Jindřichův Hradec
Spolu s Českým Krumlovem historická perla jihu Čech, která doslova dýchá historií. Pokud zavítáte do Jindřichova Hradce, je takřka nutností navštívit tamní zámek, Krýzovy jesličky nebo Kostel svatého Václava, jenž je chráněn coby kulturní památka ČR.
V Jindřichově Hradci je toho ale ještě mnohem více. Dvacetitisícové město nabízí i zajímavou turistickou rekreaci a pohled na rybník Vajgar zvící padesáti hektarů je opravdu zajímavý, kromě jiného se zde můžete třeba projet na loďkách.
Muzeum Jindřichohradecka na Balbínově náměstí nedaleko centra města nabízí právě již zmíněné Krýzovy jesličky, které jsou zapsány dokonce do Giunnessovy knihy rekordů jako největší lidový mechanický betlém světa, najdeme zde ale i takzvanou Síň Emy Destinové nebo si můžeme připomenout historii Jindřichova Hradce v průběhu staletí.
Pokud patříte k zájemcům o sakrální architekturu, i pro vás má Jindřichův Hradec jednu zajímavou stavbu. Je to kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn ve 14. století a dlouhá léta patřil německým rytířům a později i jezuitům. V kryptě kostela jsou také pohřbeni někteří významní šlechtici spjatí s Jindřichovým Hradcem, konkrétně jde o zástupce pánů z Hradce a významného českého rodu Slavatů.
A to ještě není vše. Kostel sv. Jana Křtitele, jenž je vystavěn ve 13. století v gotickém slohu a v moderní době slouží jako koncertní síň, je cele přístupný veřejnosti. Bohatá fresková výzdoba tohoto kostela, pocházející ze 14. a 15. století, uchvátí nejednoho z návštěvníků.
Do třetice zmiňme za všechny například kostel sv. Kateřiny, který byl v rámci františkánského kláštera vystavěn v 15. století. O sto let později byli františkáni vyhnáni a kostel lehl popelem, znovu jej pak nechal vystavět až Vilém Slavata. Někdejší špitál a útočiště vdov v dnešních dnech slouží jako sídlo justice, před deseti lety byl rozsáhle zrekonstruován a patří k tomu nejzajímavějšímu, co může Jindřichův Hradec nabídnout.
A co zámek v Jindřichově Hradci, který bývá snad každoročně nejčastějším cílem turistů? Ten byl vystavěn ve 13. století a postupně se z nevelkého a nepříliš komfortního hradu stal opravdovým renesančním zámkem, který vzkvétal hlavně za dob Adama I. z Hradce (1494-1531) a jeho potomků. Od 17. století pak zámek přechází do majetku rodiny Slavatů, kteří jej pak předávají v závěti Černínům. Jde o čtvrtý nejnavštěvovanější zámek na jihu Čech, ročně projde jeho nádvořím v průměru až šedesát tisíc lidí.
Největší zajímavostí, která se pojí s tímto zámkem, je například "Bílá paní", která je údajně duchem šlechtičny Perchty z Rožmberka, jež se údajně zjevovala poslednímu z Rožmberků Petru Vokovi a pečovala o něj v útlém věku nebo takzvané "rozdávání sladké kaše", kterou hostila místní šlechta chudé o Zeleném čtvrtku. Tato tradice ovšem zanikla v 18. století, kdy ji zakázal císař Josef II.
Marek Kos | 9.6.2013
Aktuální počasí v destinaci
|
0,5°C
|
Předpověď počasí |