Opatija je istrijskou chloubou, která navazuje na lázeňskou tradici

Opatija (Istrie - Chorvatsko)
Opatija (Istrie - Chorvatsko)

Je to městečko, které možná někteří znají i pod názvem Abbazia. Pokud se chcete vydat na Istrii, nelze jej minout, už jen proto, že právě tady se nastartoval moderní turistický ruch. Jedenáct tisíc obyvatel, luxusní hotelové apartmány i restaurační zařízení s jedinečnou pověstí, taková je dnešní Opatija. Její jméno vzniklo podle blízkého benediktinského opatství z 15. století a zahrála si také ve sportovně laděném snímku The Legacy Run z roku 2016. Dříve šlo jen o malou vísku, ale překotný rozvoj železnic umožnil nevídaný rozkvět. Nová etapa historie se začíná psát ve druhé polovině 19. století.

Slavným hostům se tu opravdu líbilo

Opatija začala sloužit jako destinace, do které jezdí na dovolenou věhlasní umělci, pomazané hlavy a další osobnosti veřejného života. Císař František Josef I., černohorský král Nikola I., literáti Anton Pavlovič Čechov a James Joyce, hudební skladatel Giacomo Puccini, to je jenom malý výčet hostů, jimž východní část Istrie přímo učarovala. Během zimních měsíců nabízela vždy příjemné prostředí. Mírné podnebí a subtropická flóra, to je kombinace, která přebije únorové chmury. Díky tomu, že je Rijeka blízko, začali si v Opatiji stavět svá sídla místní podnikatelé a odtud byl už jen krůček k luxusním hotelům a také klimatickým lázním.

Poválečná emigrace italských rezidentů

Protože se v roce 1947 stala Opatija součástí Jugoslávie, italští obyvatelé většinou emigrovali. Už po první světové válce ale význam městečka upadal. Na turistický ruch se ale v jugoslávském období nezapomínalo, protože v šedesátých letech vyrostl Hotel Adriatic a následovalo dokonce i kasino Rosalia, první svého druhu za železnou oponou. Ve městě je několik malých koupališť oceněných Modrou vlajkou, jako je například Slatina nebo Tomaševac, některá patří k hotelovým komplexům. Rijeka je od Opatije asi 14 kilometrů daleko, k dalším výletům lákají i menší Lovran nebo Rabac.

Poznejte historii v malebné rybářské vesničce

Na Opatiji přímo navazuje rybářská vesnička Volosko, stačí si udělat procházku směrem k Rijece. V názvu tohoto místa se jasně odráží slovanský bůh Veles (někdy i Volos). Díky blízkosti zátoky Preluka se nabízí i pestrá paleta vodních sportů. Pokud chcete poznat historii místa ještě blíž, přímo ve městě je park Angiolina, ale také neoklasicistní hotel Kvarner, ve kterém to všechno začalo. Postaven byl v závěru 19. století a poměrně nedávno prošel rekonstrukcí, dnes má čtyři hvězdy a může se pochlubit slavnou minulostí. Právě v těchto zdech totiž trávil své volné chvíle sám František Josef. Promenádu, která nese jeho jméno a má asi dva kilometry, si můžete projít u blízkých jadranských břehů. A jistě není bez zajímavosti, že se tu ve velkém rekreovala i rakouská šlechta.

Sportovní fantazii se meze nekladou

V tomto městečku kvetou snad všechny sporty, zahrát si můžete minigolf, nabízí se i výlety na jachtách nebo chvíle s tenisovou raketou v ruce. V lázeňské oblasti najdete kavárny a restaurační zařízení, pravidelně se pořádají také hudební koncerty a myslí se i na fanoušky nočního života. Letní divadlo u parku Angiolina pojme až dva a půl tisíce sedících diváků. Od doby, kdy si obchodník Scarpa vystavěl prvotřídní vilu a zval si vzácné hosty, už uplynulo přes půl druhého století. Pokud budete mít chuť na další výlety, nabízí se blízké pohoří Učka nebo národní park Risnjak, který je asi padesát kilometrů daleko. Pokud máte rádi jeskyně, vodopády a soutěsky, je to místo přesně pro vás. Pro zajímavost, hora Velky Risnjak se tyčí do nadmořské výšky 1 528 metrů, trumfne tedy i většinu české konkurence.

Booking.com