KYPR

KYPROstrov plný slunce, pohostinných obyvatel a krásných pláží. Tak přesně to je Kypr. Afroditin ostrov, kde si můžete zalenošit na pláži nebo v hotelu, ale i procestovat spoustu zajímavých míst. Pojďme si tedy představit některá zajímavá kyperská zákoutí.

První zajímavou zastávkou by mohla být třeba Larnaka. Tady se doslova vyřádí všichni, kteří mají v oblibě muslimskou architekturu – místní pevnost z dob osmanské nadvlády, mešita Hala Sultan Tekke a tak podobně. Nakonec, Larnaka je proslulým turistickým střediskem, takže se nabízí příjemná dovolená ve středomoří spojená s prohlídkou některých zajímavých míst.


Minaret v centru Larnaky

Hlavním městem Kypru je Nikosie, jež má necelých 300 tisíc obyvatel. Mezi zdejší turisticky atraktivní zajímavosti se řadí hlavně mešita Selimiye. Tato stavba byla původně gotickou katedrálou a jako by trochu symbolizovala dva světy, které se prakticky na celém Kypru prolínají – svět Helénů a Turků.

Další turistickou destinací je třeba Ayia Napa, ležící zhruba čtyřicítku kilometrů od Larnaky. Velice populární letovisko, které je vhodné i pro rodiny s dětmi (nakonec je tu i pěkný aquapark), vybízí i k návštěvě některých architektonických skvostů. Za všechny zmiňme třeba místní klášter, který postavili už v 16. století Benátčané.

Městečko Protaras, které se rozkládá hned poblíž, pak zaujme turisty třeba předměstským vrškem s kostelem Ayios Ilias, kde je opravdu výjimečný výhled na celé okolí. Na seznamu UNESCO se pak nachází starobylé město Pafos, kde údajně přišla na svět bájná bohyně Afrodíté. Snad i díky tomu tu najdete velké množství památek právě z dob antického Řecka (za návštěvu stojí třeba místní odeon, tj. divadlo nebo takzvané „Pohřebiště králů“).

Lemesos (Turkové říkají Limasol, což je mezinárodně asi poněkud známější označení), který je druhým největším městem Kypru, se nachází na samém jihu ostrova.  Kromě celé řady antických památek je zde i hrad Kolossi, jenž pochází ze třináctého století. Působivá stavba je jednou z nejzajímavějších turistických atrakcí celého Kypru, pobýval zde dokonce i král Richard Lví Srdce.


Pláž v letovisku Ayia Napa na Kypru

Zájemce o antickou architekturu určitě nadchne i návštěva někdejšího kvetoucího města Kourion (latinsky Curium). Navštívit tu můžete třeba pozůstatky někdejšího řecko-římského divadla nebo Apollonova chrámu.

Církevní stavby Kypru by mohl reprezentovat třeba klášter Stavrovouni, který byl založen údajně už před půl druhým tisíciletím matkou Konstantina Velikého. Malují se tu nádherné ikony a místní mniši jsou tak zbožní, že mezi sebe nepustí žádné turistky, mohou sem opravdu jen muži – a ti nesmí nic fotit. :-)

A co ještě můžeme říct o Kypru zajímavého? Vezměme si na paškál třeba víno. To se tradičně dolévá jen do poloviny pohárku a skoro po každém hltu dolévá – a pozor, pohárek nesmíte vzít „na ex“, je to skoro taková urážka hostitele, jako kdybyste si třeba v Japonskupo jídle neříhli.

 

Obsah tématu KYPR

Hrad Kolossi (foto)
Historie Kypru
Zeměpisné podmínky a počasí na Kypru
Nikosie - rozdělené hlavní město Kypru
Doprava na Kypru
Kourion - pozůstatky antického města na Kypru
Ayia Napa - oblíbené letovisko na východě Kypru
Klášter Stravrovouni - zasvěcen svaté Barboře
Pafos - starobylé kyperské město zapsané v UNESCO
Hrad Kolossi - rytířů řádu svatého Jana Jeruzalémského
Protaras - oblíbené kyperské letovisko
Recenze Frixos Suites Hotel v kyperské Larnace
Lemesos - kyperské město kde se snoubí historie s modernou
Larnaka - jedno z turistických center na Kypru
KYPR
Kypr – aktuální počasíAutor - Marek Kos

Zveřejněno 27.3.2014

REKLAMA:
REKLAMA:

Kontakty     Reklama

© 2005-2018, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška