Oceanarium v Lisabonu

PORTUGALSKO

Lisabon (Portugalsko)
Lisabon (Portugalsko)


Lisabon je označován za jednu z nejkrásnějších evropských metropolí. Škoda jen, že mezi českými turisty stále ještě nebyl tak nějak „objeven“. Stále ještě dáváme přednost tradičnímu Chorvatsku, Řecku nebo třeba Turecku, a pokud jde o Portugalsko, zamíříme leda tak na Madeiru. Přitom do Lisabonu létá přímý letecký spoj, město nabízí doslova smršť historických pamětihodností, můžete se zde vykoupat přímo v Atlantiku a připomenout i slavnou epochu zámořských objevů, kdy se Portugalsko poprvé stalo velmocí světového významu. Právě z Portugalska pocházejí velikáni jak Fernao de Magalhaes nebo Vasco da Gama, kteří se v patnáctém a šestnáctém století zasloužili o významné zaoceánské objevy a výpravy. A tato dosud poměrně živá historie je zde patrná na takřka každém kroku. Takže pokud vás  dobrodružné výpravy staré několik staletí nenechávají chladnými, neváhejte a pro svou příští dovolenou zvolte právě Lisabon. Možná objevíte místo, kam se budete chtít nadále vracet. Důvodů bude totiž nespočet!

Lisabon se rozkládá na sedmi pahorcích ve výšce 0 – 130 metrů nad mořem v ústí řeky Tejo. Tuto vodní tepnu mimochodem překlenuje nejdelší most v Evropě, pojmenovaný po slavném rodákovi Vasco da Gamovi. Měří neuvěřitelných sedmnáct kilometrů a překlenuje ho šestiproudá silnice pro automobily.

Z nejvyššího bodu shlíží na město jedna z dominant, hrad sv. Jiří (Castelo de Sao Jorge), který byl založen před mnoha staletími jako hradiště a později přestavěn na maurskou pevnost. Pokud vystoupáte až nahoru, naskytne se vám nádherné panorama na celou třímilionovou metropoli, kterou většinu roku ozařuje přímý sluneční svit a dodává energii místním obyvatelům, jež představují typickou středomořskou povahu – mírné, příjemné a veselé lidi, kteří nejraději ze všeho odpočívají při polední siestě a mimo jiné také vaří naprosto vynikající kuchyni.

Lisabon (Portugalsko)
Tučnáci jsou oblíbenou návštěvnickou atrakcí

Lisabon nabízí od všeho něco. Historie je zde sice patrná na každém kroku, ale kdo dává přednost přírodním a poněkud odlehčeným radovánkám, ten si také přijde na své. Pokud vás omrzí koupání v moři, anebo zkrátka zatoužíte po nějakém poznávání, pak si jistě nenechte ujít Oceanarium. Jedná se o největší stavbu svého druhu na světě – jde o jakousi zoologickou zahradu zaměřenou na mořské hlubiny. Díky tomuto unikátnímu konceptu poznáte mořské živočichy z takové blízkosti, o jaké se vám jistě ani nesnilo. Není tedy divu, že je Oceanarium každodenně v obležení návštěvník, kteří se rádi seznámí s obyvateli oceánu o něco podrobněji.

Oceanarium leží v moderní čtvrti Parue das Nacoes (Park národů), která vděčí za svůj futuristický vzhled světové výstavě EXPO konané v Lisabonu v roce 1998. Budovy ze skla a oceli se tyčí na pobřeží moře a jedno z nich je právě Oceanarium, domov pro více než osm tisíc druh živočichů a rostlin. Kromě stovek ryb lze obdivovat třeba žraloky, rejnoky, mořské vydry nebo želvy.

Lisabon (Portugalsko)
Kromě velkých mořských  tvorů v centrálním akváriu si můžete prohlédnout i drobné živočichy

Třebaže takový výlet do hlubin je samozřejmě nádherný a rozhodně stojí za to, byla by škoda vynechat i jiné zajímavosti. Tak například procházka po čtvrti Baixa, která byla postavena jako reakce na zničující zemětřesení z poloviny osmnáctého století, vám umožní prozkoumat centrum města z poněkud méně obvyklejšího pohledu.             

Ve čtvrti Belém potom leží obě památky zapsané na seznam UNESCO, kterými se Lisabon pyšní. Jde o  klášter řádu svatého Jeronýma, tedy Mosteiro dos Jeronimos, jež nechal vystavět proslulý a oblíbený panovník Manuel I. na počest úspěšně dokončené výpravy do Indie, kterou nevedl nikdo jiný než Vasco da Gama. A když už jsme u Belému, neměla by vám uniknout ani zdejší dominanta a de facto symbol celého města - Belémská věž, tedy Torre del Belém, která v minulosti představovala nejdůležitější obranný prvek celého města vzhledem ke své strategické pozici přímo v ústí řeky Tejo do moře.Autor - Marek Kos

Zveřejněno 20.9.2017

REKLAMA:
REKLAMA:

Kontakty     Reklama

© 2005-2018, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška