ČESKÁ REPUBLIKA

ČESKÁ REPUBLIKAProč vlastně jezdit každý rok na dovolenou do zahraničí, když i doma je co navštěvovat a obdivovat? Památky napříč staletími, krásná příroda a domácké prostředí, ve kterém se neztratíme ani tehdy, pokud nejsme zrovna vystudovanými lingvisty. A jistě nebudete proti, když s popisem zajímavých míst začneme v naší metropoli – tedy Praze.

Vůbec nejzajímavější je na Praze její centrum, Václavské náměstí s Národním muzeem a jezdeckou sochou svatého Václava je bezesporu celonárodní pýchou. Zejména zahraniční turisté pak žasnou nad Orlojem, který se nachází na Staroměstském náměstí, pozornost pak zaslouží i zdejší budova radnice. Pokračujme však dále, Karlův most a jeho pověstné sochy zná prakticky celý svět.


Týnský chrám na Staroměstském náměstí v Praze

Dominantou Prahy je, stejně jako v případě Bratislavy, její hrad, jenž je současně sídlem prezidenta. Dojít sem pěšky bude sice trochu náročnější, ale za fotku s hradní stráží nebo prohlídku Katedrály svatého Víta to rozhodně stojí. Podívejte se i do zdejší zoo, která má na kontě mnoho světových primátů.

Druhým největším českým městem je Brno, kde najdete také velké množství různých architektonických památek. V první řadě je to hrad Špilberk, z něhož je perfektní výhled na celé město a jeho okolí. Dále tu najdeme i Katedrálu svatých Petra a Pavla s 84 metrů vysokými věžemi.

Tato monumentální stavba se odráží i na kovové desetikoruně, jde o krásnou ukázku architektonických slohů napříč staletími – samotná hrubá stavba je z přelomu jedenáctého a dvanáctého století, ale například obě věže byly přistavěny „teprve“ začátkem století minulého. Poněkud novodobější architektonickou památkou Brna je prvorepubliková vila Tugendhat, která bývá právem považována za nadčasovou stavbu a je zapsána i na seznamech UNESCO.

Moravská metropole Olomouc pak nabídne méně slavného příbuzného pražského Orloje, jenž se nachází na budově městské radnice. Zajímavá jsou i místní muzea - konkrétně například Vlastivědné muzeum a Muzeum moderního umění s šedesáti tisíci různých exponátů. Velký zájem upoutává i Sloup nejsvětější Trojice, který najdeme v centru města. Je rovněž zapsán do seznamů UNESCO, pochází z osmnáctého století a měří na výšku hned pětatřicet metrů.


Sloup nejsvětější Trojice v Olomouci

Pivovarnické město Plzeň turistům nabídne hlavně prohlídku Katedrály svatého Bartoloměje, původem ze třináctého století, jejíž hlavní věž má na výšku úctyhodných 102,26 metru. V Plzni pak stojí za to i budova místní radnice, která je cele v renesančním duchu.

V Čechách ale nesmíme zapomenout ani na známé hrady a zámky. Památkou na dobu Karla IV. je mimo jiné i Karlštejn, jenž se nachází nedaleko Prahy. Navštívit ale můžete například i jihočeský Zvíkov, středočeské perly Křivoklát a Konopiště či Bouzov, jenž se nachází pro změnu na Moravě. A co takhle moravský zámek Lednice? Původně renesanční zámek dostal slušivý barokní pláštík, prohlédnout si můžete i místní rozlehlý Palmový skleník a zámecký park. Pokud ale raději navštěvujete hradní zříceniny, jsou dobrými tipy na výlet středočeský Žebrák či Kozí Hrádek na jihu Čech.


Zámek Konopiště

Jednou z nejproslulejších tuzemských staveb je také Chrám svaté Barbory u Kutné Hory. Postavit tuto pětilodní gotickou katedrálu trvalo takřka dvě celá století (1388 – 1588). Do seznamu UNESCO spadá kromě této velké stavby například i historické centrum Telče nebo Českého Krumlova, zámek v Litomyšli a Kroměříži a například i venkovská rezervace Holašovice, kde jako by se někdy v devatenáctém století doslova zastavil čas.

A na závěr dejme k dobru třeba zámek Kačina, který je nejznámější českou ukázkou empírové architektury. Najdete jej nedaleko Kutné Hory.

Obsah tématu ČESKÁ REPUBLIKA

Hrad Rožmberk
Mělník je městem, které si prostě zamilujete
Kutná Hora je slavným historickým městem
Zámek Kroměříž
Zámek Vizovice
Zámek Hluboká
Gotický hrad Zvíkov
Zámek Orlík
Hrad Lipnice nad Sázavou
Hrad Košumberk
Zámek Červená Lhota
ČESKÁ REPUBLIKA
Památník Terezín v slzách minulosti
Zámek Konopiště
Zámek Chropyně
Český Šternberk - kouzelný hrad nedaleko Prahy
Praha – stověžatá perla Evropy
Závody v srdci Labských pískovců: běh, jízda na kole, nordic walking
Vesnická architektura ve Vysokém Chlumci
Vltavská podkova štěstí - Smetanova vyhlídka
Hrad Pernštejn (video)
Živá voda v obci Modrá (video)
Purkmistr – pivovar, restaurace, hotel, wellness v Plzni
Recenze hotelu Barcelo Praha
Zámek Dětenice
Jindřichův Hradec
Český ráj – Trosky
Český ráj – Hruboskalsko
Recenze hotelu Černý slon (Praha)
Český ráj - Prachovské skály
Český Krumlov
Hrad Bítov
Nová kniha a film od Márů z Přerova
Vranovská přehrada
Vojenský bunkr Vranov nad Dyjí
Autokemp Na Kopci - Vír
Autokemp Frenštát pod Radhoštěm
Zámek Vranov nad Dyjí
Česká republika – aktuální počasíAutor - Marek Kos

Zveřejněno 1.3.2017

REKLAMA:
REKLAMA:

Kontakty     Reklama

© 2005-2018, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška