Vídeň - rakouská metropole
Rakouská metropole, která má v současnosti více než půldruhého milionu obyvatel. Vyhlášené centrum kultury a architektonické skvosty, valčík a Wiener Schnitzel. Tak přesně tohle je dnešní Vídeň!
Osmnácté a devatenácté století přineslo Vídni dokonalý kulturní monopol. Působila tu taková esa světového umění, jako například Mozart, Beethoven, Liszt, Brahms, bratří Straussové nebo Mahler. Historické centrum Vídně je už dvě desetiletí na seznamu UNESCO.
Jednou z největších historických památek Vídně je zámek Schönbrunn, který sloužil jako letní rezidence pro rakouské císaře a svou historickou uměleckou premiéru zde v šesti letech zažil i Mozart. Barokní zámek hostil i Napoleona, Františka Josefa I. či Marii Terezii, konal se zde také pověstný Vídeňský kongres.
Půl druhého tisíce místností vyzdobených ve stylu rokoka (miniatury z Indie, ale třeba i české lustry z křišťálu), z nichž si ale návštěvníci mohou prohlédnout jen necelých padesát. A to není vše, hned vedle zámku najdete nejstarší zoologickou zahradu na světě – funguje vlastně již od poloviny osmnáctého století. Pověstnou součástí Schönbrunnu je i muzeum kočárů Wagenburg, kde si lze prohlédnout necelou stovku zajímavých exponátů.
Dalším skvostem Vídně je Hofburg, někdejší oficiální sídlo habsburské dynastie. Od třináctého století zde proběhla velká řada změn, díky těmto přestavbám si můžete prohlédnout vývoj architektury napříč staletími. Prohlédnout si můžete i císařskou Klenotnici, ale také muzeum, které ukrývá stovky skvostných obrazů od Dürera nebo Rubense. Hofburg je také oficiální sídlo Rakouské národní knihovny. Ovšem – najdete tu i něco pro milovníky koní, zvláště lipicánů. Španělská dvorní jezdecká škola tu funguje už čtyři stovky let, projít si můžete i muzeum věnované této bohaté historii, a pokud budete mít zájem, existuje i speciální promenáda lipicánů s hudebním doprovodem (a bohužel i přemrštěnou cenou vstupného).
Zapomínat nesmíme ani na 137 metrů vysoký Stephansdom (Dóm svatého Štěpána). Maják Vídně, který byl postaven v gotickém slohu, je i sídelním místem biskupů. Vysvěcen byl už v polovině 12. století, ale například jižní věž, která je nejvyšším bodem této katedrály, byla dostavěna v roce 1433.
Oblíbeným turistickým lákadlem je i budova Opery, kde působili jako hudební ředitelé i Richard Strauss či Herbert von Karajan. Opera byla otevřena v roce 1868, náklady na ní se vyšplhaly na rekordních šest milionů zlatých, ale stálo to za to. Jedná se o symbol rakouské státnosti, kde se dodnes koná více než dvě stě představení ročně.
Další zajímavou budovou je i Radnice, která byla postavena ve druhé polovině devatenáctého století v novogotickém stylu. Před jeho budovou se pravidelně konají vánoční trhy, kde můžete najít mnoho zajímavých suvenýrů či tipů na dárek k Vánocům pro své blízké. Naproti budově radnice je divadlo Burgtheater.
Odkazem na řecké stavitele je pak budova rakouského Parlamentu, pokochat se tu můžete pohledem na fontánu a sloupovou halu u vstupu, která evokuje antický korintský sloh. Proslulé vídeňské Baroko naopak reprezentuje palác Belveder z osmnáctého století. Najdete tu řadu uměleckých exponátů (Klimt, Kokoschka, Schiele), ale i krásně rozkvetlé zahrady.
Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na Karlskirche, kostel Svatého Karla Boromejského. Ten byl postaven na prahu osmnáctého století jako úlitba vyšší moci za konec morové epidemie. Mísí se v něm baroko a římsko-orientální styl, jde o poměrně dost neobvyklou stavbu.
Rakousko ale není jen Vídeň. Mnoho zajímavého můžete vidět i v Salcburku, Innsbrucku nebo Klagenfurtu. Nevynechejte při tom ani Graz (Štýrský Hradec).
Marek Kos | 9.2.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
5,1°C
|
Předpověď počasí |