Veliko Tarnovo je jedno z nejstarších měst Bulharska

Tsarevets ve Veliko Tarnovo je bývalé sídlo bulharského cara (Bulharsko)
Tsarevets ve Veliko Tarnovo je bývalé sídlo bulharského cara (Bulharsko)

Veliko Tarnovo je jedno z nejstarších a nejvíce navštěvovaných měst celého Bulharska vůbec. A není se čemu divit, v minulosti to bylo centrum druhé bulharské říše. Město leží na severu nedaleko od rumunských hranic.

Doprava do Veliko Tarnova

Do Veliko Tarnova se ze Sofie dostanete autobusy – některé autobusy jsou přímé, jindy je třeba přestup. Vlaky sem také jezdí, ale je třeba přestup v obci Gorna Ogrjahovica. Z Plovdivu sem jezdí přímé vlaky.
Upřímně pro cestování po Bulharsku jsou spíše lepší autobusy, jelikož jsem sama zažila, že vlak často zastaví z neznámého důvodu a poté stojí třeba hodinku v poli a člověk neví, kdy dojede. Ty samé historky jsem slyšela i od mnoha místních. Vlaky mají podobnou úroveň jako u nás v Čechách, možná o trošku horší, ale zase jsou docela levné, takže to se tím kompenzuje.

Aktivity ve Veliko Tarnovu

Veliko Tarnovo je jedno z nejstarších bulharských měst. První zmínky sahají až do 3. tisíciletí př. n. l. Ve středověku se jednalo o velmi významné centrum a pevnost Bulharska vůbec. Veliko Tarnovo bylo dobyto a zničeno Turky v roce 1393. Pozůstatky z těchto dob můžeme ve městě stále vidět.

Centrum města je malebné, nachází se tu fotogenické domky s přilehlou řekou a klikatými uličkami. Asi největším turistickým cílem je Tsarevets, tedy bývalé sídlo bulharského cara. Návštěvu bych určitě doporučila, jelikož výhledy na okolí města jsou odtud přenádherné. Navíc vstupné tu bylo okolo 5 leva, studenti a děti za polovinu, což je velmi přívětivá cena. Návštěvu ale doporučuji dopoledne, nejlépe hned po otevírací době. Jelikož poté sem přijíždí zájezdové autobusy plné turistů a vše náhle ztrácí tu správnou atmosféru. Ve městě je možné navštívit i mnoho kostelů, jako např. kostel sv. Jiří, kostel sv. Petra a Pavla, kostel sv. Dimitara Solunského a jiné.

K pohoštění využijte určitě místních restaurací. Najdete tu jak bulharskou a balkánskou kuchyni, tak i třeba pizzerie či mezinárodní jídla. Celkově je Veliko Tarnovo levnější, než Sofie nebo Varna, ale na druhou stranu personál tu často anglicky moc neumí. Takže i objednání obědu může být docela sranda :).

Co se týče ubytování, tak tím, že je Veliko Tarnovo vzdálené od Sofie, Plovdivu nebo Varny, místní vědí, že tu turisti musí přespat a jsou tu na to připravení. Hotely, penziony a hostely najdete skoro na každém kroku. V sezoně to tu žije, mimo sezonu se může stát, že budete v hotelu zcela sami, ale i to má své výhody. Pamatuji si, že jsme za noc v hostelu platili v přepočtu krásných 250 Kč, a to nebylo zdaleka nejlevnější místo.

Dnes je Veliko Tarnovo důležitým obchodním i politickým centrem. Scházejí se tu zasedání parlamentu a politici sem velmi často a rádi jezdí, i přesto, že je město docela vzdálené od hlavního města.

Booking.com