po řece a obdivovat městské panorama. Jelikož je Singapur moderní země i dopravní infrastruktura je opravdu velmi dobře organizovaná a dopravní prostředky jsou čisté a jezdí často. Níže najdete několik postřehů jak zdejší dopravní systém funguje a jak jej nejlépe využít.
Čím se tedy lze po Singapuru pohybovat?
Železniční doprava
Ve městě fungují dvě železniční dopravní sítě. Klasické metro (MRT – Mass Rapid Transit) a lehké metro (LRT – Light Rail Transit). Obě železniční sítě jsou bezpečné, čisté a spolehlivé. Vlaky jezdí, v závislosti na denní době, zhruba od půl šesté ráno do půlnoci každé 3-6 minut. Poblíž ústředních singapurských oblastí s hotely a nákupních zón (Orchard Road, Chinatown a Little India) vlaky jezdí v podzemí, ale jakmile se od nich vzdálí, vyjíždějí na povrch.
Jednou z největších výhod singapurské kolejové dopravy je jednoduchost jejího použití. V jízdenkových automatech na stanicích lze zakoupit karty s předplaceným kreditem a na informačních tabulích jsou přehledně znázorněny trasy a spoje. Pokud toužíte po kompletním přehledu navštivte informační centrum (TransitLink office) a za pár dolarů si pořiďte informační brožurku. Obsahuje všechny podrobnosti ohledně tras včetně autobusových spojů a ceníků.
Souprava MRT v okrajové části města
Autobusy
Síť autobusové dopravy v Singapuru je velmi hustá, s její pomocí se dostanete prakticky kamkoli. Autobusy jsou levné, klimatizované, ale bohužel také citlivé na aktuální dopravní situaci ve městě. Samozřejmostí je jejich čistota.
Pokud špatně snášíte vedro, autobusy jsou pro vás to pravé. Jsou v tomto ohledu pohodlnější než metro a významně zkracují vzdálenost mezi zastávkou a cílem vaší cesty a tím i dobu kdy jste vystaveni horku. Autobusy navíc zaplňují mezery v provozu metra. Vše co pro jejich využití potřebujete je singapurský turistický pas nebo čipová karta EZ-Link a informační brožurka TransitLink.
Jak je to s cenami?
Obecně lze říci, že ceny za dopravu v Singapuru jsou příznivé. Zvláště ve vztahu cena/kvalita služeb. Na stanicích můžete zakoupit jednorázové čipové karty v ceně 1,8-3 singapurského dolarů, které využijete při průchodu turnikety. Kartu je třeba po ukončení cesty vložit zpět do automatu. Zpátky dostanete zálohu ve výši jednoho dolaru. V autobusech někdy existuje také možnost zakoupení lístku u řidiče. Toto se však nedoporučuje jelikož řidič musí cenu složitě vypočítat a vzniká tak zpoždění. Jednodušší je si pořídit některou z časových jízdenek. Místní obyvatelé a návštěvníci, kteří zde přijíždějí na delší dobu, mají možnost pořídit si čipovou kartu EZ-Link, která je platná jak v autobusové síti, tak v metru. Ušetříte si tak otravné hledání drobných po kapsách. Pokud se ve městě zdržíte jen pár dní, je dobré pořídit si singapurský turistický pas (Singapore Tourist Pass). Stojí jen několik dolarů na den a má neomezenou platnost pro autobusy i metro. Ušetříte i na vstupném do některých památek.
Vozidlo taxi služby v centru Singapuru
Co třeba taxi?
Využítí služeb taxi se nabízí jako nejpohodlnější způsob dopravy po Singapuru. Jistě uslyšíte názory, že taxíky zde jsou levné, což je pravda, když místní ceny srovnáte s cenami ve velkoměstech jako Tokio nebo New York. Singapurské taxíky jsou však mnohem dražší než v Kuala Lumpuru, Bangkoku a dalších velkých městech regionu. Cena ve srovnání s nimi není nízká, ale úrovní služeb singapurská taxi své protějšky v jiných zemích Asie určitě předčí. Všechny taxíky mají taxametr, ale konečná cena závisí na denní době a na cestách, kterými pojedete.
Problémem bývá, že pokaždé nestačí jen tak mávnout na taxi, aby vám zastavilo (hlavně, když prší). Pokud se vám nedaří taxi delší dobu přivolat, podívejte se na kraj vozovky. Jestli na něm jsou zubaté nebo dvojité žluté čáry, řidiči tam nesmí zastavit. V takovém případě je úplně jedno, jak moc máváte a jak přesvědčiví umíte být, kvůli vám nebudou taxikáři riskovat vysokou pokutu. Je lepší vyhledat speciální zastávky pro vozidla taxi služby. Řidiči vědí, že jsou žádáni a systém je nastaven v jejich prospěch. Ceny se zvyšují večer a ještě výš stoupají po půlnoci, kdy přestává fungovat MRT. Řidiči také automaticky platí mýtné, pokud vjedou na některé rychlostní komunikace, a mýto se potom připočítává k celkové ceně cesty.
Článek vznikl ve spolupráci s rezervačním portálem Agoda.com nabízejícím široký výběr ubytování v Singapuru i po celém světě.
adamvitos | 10.3.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
27,3°C
|
Předpověď počasí |