ČESKÁ REPUBLIKA

Český Krumlov (Česká republika)
Český Krumlov (Česká republika)

Proč vlastně jezdit každý rok na dovolenou do zahraničí, když i doma je co navštěvovat a obdivovat? Památky napříč staletími, krásná příroda a domácké prostředí, ve kterém se neztratíme ani tehdy, pokud nejsme zrovna vystudovanými lingvisty. A jistě nebudete proti, když s popisem zajímavých míst začneme v naší metropoli – tedy Praze.

Vůbec nejzajímavější je na Praze její centrum, Václavské náměstí s Národním muzeem a jezdeckou sochou svatého Václava je bezesporu celonárodní pýchou. Zejména zahraniční turisté pak žasnou nad Orlojem, který se nachází na Staroměstském náměstí, pozornost pak zaslouží i zdejší budova radnice. Pokračujme však dále, Karlův most a jeho pověstné sochy zná prakticky celý svět.

Dominantou Prahy je, stejně jako v případě Bratislavy, její hrad, jenž je současně sídlem prezidenta. Dojít sem pěšky bude sice trochu náročnější, ale za fotku s hradní stráží nebo prohlídku Katedrály svatého Víta to rozhodně stojí. Podívejte se i do zdejší zoo, která má na kontě mnoho světových primátů. Návštěvu hlavního města si naplánujte na více dní, protože zajímavostí je zde bezpočet. Navíc, když si dáte do vyhledávače spojení ubytování Praha, tak si můžete vybrat ze spousty příjemných a elegantních hotelů či penziónů.

Druhým největším českým městem je Brno, kde najdete také velké množství různých architektonických památek. V první řadě je to hrad Špilberk, z něhož je perfektní výhled na celé město a jeho okolí. Dále tu najdeme i Katedrálu svatých Petra a Pavla s 84 metrů vysokými věžemi.

Tato monumentální stavba se odráží i na kovové desetikoruně, jde o krásnou ukázku architektonických slohů napříč staletími – samotná hrubá stavba je z přelomu jedenáctého a dvanáctého století, ale například obě věže byly přistavěny „teprve“ začátkem století minulého. Poněkud novodobější architektonickou památkou Brna je prvorepubliková vila Tugendhat, která bývá právem považována za nadčasovou stavbu a je zapsána i na seznamech UNESCO.

Moravská metropole Olomouc pak nabídne méně slavného příbuzného pražského Orloje, jenž se nachází na budově městské radnice. Zajímavá jsou i místní muzea - konkrétně například Vlastivědné muzeum a Muzeum moderního umění s šedesáti tisíci různých exponátů. Velký zájem upoutává i Sloup nejsvětější Trojice, který najdeme v centru města. Je rovněž zapsán do seznamů UNESCO, pochází z osmnáctého století a měří na výšku hned pětatřicet metrů.

Pivovarnické město Plzeň turistům nabídne hlavně prohlídku Katedrály svatého Bartoloměje, původem ze třináctého století, jejíž hlavní věž má na výšku úctyhodných 102,26 metru. V Plzni pak stojí za to i budova místní radnice, která je cele v renesančním duchu.

V Čechách ale nesmíme zapomenout ani na známé hrady a zámky. Památkou na dobu Karla IV. je mimo jiné i Karlštejn, jenž se nachází nedaleko Prahy. Navštívit ale můžete například i jihočeský Zvíkov, středočeské perly Křivoklát a Konopiště či Bouzov, jenž se nachází pro změnu na Moravě. A co takhle moravský zámek Lednice? Původně renesanční zámek dostal slušivý barokní pláštík, prohlédnout si můžete i místní rozlehlý Palmový skleník a zámecký park. Pokud ale raději navštěvujete hradní zříceniny, jsou dobrými tipy na výlet středočeský Žebrák či Kozí Hrádek na jihu Čech.

Jednou z nejproslulejších tuzemských staveb je také Chrám svaté Barbory u Kutné Hory. Postavit tuto pětilodní gotickou katedrálu trvalo takřka dvě celá století (1388 – 1588). Do seznamu UNESCO spadá kromě této velké stavby například i historické centrum Telče nebo Českého Krumlova, zámek v Litomyšli a Kroměříži a například i venkovská rezervace Holašovice, kde jako by se někdy v devatenáctém století doslova zastavil čas.

A na závěr dejme k dobru třeba zámek Kačina, který je nejznámější českou ukázkou empírové architektury. Najdete jej nedaleko Kutné Hory.

Booking.com