Salcburk - město Wolfganga Amadea Mozarta
Salcburk je v současnosti malebným stopadesátitisícovým rakouským městem, které nabízí hodně milovníkům architektury, vážné hudby a samozřejmě i zvířat, protože místní zoo patří k nejzajímavějším v Evropě.
Na místě dnešního města Salcburku byl vystavěn už v 5. století klášter, keltské a římské osídlení je zde ale patrné z archeologických nálezů už dlouho předtím. Samotný název Salcburk se poprvé objevuje v pramenech v polovině osmého věku.
Město, které patřilo dlouhá léta do Svaté říše římské, zažilo svůj rozkvět hlavně díky obchodu. Obrovská ložiska soli (kvůli kterým se vedla s Bavory dokonce takzvaná solná válka) a zlata zásobovala celou střední Evropu a tamní kraj den ode dne bohatl.
V raném novověku (konkrétně hlavně na začátku přelomu 16. a 17. století) byl celý Salcburk doslova zastavěn budovami v barokním stylu. Italští architekti si dali opravdu záležet a například slavná salcburská katedrála sv. Ruperta a Virgila je opravdovou perlou tehdejší architektury. Bohužel se nedochovala celá, při náletech v roce 1944 spadlo bohužel několik bomb ze spojeneckých bombardérů i na tento svatostánek, po několika letech po válce se ale uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce a katedrála se dnes tyčí ve své někdejší nádheře.
Druhá světová válka nebyla jediným obdobím, kdy tento krásný chrám trpěl, katedrála údajně během historie celkem osmkrát vyhořela, ale vždy se z trosek a popela povedlo vystavět lepší, větší a honosnější stavbu.
Salcburk je rovněž rodištěm hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta, jenž se zde narodil 27. ledna 1756. Město na tom z hlediska turistického ruchu obrovsky vydělalo, na každém kroku můžete koupit nějaký ten suvenýr, navštívit Mozartovo muzeum i rodný dům. Mozart se sice dožil pouhých pětatřiceti let, ale během svého života dokázal zkomponovat na 626 děl, z nichž některé názvy opravdu patří ke světové špičce v oboru (opery Figarova svatba nebo třeba Don Giovanni).
A proč nezkusit navštívit i dvě významné světské stavby Salcburku? Hrad Hohensalzburg, jenž byl vystavěn už v roce 1077 a dnes je údajně nejzachovalejší pevností svého druhu v Evropě. Výhled, který vám věže tohoto hradu poskytnou, je opravdu k nezaplacení. Uvidíte celou historickou část Salcburku.
Nebo jste spíše romantičtěji založení? Tak musíte určitě navštívit zámek Hellbrun, který je vzdálen od města zhruba čtyři kilometry. Tato stavba, kterou mají samozřejmě na svědomí vlašský architekt, se začala stavět v roce 1612. Impozantní letohrádek vystavěný v renesančním duchu přináší nejen italskou nádheru, ale i krásný park s fontánami, které mohou hodně překvapit nepřipravené návštěvníky. V různých intervalech totiž připraví procházejícím studenou spršku. Pokud to vezmete jako vtip, jen dobře. Arcibiskup Markus Sittikus to přesně tak zamýšlel. :-)
A co dalšího lze v Salcburku navštívit? Je toho mnoho a jediný den na to stačit nebude. Muzeum moderního umění, zoologická zahrada nebo Přírodovědné muzeum (Haus der Natur), kde lze spatřit v obrovských akváriích například i zajímavě vypadající ryby žijící v hlubinách oceánů. Pokud si chcete Salcburk prohlédnout na videu, podívejte se na příspěvek – Salcburk (video) případně fotogalerii najdete na Salcburk (foto).
Marek Kos | 14.6.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
3,3°C
|
Předpověď počasí |