Túnis: Staré město, Kartágo a prezidentská moc
Túnis leží na severozápadním pobřeží Tuniska poblíž jezera Le Lac. Ačkoliv nejvyšší bod města leží ve výšce 150 m n. m., jeho průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo pouhých 3 m. Průměrná teplota se v lednu pohybuje okolo 10 °C, v červenci okolo 26 °C. V lednu spadne průměrně 70 mm, v červenci 0 mm srážek.
Tunisko je celkově poměrně špinavou zemí, chybí tu odpadkové koše a odpadky se válí jen tak po ulici a někdy dost silně zavání. Za to hotely a hotýlky tu najdete v každé větší vesnici. V levnějších hotelech se ovšem o toaletu a sprchu musíte podělit s celým patrem. A to se ještě za sprchu musí platit zvlášť.
Staré město Túnisu
Staré město, neboli medina, má věhlasnou mešitu Zaytouna, což znamená česky olivovník. V 19. století se na východ od mediny začala vyvíjet nová čtvrť Ville Nouvelle, tehdy bylo totiž Tunisko francouzským protektorátem. Na nové čtvrti je vidět architektonický posun, pravoúhlé uspořádání ulic s hlavním širokým bulvárem. Lemují ho vysoké palmy, hotely, obchody a samozřejmě, že nesmí chybět ani kavárny s posezením pod rozpalujícím sluncem. Alkohol, seženete jen tady v Túnisu, občas i ve velkých městech a samozřejmě v turistických zónách. Jinak narazíte jen na nealkoholické pivo.
Původ dnešního názvu Túnisu sahá pravděpodobně do starověku, do období před punskými válkami. Řecký historik a politik Polybios z Megalapole (asi 200 př. n. l. – 120 př. n. l.) jej uvádí jako Tínés. Arabové město nazývali buď Túnus nebo Túnis.
Kartágo
Kartágo je jedním ze severních předměstí Túnisu. Má hodně zahrad (eukalypty, pepřovníky, cypřiše) a je tu celkově příjemně. Turisticky jsou zajímavé archeologické vykopávky a ruiny antického města. Je bezpochyby největším tahákem celého Túnisu. Z dálky připomíná pár tyčících se komínů a kamenných rozvalin. Už chápu, jak bylo myšleno „Carthaginem delendam esse“ - Kartágo musí být zničeno.
Prezidentova moc
Jako ve většině států i tady vládne prezident z hlavního města. Na pobřeží leží královský palác, kde až do nedávna seděl dvě desítky let Ben Alí. Křeslo opustil až na konci roku 2011. Nový tuniský parlament, vzešlý z demokratických voleb 23. října, poprvé zasedá. Tunisanům se také představí vláda. Vede ji islámská strana An-Nahda, která dostala ve volbách téměř 42 procent hlasů a obsadila 89 z 217 křesel v parlamentu. Do prezidentského úřadu zvolili bývalého disidenta a obhájce lidských práv Moncefa Marzúkího a sociálnědemokratické strany Ettakatol. Právě Marzúkí, kterého diktátor Zín Abidín bin Alí vyštval do exilu ve Francii, se na základě koaličních dohod stane novým prezidentem. Po letech v opozici vůči diktatuře je to pro něj velká satisfakce. „Je to nejšťastnější den mého života, řekl novinářům.“
Na začátku února tohoto roku řešila tuniská vláda další zásadní problém. Byl zavražděn lídr opozice, strhla se tu vlna protestů.
Noční Túnis
V noci vypadá hlavní město jako každé jiné velkoměsto, lampy září do tmy, blikají neonové nápisy a z dálky zní hlasitá hudba. Přesto není Tunisko klasickou nočním životem žijící destinací pro turisty. Příliš se tu netančí, což jistě ocení především muži. Pokud chcete opravdu prožít zábavnou noc, vydejte se do Sousse, tam to opravdu žije. Jinak vyhledejte kulturní zábavu, kterou nabízejí jednotlivé hotely. Animační programy jsou cíleny především na návštěvníky.
Barbora Walterová Benešová | 9.11.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
21,8°C
|
Předpověď počasí |