Zámek Chambord

Zámek Chambord (Francie)

Pokud vás zajímá klasická francouzská architektura, nemůžete tuto renesanční stálici minout. Ve Francii je jednou z nejznámějších staveb svého druhu a aby také ne, když sloužil jako sídlo mnoha šlechticů i pomazaných hlav. Více než čtyři stovky místností, architekti Peirre Nepveu a Jacques Sourdeau měli s prvními plány opravdu hodně práce! Mimochodem, jedním z těch, kdo se na stavbě podíleli, byl i sám Leonardo da Vinci, velký králův přítel. František I. totiž umění opravdu rozuměl a je to vidět i ve zdejším interiéru.

Lovecký zámek jako pro krále

Jistě, fasáda, která zaujímá takřka 130 metrů, to je už monumentálnost ve stylu vladaře skutečné evropské mocnosti. A tou právě Francie byla, takže František I. jen potřeboval reprezentovat i před četnými zahraničními návštěvami. Skutečně, tohle je lovecký zámek první kategorie, ne jenom nějaký zámeček pro nižší šlechtu. Obklopuje jej více než pět tisíc hektarů a taková zámecká obora budí respekt, potkáte se tu s jeleny, divokými prasaty, muflony a spoustou druhů ptactva, zejména toho vzácnějšího. Není proto divu, že zámek je na čestném seznamu UNESCO. O jeho dostavbu se ale postaral po Františkovi I. až jeden z pozdějších vladařů, konkrétně šlo o Ludvíka XIV., přezdívaného též Slunce. A vzácné návštěvy přijíždějí i v dnešní době, i když je z Francie prezidentská republika.

Zámek se základnou 156 a 117 metrů, to jsou také zajímavá čísla, že? Královi sloužící se museli někam vejít, vždyť jich bylo přes tisíc! Mezi zámky na Loiře tedy platí právě zámek Chambord za pomyslnou jedničku, ale navštívit byste mohli i zámek D´Ussé nebo zámek Amboise, který si vlastně oblíbil král František I. také. Zámek měl pro služebnictvo a šlechtu skoro tři stovky krbů, takže zima rozhodně nebyla ani v době, kdy chlad převzal svou dočasnou vládu nad světem.

22.6.2022