Tunisko – Finance

Peníze (Tunisko)
Peníze (Tunisko)

Měna:  tuniský dinár, dělí se na 1000 millimů
Kurz:  1$ = 1.37TD, 1TD = 0.79$, 1TD = 18.96Kč, 10Kč = 0.57TD
1€ = 1.68TD, 1TD = 0.64€ (08/2005)

Kurz je poměrně stabilní. Je zakázán dovoz i vývoz tuniské měny. Aby bylo možno vyměnit zbylé dináry zpět na valuty, musíte doložit stvrzenky o jejich výměně. Směnit zpět můžete max. 30% vyměněné částky, max. 100 TD.

S sebou vemte hotovost v dolarech event. eurech, příp. cestovní šeky. Povinná směna na hranicích neexistuje. Banky často zavírají brzy odpoledne.

Bankomaty (ATM) v Tunisku jsou. V hlavním městě je bankomatů hodně (včetně letiště), ve většině měst jich bývá několik. V odlehlejších oblastech ale na ně narazíte už méně. Bankomaty akceptují karty Mastercard, VISA, VISA Elektron. Kartou lze platit letenky, v lepších hotelech, restauracích a ve velkých obchodech. Kartou ovšem asi nezaplatíte trajekt a v přístavišti není ATM.

Sousse (Tunisko)

Náklady v Tunisku

Pobyt je v Tunisku poměrně levný. Přestože Tunisko patří v rámci arabských zemí spíš k těm dražším, v porovnání s Evropou je tady pořád velmi levně. Připočítat je potřeba náklady na dopravu do země. Zpáteční letenky do Tunisu se pohybují cca kolem 8.000 Kč10.000 Kč. Náklady na trajekt z Itálie přes Středozemní moře se pohybují v sezónu kolem 6.000 Kč za zpáteční lístek na osobu, mimo sezónu až o polovinu méně. Za převoz auta zaplatíte kolem 12.000 Kč. Více viz Doprava do země.

Průměrné denní náklady mohou být cca 15$ – 20$ (resp. 20TD – 30TD) na osobu a den, ale je to však samozřejmě individuální. LP uvádí rozpětí pro jídlo 3TD – 7TD, ubytování 7TD – 15TD, denní průměr pro budget minimum 15$. Pokoj lze sehnat od 5$ na osobu, hlavní jídlo v restauraci kolem 4$. Nižší ceny seženete mimo hlavní sezonu.

Vstupné do památek se pohybuje kolem 2TD – 6TD. Do většiny památek stojí vstup 2.1TD. Nejznámnější atrakce jsou dražší, v Kartágu zaplatíte 5.2TD, Muzeum Bardo a El Jem 4.2TD. Za kameru nebo foťák se platí většinou 1TD.

Jedním z nejhezčích suvenýrů z Tuniska je keramika či koberec. O cenách na tržnicích se většinou smlouvá, výjimkou jsou obchody s pevně stanovenou cenou (fixed prices), ale vyjde to tady trochu dráž. Nutno upozornit, že suvenýry jsou předražené až 10x. Je to z toho důvodu, že obchodníci samozřejmě ví, že všichni turisté už ví, že mají smlouvat. Je tam proto opravdu obrovská vata, takže cenu je nutno srazit opravdu dost.

Internet: internet je dostupný stále více. Přístup na internet je však cenzurovaný a některé servery, jako Hotmail nebo Yahoo, nemusí být přístupné. Pokud máte na některém z mezinárodních serveru emailovou schránku, nemusíte se k ní dostat. U českých serveru by problém být neměl.

Obecné informace, rady a tipy naleznete v článku Finance na cestách.
Více o smlouvání na tržnicích se dočtete v článku Arabský trh.

Booking.com