Záhřeb, hlavní město Chorvatska

Národní divadlo v Záhřebu (Chorvatsko)
Národní divadlo v Záhřebu (Chorvatsko)

Záhřeb je s necelým milionem obyvatel kulturním i ekonomickým centrem Chorvatska. První písemný materiál vztahující se přímo k historii města pochází z konce jedenáctého století, tehdy se tu totiž zakládalo biskupství. Záhřeb je mimochodem od roku 1242 královským městem, když jej do tohoto stavu povýšil uherský král Béla IV. V období habsburské nadvlády bývalo město sídlem bána (králova zástupce v zemi), ale působilo tu i významné chorvatské obrozenecké hnutí. Ale dost už jednostranně o historii, pojďme si město společně projít…

Centrum Záhřebu je podobně jako Praha rozděleno vedví – na starší Horní město a mladší Dolní město, které vzniklo vlastně až v devatenáctém století. V Horním městě dnes sídlí chorvatská výkonná moc, najdete zde ale i Kamennou bránu ze třináctého století, gotický kostel svatého Marka a medievální Kapitol, kde je k vidění i nádherná gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána, která pamatuje už osm století.

Další turistickou pamětihodností je věž Lotrščak, ze které je pěkný výhled na celé město, najdete tu i pěkné muzeum, navštivte ale i budovu Národního divadla, které se postavilo v roce 1895. Stále dost velká podoba s Prahou, že? Na závěr si pak nezapomeňte projít hlavní bulváry, které směřují na Náměstí bána Jelačiče – to je už situováno do oblasti takzvaného Dolního města, stejně jako Národní divadlo. Do třetice tu je třeba ortodoxní katedrála z devatenáctého století, která sloužila místní srbské menšině.

A pokud se budete chtít projít malebným parkem – ptejte se po Zelené podkově (nebojte, místní budou rozumět, řekne se to tu úplně stejně J). Zájemci o umění určitě ocení muzeum Mimara na Rooseveltově náměstí, kde je na půl druhého tisíce nejrůznějších skvostů, podobně atraktivní je i Strossmayerova galerie na Zrinském náměstí.

Ostatně, celý Záhřeb (potažmo i většina Chorvatska) opravdu doslova a do písmene kvete kulturou, najdete zde šedesát muzeí a dvacet různých divadelních či koncertních sálů, často celoevropského významu. Pokud budete mít štěstí, dočkáte se během návštěvy i nějakého festivalu nebo unikátní umělecké výstavy. Ne nadarmo jsou partnerskými městy Záhřebu třeba Vídeň, Petrohrad nebo italská Bologna.

Pokud si budete chtít od městského ruchu trochu odpočinout, nedaleko Záhřebu je hora Sljeme (pohoří Medvednica), která mírně přesahuje hranici tisíce metrů nad mořem. Můžete sem jít pěšky, funguje tu ale i pravidelné spojení lanovkou.

Když už se podíváte do Záhřebu, můžete navštívit i vísku Kumrovec zhruba třicet kilometrů odtud, zde se totiž narodil někdejší představitel Jugoslávie Tito. Dalších asi sto kilometrů jižně od Záhřebu jsou k vidění Plitvická jezera, kde se točil i jeden slavný film s Lexem Barkerem a Pierrem Bricem.

Booking.com