Hrad Vajdahunyád v Budapešti

Hrad Vajdahunyád v Budapešti (Maďarsko)

Vajdahunyad vára, nebo také hrad Vajdahunyád je proslulou budapešťskou stavbou ze začátku minulého století. Architekt Alpár Ignác si dal záležet, aby vznikla věrohodná napodobenina hradu v dnešním Rumunsku (Sedmihradsko). V areálu samotném pak najdete repliky i jiných dalších staveb, nacházejících se druhdy na území ovládaném uherskou korunou, pestrá směsice stavebních slohů a stylů samozřejmostí. Nechybí románský, gotický, renesanční i barokní. Původní stavba z roku 1896 byla ze dřeva, ale kvůli vzrůstající popularitě byla maketa hradu přestavěna, tentokrát za použití cihel a kamení, mezi léty 1904 a 1908.

Dnes v útrobách hradu Vajdahunyad nachází muzeum věnované maďarskému zemědělství, svého druhu největší v celé Evropě. Najdete tu také pomník kronikáře Anonyma (žijícího někdy ve 12. století, jeho identita nebyla nikdy odhalena, ale více než pravděpodobné je, že působil u dvora uherského krále Bély III.) od Miklóse Ligetiho. Další pomník tu má Béla Lugosi, americký herec s maďarskými kořeny, který ztvárnil v roce 1931 ve stejnojmenném filmu Hraběte Drákulu.

Budapešť ale samozřejmě není jen o tomto hradu. Ku příležitosti tisícího výročí příchodu Maďarů byl vystavěn třeba Památník tisíciletí, monumentální stavba vysoká čtyřicet metrů, která naznačuje mnohé z uherské historie – najdete tu třeba sochy významných králů a také národních buditelů. Další skvělou památkou je Matyášův chrám, gotický kostel, který se rozprostírá nedaleko Budínského hradu – a pozor – až do výše 80 metrů, což je na křesťanskou středověkou stavbu velmi úctyhodná cifra.

Palác umění? Ano, to je další slavná budapešťská turistická atrakce. Postaveno na konci 19. století, nachází se na Náměstí Hrdinů a najdete tu hlavně obrazy z celého světa, nejen od malířů maďarského původu.

14.1.2017