Jūrmala je unikátní pobaltské letovisko

Jūrmala (Lotyšsko)
Jūrmala (Lotyšsko)

Nedaleko Rigy leží Jūrmala – největší lázeňské město v Lotyšsku. Vznikla spojením několika malých rybářských vesnic. Díky své malebnosti, dopravní dostupnosti a dlouhé písečné pláži se stala oblíbeným rekreačním zázemím.

Název Jūrmala je složený ze dvou slov, jūra – moře a mala – břeh, znamená tedy doslova mořské pobřeží. Toto označení městu právem náleží. Táhne se podél Baltu po celé své délce, tedy přes 30 kilometrů. Krásná dlouhá pláž s bílým pískem vybízí k letním plážovým sportům, k příjemnému odpočinku i k romantickému pozorování západu slunce. V části Pumpuri je nejvhodnější místo pro windsurfing a kiting. Na jaře a na podzim si tu přijdou na své hledači pokladů, protože v těchto obdobích moře vyplavuje kousky jantaru. Koupání je však jen pro otužilé. Voda v moři jen výjimečně ukazuje teplotu nad 20 stupňů.

Kromě pláže zde naleznete také minerální prameny a rašelinu pro léčbu revmatu. Silně ionizovaný slaný vzduch s vůní borovicové pryskyřice je ideální kombinací pro léčbu dýchacích cest. K lázeňským účelům je místo využívané od poloviny 19. století. Zdejší městské muzeum mapuje celou historii lázní včetně lázeňské módy.

Turisty do Jūrmaly láká také jedinečná dřevěná architektura. Její nejvzácnější stavby pocházejí z konce 19. století. Charakterizují tradiční lotyšské stavební umění. Celkem zde stojí přes 4000 dřevěných domů většinou v secesním stylu, z nichž je 414 chráněných jako památka architektury. Jednou z nejhezších je celodřevěná Morbergsova vila v pseudogotickém slohu z roku 1883, kterou obklopuje botanická zahrada s exotickými stromy. Dnes v ní sídlí muzeum letního bytu na přelomu 19. a 20. století.

Pro Jūrmalu je typická řídká zástavba, město je doslova utopené v parcích a lesích. Při stavbě domu místní lidé vykácejí nejmenší nutný prostor a ostatní stromy nechají stát. Odpovídá to silnému vztahu Lotyšů k přírodě, který sahá až do pohanských dob.

Centrum oblasti je městečko Majori s pěší promenádou plnou restaurací, kaváren, obchodů a stánků se zmrzlinou. Květinová výdoba, vodotrysky a malebné večerní osvětlení dodávají této ulici příjemnou atmosféru.

Další možností, jak trávit v Jūrmale čas, je velký lesní park v části Dzintari. Je to skvělé místo pro milovníky aktivního odpočinku i klidných procházek. Nachází se zde 33,5 metrů vysoká rozhledna. Její stavbu tvoří ocelová konstrukce obalená dřevěnými lamelami. K vyhlídce do okolí slouží 12 balkónů pro dvě osoby a velká plošina na vrcholu. Pro děti je v parku vybudovaná lanová dráha, 3 hřiště a skatepark. Nejcennější částí je 200 let starý borovicový háj a chráněná nedotčená stanoviště.

Kromě přírodních zdrojů se Jūrmala může pochlubit špičkovými kulturními a zábavními událostmi, které se zde konají v průběhu celého roku. Ve velkolepé budově Dzintari Concert Hall si můžete poslechnout symfonii, operu, jazz i pop.

Rodiny s dětmi ocení nedaleký aquapark, který je největší v Pobaltí.

Za lázeňským komplexem se rozprostírá chráněné území národního parku Ķemeri. Má rozlohu téměř 40 tisíc hektarů a je třetím největším parkem Lotyšška. Návštěvníci zde obdivují unikátní blata, močály s jezírky a zakrslými blatnými borovicemi. Bezpečný průchod vodnatou krajinou zprostředkovávají dřevěné chodníčky a pozorování z výšky umožňují nízké dřevěné rozhledny. V Ķemeri vyvěrají minerální prameny s vysokým obsahem síry. Fauna je zde typická pro vrchoviště a slatiniště. Skvěle se zde daří například masožravce rosnatce okrouhlolisté. Toto místo bylo dříve zaplavené mořem. Když ustoupilo, vznikla mělká laguna, která se přeměnila na jezera. Okolí lagunových jezer je ideální pro milovníky ornitologie. Pozorovat můžou přes 250 druhů ptáků. Někteří v místě hnízní, jiní se pouze zastavují při migraci. Voda zarostlá rákosím je pro ptáky ráj, dobře se skryjí, vybudují si bezpečná hnízda a mají snadný přístup k potravě.

Booking.com