Katedrála sv. Dujma ve Splitu

Katedrála sv. Dujma ve Splitu (Chorvatsko)

Dalmácie není jen o tom, že prožijete týden na prosluněné pláži. Někdy stojí za to vyjít z opalovacího komplexu a vyrazit vstříc dobrodružstvím. Chorvatsko totiž, ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, nabízí tisíc a jednu historickou památku. Důkazem toho je starobylé město Split, pojďme navštívit jednu z místních sakrálních staveb – katedrálu svatého Dujma (svetog Duje, v češtině se používá i sv. Domnia). Tento muž je patronem města a někdejším křesťanským mučedníkem, pojmenování církevní stavby se proto přímo nabízelo.

Dříve zde stávalo mauzoleum císaře Diokleciána, vchod do katedrály střeží starobylá sfinga, jejíž stáří je více než dva tisíce let. Najdete tu i oltáře s hroby křesťanských mučedníků, nádherné fresky a obrazy, nejen z doby již zmíněného vládce římského impéria. A kde se vlastně tato katedrála nachází? Někdejší mariánský chrám je přímo ve středu honosného Diokleciánova paláce. Co by na podobnou věc asi řekl tento nepřítel prvních křesťanů?

Katedrála je v provozu od desátého století, její výška činí šedesát metrů – v nejvyšším bodě je románská zvonice, na níž samozřejmě můžete vystoupat a rozhlédnout se po celém Splitu, pohled je to skutečně famózní. Vnitřní prostor katedrály je oddělen dvěma řadami mohutných korintských sloupů, najdete tu i předměty z ryzího stříbra nebo zlata, nechybí rovněž staré rukopisy. Katedrála sv. Dujma má zkrátka a dobře mimořádně hodnotný interiér.

Chorvatské architektonické památky rozhodně nehrají v rámci středomořské oblasti druhé housle. Důkazem je třeba katedrála sv. Lovre, nacházející se v maličkém městečku Trogir (zdání klame, tady se psala chorvatská historie), zmínit musíme i palác Milesi, odkazující na jednu bohatou italskou rodinu, která se svého času přestěhovala do Splitu.

5.12.2017