Sukhothai – svět kamenných Buddhů
Navštívit Sukhothai je jako přenést se o nějakých pár set let zpět do minulosti. Pozůstatky impozantního královského města jsou zrekonstruovány do malebného historického parku, plného lotosových jezírek, elegantních věží chedi a všudypřítomných soch Buddhy. Sukhothai, jehož poetické jméno lze přeložit jako „Úsvit štěstí“ se tak právem řadí k nejnavštěvovanějším thajským památkám.
Velkolepé kamenné město bylo založeno v první polovině 13. století a o jeho největší vzestup se zasloužil král Ramkhamhaeng, vládnoucí v letech 1279 – 1298. Po jeho smrti moc království začala upadat a postupně se dostalo do područí království Ayuthaya. Doba slávy Sukhothai tak trvala sice relativně krátce, v podstatě pouhých 150 let, přesto je však toto období označována za thajský zlatý věk. Sukhothai bylo prvním hlavním městem thajského království a zanechalo po sobě sjednocený thajský národ.
Stejně jako u ostatních podobných historických areálů se město skládá z více samostatných, od sebe trochu vzdálených archeologických komplexů. Protože pozdější nové město vzniklo až o 12 kilometrů dál, má památkový areál vcelku celistvý charakter starodávného města. Dochovaly se však pouze chrámy, po obytných budovách a palácích ze dřeva, které vyplňovaly prostor mezi nimi, chybí jakékoliv pozůstatky. Podle tehdejších názorů se totiž z trvanlivého materiálu jako je kámen, směly stavět jen posvátné a náboženské stavby.
Vzhledem k náboženskému a posvátnému charakteru dochovaných staveb, je Sukhothai také hojně navštěvováno buddhistickými věřícími. V celém areálu je množství buddhistických oltářů, ke kterým se chodí modlit.
Chrám Wat Mahathat je zdejším největším komplexem a vévodí mu chedi ve tvaru lotosového květu. Chrám byl nejvýznamnější svatyní města. Byl postaven v 13. století a je obehnán zděnou zdí a vodním příkopem. Chrám s názvem Wat Phra Mahathat – Chrám ostatků Velikého, býval v každém městě. Jmenoval se tak chrám, kde stála svatá buddhistická stupa, které se v Thajsku říká chedi a podle legendy byla určena k uložení pozůstatků Buddhy. Chedi se pak začaly používat k uložení zemřelých králů.
Chrám Wat Sra Sri neboli Svatý jezerní klášter stojí na ostrově a je příkladem klasické sukhothaiské architektury, to znamená chrámu s jedním velkým Buddhou, jednou věží chedi a sloupy viharnu.
Architektura města dala vzniknout celému novému stavebnímu slohu a nové sukhothaiské prvky se uchytily i v dalším vývoji buddhistické architektury. Kamenné chrámy a detaily města prozrazují přetrvávající vlivy khmerského Angkoru, zejména inspiraci v použití systému vodních kanálů. Z dob khmerské nadvlády se dochovala stará hinduistická svatyně Wat Sri Sawai, která je mnohem starší než celé město. Je typickou khmerská stavbou s trojicí věží prang.
Celý historický areál se rozkládá na ploše 70 km2 a má za sebou desetiletí rekonstrukcí. I tak byla dosud zrekonstruována jen část z celkem 37 chrámů. Namísto džungle jsou zde nyní trávníky. Jezírka, vodní příkopy a kanály jsou vyčištěny a obnoveny. Elegantní historický park nám tak dnes dává jistou představu, jak asi toto dávné město kdysi mohlo vypadat a především ukazuje smysl pro krásu a estetiku jeho stavitelů. Fotogalerii ze Sukhothai naleznete zde.
Irena Hrušková | 27.10.2011
Aktuální počasí v destinaci
|
30,0°C
|
Předpověď počasí |