Laos – recenze o zemi milionů slonů

Mniši (Laos)
Mniši (Laos)

Podmanivý, uzavřený, tajemný, přírodní, tradiční, lenivě spirituální. Tak to je Laos, země oplývající působivou krásou, přenádherný kout světa plný přírodních krás s milými a přátelskými lidmi, žijícími v poklidném souladu s přírodou. Ač jedni z nejchudších, působí vyrovnaně a spokojeně. Podle západních měřítek sice ke štěstí příliš důvodů nemají, přesto snad nejvýstižnějším vyjádřením pocitu z téhle země je slovo „šťastná“.

Druhým výstižným slovem pro Laos by mohlo být nejspíš „svérázný“. Komunistická země ponořená do buddhistického spiritualismu. Země, v jejíž velké části jde elektřina jen několik hodin večer na generátor, ale jedním z hlavních exportních artiklů je elektrická energie. Mimochodem elektrické vedení, to je rozhodně svérázné. Poprvé v životě jsme viděli dům probíjející elektřinou a metající ohňostroj zelených blesků. Je to země, kde se celému národu téměř bez výjimky, dělá špatně v autobuse. Jedna z nejchudších zemí světa, která jako první přijala Gorbačovovu perestrojku. Země, která nemá moře, ale přesto tady žijí delfíni. Země s rozlohou Británie, ale počtem obyvatel Slovenska.

Mentalitu Laosanů výstižně charakterizuje jedno staré francouzské rčení: „Vietnamci rýži pěstují, Kambodžané se dívají jak roste a Laosané ji poslouchají růst“.

Phonsavan (Laos)

Laos se teprve před nedávnem začal po letech izolace otevírat okolnímu světu a také zahraničním návštěvníkům. Je nejméně rozvinutou a zároveň nejmalebnější z bývalých zemí francouzské Indočíny. Díky doposud velmi malému zahraničnímu vlivu je tady stále ještě možné vidět původní tradiční život jihovýchodní Asie.

Vláda se v posledních letech usilovně snaží přilákat zájem turistů. I když tady nejsou tak bombastické památky jako u jeho sousedů, má Laos návštěvníkům rozhodně co nabídnout. To jednoznačně nejkrásnější je tady určitě panenská příroda a neuvěřitelně příjemní lidé. Malebná je celá země, od úrodných nížin v údolí Mekongu až po zvrásněné Annamitské pohoří.

Určitě se podívejte na sever do regionu Luang Nam Tha, kde můžete, třeba právě v okolí Muang Singu, podniknout treky do džungle a navštívit vesničky horských kmenů. Horské kmeny žijí na mnoha místech Laosu a na rozdíl od Thajska nejsou ještě tak zasaženy turistickým průmyslem. Pokud tedy chcete navštívit horské kmeny, zapomeňte na Thajsko a zamiřte rovnou do Laosu.

Děti kmene Akha (Laos)

Nádherné rozeklané skály můžete spatřit v okolí Vang Viengu. Tajemné Planiny džbánů a pozůstatky vzdušné války uvidíte u Phonsavanu. K nejkrásnějším městům v jihovýchodní Asii lze bezpochyby řadit Luang Prabang s množstvím buddhistických chrámů a okouzlující okolní scenérií. Ve Vientiane nevynechejte svatou stupu Pha That Luang. Na jihu jsou k vidění mystické chrámy v Champasaku a působivý region Čtyř tisíc ostrovů na majestátním Mekongu.

Cestování v Laosu je velice levné. Trochu náročnější je to tady jen s dopravou, hlavně vzhledem k horší infrastruktuře, ale lze to v pohodě zvládnout, Kambodža je v tomto ohledu mnohem horší.

To nejlepší na Laosu je však jeho dosavadní téměř nedotčenost turistickým průmyslem. Na rozdíl od sousedního Thajska tady přece jen nebudete potkávat takové mraky turistů. Na druhou stranu ty samé lidi jsme často potkali během cesty několikrát, časem se pak začnete zdravit jako staří známí.

Laos je skutečně neuvěřitelně podmanivá země a snad každý, kdo sem zavítal, propadl jejímu kouzlu. Stále je tak trochu spící zapomenutou zemí, dosud neobjeveným klenotem jihovýchodní Asie. Organizovaných zájezdů sem příliš mnoho nejezdí a tak Laos zůstává zatím spíše doménou individuálních cestovatelů. Skoro se mi chce říci naštěstí, protože davy turistů možná jednou zničí unikátní kouzlo téhle země.

Booking.com