Ekonomika a turistika na Korsice

Domy na skalnatém útesu v Bonifaciu (Korsika)
Domy na skalnatém útesu v Bonifaciu (Korsika)

Přemýšlíte, kam na dovolenou? V Chorvatsku jste již byli tisíckrát, Řecko je také dosti okoukané a Egypt příliš exotický? Jestli máte pocit, že pro vás neexistuje ideální destinace, nezahazujte ještě flintu do žita. Existuje totiž místo, které by vás mohlo zajímat. Je to Korsika, ostrov na jihovýchodě Francie, který láká divokou a panenskou přírodou, bělostnými plážemi a bohatou historií.

To všechno každoročně přitahuje miliony turistů a právě na jejich přílivu je dnes korsická ekonomika de facto závislá. V minulosti se místní obyvatelstvo živilo samozřejmě především zemědělstvím, ale na místě, kterému se říká „pohoří v moři“, není pěstování zeleniny nic snadného. Vzhledem k tomu, že je Korsika vskutku pokryta vysokými horskými štíty, si místní zemědělci museli vystačit se skromnými podmínkami až do poloviny minulého století.

Tehdy došlo na masivní vysušování rozlehlých bažin, budování zavlažovacích systémů a přehrad. K rozvoji zemědělství došlo i díky nové vlně imigrantů z čerstvě nezávislého Alžírska. Co se na Korsice pěstuje dnes? Ostrov samozřejmě těží z příznivého klimatu vhodného pro pěstování ovoce, takže se zde daří subtropickým plodům jako citrusům, broskvím, olivám a celé řadě druhů zeleniny.

Na zdejších pastvinách našla domov ohromná stáda dobytka a mořské pobřeží představuje bohaté loviště ryb, ústřic a mořských plodů. Ty se však získávají i z unikátního systému slaných jezer ve vnitrozemí. Maso a plody moře se vyvážejí na pevninu, stejně jako mléčné výrobky a proslulé korsické víno. Zemědělství se dnes věnuje většina obyvatel ostrova, průmysl totiž tvoří jen menšinovou část ekonomiky. Dřívější těžba nerostů již byla pozastavena, těžký průmysl zde nenajdete vůbec.

Řada místních tedy obrátila svou pozornost ke vzrůstajícímu turistickému ruchu a angažuje se při stavbě nových hotelů a ubytovacích zařízení, věnují se prodeji suvenýrů nebo pohostinství. Co se týče dopravy, místní infrastruktura není nijak dokonalá. Vzhledem k horskému povrchu v podstatě není možné, aby zde vyrostly dálnice či rychlostní silnice, proto se většina dopravy odbývá na uzounkých horských serpentinách z minulého století, kam se jinak než s autem nedostanete.

Místo je zde pro jedinou hlavní silnici vedoucí z východu na západ, z Bastii do Ajaccia přes údolí mezi horskými průsmyky. Na veřejnou dopravu není radno spoléhat, autobusový systém je dosti nedokonalý a turistům se doporučuje obstarat si vlastní auto (počítá se s tím, že nedisponujete-li vlastním vozem, půjčíte si ho).

Korsika disponuje celkem čtyřmi většími letišti, v tomto ohledu je tedy dobře vybavená. Pro turisty je totiž letecká doprava v podstatě hlavní možností, jak se sem dostat. Místní nejvíce využívají námořní dopravu, trajekty sem jezdí z Francie i z Itálie.

Booking.com