Karlův most v Praze

Karlův most v Praze (Česká republika)

Jedna z nejznámějších pražských památek se začala stavět v polovině 14. století na popud Karla IV. Mostu se vlastně hodně dlouhou dobu neříkalo Karlův, byl znám spíše jako Kamenný nebo Pražský. Pojmenování po slavném císaři a králi se vžilo až s koncem 19. věku. Karel měl na stavbě mostu eminentní zájem, položil dokonce jeho základní kámen a penězi rozhodně nešetřil. Architektem totiž byl proslulý Petr Parléř a stavba samotná trvala skoro padesát let! Dnes je ale rozhodně co obdivovat.

Nejen most jako takový, ale především třicítka soch a sousoší světců, které jej lemují po obou stranách, se dá označit za předmět významného turistického zájmu. Sochy Sv. Jana Nepomuckého nebo třeba bájného knížete Bruncvíka jsou staré „jen“ zhruba čtyři století. A pro zajímavost, dnes můžete po mostě jít pouze po svých, ale ještě začátkem předminulého století tu jezdila tramvaj a až do roku 1965 bylo možné jezdit přes něj dokonce autem.

Karlův most je více než půl kilometru dlouhý, na šířku má zhruba deset metrů, tvoří jej celkem šestnáct oblouků. Doplňuje jej trojice věží – větší a menší Malostranská a Staroměstská mostecká věž. Až do roku 1845 byl jediným mostem vedoucím přes Vltavu, dnes jich naštěstí máme už poněkud více, takže procházka největším českým městem bude pro všechny hodně příjemná. Karlův most v minulosti poškodilo několik povodní, což si vyžádalo nákladné opravy. Úvahy o nákladné rekonstrukci jsou stále jen úvahami, toto téma přichází často na přetřes v tuzemských médiích. Zatím se ale patrně nic velkolepého nechystá.

A co dalšího zajímavého nám nabídne (nejen středověká) Praha? Samozřejmě musíme zmínit Pražský hrad a jeho malebná nádvoří, ale třeba také budovu Národního divadla. A to samozřejmě není zdaleka vše.

10.1.2017