Tozeur a Nefta – kvetoucí datlové oázy
Tozeur a Nefta jsou nejnavštěvovanějšími oázami Tuniska. Kromě své turistické atraktivity je Tozeur proslulý produkcí těch prý vůbec nejlepších datlí na světě. Obě oázy se nachází blízko sebe na okraji solného jezera Chott El Jerid. Severně od Tozeuru je další solné jezero Chott El Gharsa.
Chott El Jerid je obrovské slané jezero s rozlohou cca 5000 km2. Jeho délka činí 250 km a šířka 20 km. Nachází se v úrovni 23 metrů pod hladinou moře, což z něj činí nejnižší bod Tuniska. Je součástí pásma solných jezer tzv. chottů, táhnoucích se od Gabeského zálivu se až do Alžírska. Většinu roku je jezero vyschlé. Jeho povrch tvoří solná krusta, jejíž krystaly září do dálky bílou barvou. Cestou můžete narazit na krásné pouštní solné růže, které vznikají z oxidu křemíku a chloridu sodného.
Tozeur má poměrně dlouhou historii, nejstarší osídlení se datuje až do období 8000 let př.n.l. Za římských dob se městečko jmenovalo Thusuros a již dříve zde sídlili Numiďané. Sám César toto místo vybral pro své legie. Po Římanech přišli Berbeři a nakonec Arabové. Oáza byla odedávna důležitou křižovatkou velbloudích karavan. Díky poloze na významné obchodní trase a také díky pěstování vynikajících datlí Tozeur vzkvétal a jeho význam trvá v podstatě dodnes. Ostatně jako jediná tuniská oáza má své letiště.
Tozeur je dnes zajímavým historickým městem a hlavním městem guvernorátu. Žije tady asi 20.000 lidí, jejichž obživou je především pěstování datlí. Většina z nich jsou slavné „deglet nour“ neboli „prsty světla“. Palmeriae neboli palmový háj v Tozeuru je druhým největším v Tunisku. Na rozloze 10 km2 se nachází na 200 000 datlových palem. Palmový háj je zavlažován důmyslným systémem, který byl navržen již ve 13. století.
Turisté sem míří především kvůli vesničkám v okolí Tozeuru, ale zajímavé i samotné město. Představu o někdejší malebnosti Tozeuru si můžete udělat v staré zachovalé spletité čtvrti Ouled el-Hadef ze 14. století. Podobnou typickou výzdobu domů z různobarevných pálených cihel najdete také v sousední Neftě. Tyto plastické barevné mozaiky v odstínech hnědé a růžové vytvářejí mimořádné působivý dojem.
Další zajímavostí v Tozeuru je muzeum Muzeum Dar Charait. Z vystavovaných sbírek jsou nejzajímavější repliky tuniských obydlí znázorňující scény z běžného života. Můžete se podívat jak vypadá typická tuniská kuchyně, ložnice, lázeň nebo beduínský stan.
Nefta je prý vůbec nejkrásnější z oáz v Tunisku. Její zahradní oázy zavlažované množstvím pramenů jsou okouzlující, ne nadarmo je Nefta nazývána „Perlou El Jeridu“. Nefta je důležitá i pro svůj náboženský význam, nachází se tady dvě desítky mešit a více než sto maraboutů, menších náboženských staveb.
Irena Hrušková | 7.4.2011
Aktuální počasí v destinaci
|
10,5°C
|
Předpověď počasí |