Karviná

Karviná (Česká republika)

Město na rozmezí českého a polského vlivu, dnes s více než padesáti tisíci obyvateli, v bezprostřední blízkosti Frýdku-Místku nebo Ostravy. Jistě, Karviná byla ve středověku známým kulturním i obchodním centrem, nacházela se totiž na půli cesty mezi uherským impériem a bohatými pobaltskými městy.

Významnou památkou Karviné je hlavně zámek Fryštát, kde sídlila knížata z piastovského rodu, jenž dlouhá léta vládl Polsku. Původně gotická tvrz se dočkala velkého rozšíření ve čtrnáctém století, dnes nese hlavně empírové rysy po následné další přestavbě. Po válce pak zámek připadl městu, které jej spravuje dodnes. Hned šestice prohlídkových tras je zárukou, že tady se nudit rozhodně nebudete. Prohlédněte si zámecké komnaty i

Karviná to měla těžké hlavně za třicetileté války, kdy ji na dlouhou dobu obsadila severská vojska. Ekonomice významně pomohlo naleziště černého uhlí, objevené v osmnáctém století. Většina architektonických památek láká k návštěvě v knížecím městě Fryštátě, dnes přímo součásti Karviné. Třeba klasicistní kostel svatého Marka nebo kostel Povýšení svatého Kříže, ale také rozsáhlý zámecký park, co má za sebou více než dvě století historie.

Na seznamu vzácných památek je také Litinová kašna na Masarykově náměstí ve Fryštátu, stejně jako dvůr v Olšinách nebo kaple Andělu strážných na Starém městě. Významnou stavbou je také kostel svatého Petra z Alkantary z roku 1736, který tak trochu připomíná nakloněnou věž v italské Pise – má totiž sklon šest stupňů, což je dvojnásobek oproti italské konkurenci (ačkoliv to na první pohled nemusí být tolik nápadný rozdíl). Skutečně kuriózní záležitost, že?

Nezapomínejme ale, že Česká republika je plná dalších krásných měst. Pokud vezmeme v potaz slezský region, rozhodně se nabízí i Ostrava nebo Opava.

15.5.2019

Booking.com