Podzemní cisterna Yerebatan Sarnici v Istanbulu
Istanbul je plný pozoruhodných památek. Kdo by se domníval, že turecké město na rozhraní Evropy a Asie nabídne jen typické mešity a bazary, ten by se však přepočítal. Na své si zde přijdou opravdu všichni turisté, dokonce i ti milující technické pamětihodnosti. Jednou takovou je gigantická podzemní cisterna, v místním dialektu známá jako Yerebatan Sarnici.
Ohromný rezervoár s kapacitou více než osmdesát tisíc kubických metrů slouží již od šestého století našeho letopočtu, kdy ji vystavěli neobyčejně schopní byzantští architekti. Pro návštěvu této nevšední památky není třeba chodit daleko z historického centra, ve skutečnosti se nachází přímo v něm, konkrétně naproti proslulé mešitě Hagia Sofia, tedy přímo ve starobylé čtvrti Sultanahmet. Jak si takovou podzemní cisternu představit? Vskutku, nejedná se o cisternu v tom slova smyslu, jak ho známe dnes.
Jde o sloupovou síň, do které se vstupuje z interiéru poměrně nenápadné, nicméně historicky cenné budovy. Na dně stále spočívá půlmetrová vrstva vody, která sice již neslouží pro užitkové účely, ale najdou v ní úkryt přinejmenším drobné rybky. Turisté se pohybují po vyvýšených můstcích. Atmosféra uvnitř, kterou dotváří neodmyslitelný tlumený přísvit a stíny sloupů na hladině třpytící se tekutiny, působí zvláštním dojem, snad i tak trochu magicky.
Není těžké uvěřit, že na tomto místě kdysi pracovalo bezmála sedm tisícovek otroků, neboť místo si zachovává svého historického ducha i v jednadvacátém století. Před staletími byla voda z této cisterny rozváděna po celém městě, takže obyvatelé mohli ve svých domovech zřídit studny a vytahovat kýble vody přímo z podzemí. Primárním účelem však bylo zásobovat císařský palác. Kde se však všechna ta voda vzala? Neuvěřitelným se jeví fakt, že byla přiváděna až z dalekých, pětadvacet kilometrů vzdálených lesů za využití proslulých římských akvaduktů (v té době byla Konstantinopol součástí římské říše).
Po pádu Konstantinopole se však na tuhle fantastickou možnost zapomnělo, takže pro osmanské dobyvatele bylo opravdovým překvapením zjištění, že suterény mnohých domů skrývají přístup k rezervoáru plnému vody. Cisterna Yerebatan Sarnici představuje jednu z celkem šedesáti cisteren nacházejících se v Istanbulu, z nichž je jako jediná přístupná veřejnosti. Stalo se tak díky rozsáhlé rekonstrukci provedené v osmdesátých letech a od té doby je cisterna doslova magnetem turisty. Když nic jiného, využijí zdejší chladné klima jako příjemný odpočinek od veder a hluku panujících na povrchu.
A ještě dovolte něco málo na závěr: kdo by neznal Dana Browna a jeho romány? Jestliže jste četli poslední bestseller Inferno, pak už budete určitě vědět… a další důvod, proč navštívit cisternu Yerebatan, je na světě.
Marek Kos | 16.1.2024
Aktuální počasí v destinaci
|
4,0°C
|
Předpověď počasí |