Hrad Sloup nedaleko České Lípy aneb skalní hrad a poustevna v jednom
Stavěl se na začátku čtrnáctého věku a dnes z něj už bohužel zase tolik nezbylo. V každém případě, v místech někdejšího proslulého hradu Sloup se nacházelo už antické sídliště – je totiž na skalním ostrohu, což je celkem strategické místo. Skála dlouhá sto metrů a dalších 60 m široká, několik vzájemně úhledně propojených objektů a také místo, kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty, konkrétně scéna, kdy se vstupuje do pekla. A nebyl to rozhodně jediný film, který zde došel svého vzniku…
Otevřeno je klasicky od dubna do října
Kdy se sem můžete vypravit? Tak jako u jiných hradů, je otevírací doba obvyklá – začíná v dubnu a končí s říjnem. Za vstupné dáte 70 korun, rodinné zvýhodněné pak vyjde na 175 Kč. Pojďme si ale také představit stavbu jako takovou. Započala ve čtrnáctém století a slavná doba hradu vydržela bohužel jen poměrně krátce – už v první polovině století sedmnáctého je bohužel veden jako opuštěný, nejen proto, že jej poničila švédská armáda táhnoucí krajem.
Ve druhé polovině pak už je hrabětem z Kokořova odkázán poustevníkům, kteří si postupně upravují skálu k obrazu svému. Žijí zde sto let, používají sluneční hodiny a teprve až v rámci reforem Josefa II. zdejší poustevna – alespoň papírově – zaniká. Socha poustevníka Samuela Görnera, zkušeného optika z osmnáctého století, je tu ale až dodnes. Stejně jako jeho obydlí, Samuelova jeskyně. Vlastně spíše pár metrů čtverečních vytesaných do skály, nechybí kuchyně, malá okna s mříží a dílna, kde majitel příbytku brousil skleněné čočky nejen do brýlí a dalekohledů.
Hrad Sloup zažil natáčení hitparády Eso, řadu televizních dokumentů a pohádky – mimo jiné i Aničku s lískovými oříšky, pohádku z roku 1993. Romantika v okolí by se dala opravdu krájet, takže není divu, že zdejší oblast mají filmaři v hledáčku už poměrně dlouho. Skála je od padesátých let minulého století národní kulturní památkou, Kinští zde setrvávají až do válečných let a po roce 1945 je jejich majetek ve velkém zabaven státem, mimo jiné tedy i samotný hrad.
Hodinová prohlídka aneb konají se zde i svatby
Místní prostředí láká ke kulturním událostem – občas tu zažijete i svatební obřad (ve zdejším kostelíku, samozřejmě, s nejvýše 80 hosty, tedy na dnešní dobu snad poměrně skromnější oslavu vstupu do svazku manželského), stále je v plném provozu i klášterní vinice. Prohlídka s průvodcem je k mání v angličtině, němčině i češtině, k dispozici jsou prospekty v mnoha dalších evropských jazycích. Provádět je možné skupiny až do padesáti osob, samozřejmě není možný tzv. bezbariérový přístup, což je nutné v prostorách skalního hradu vzít na vědomí. Jak již bylo řečeno výše, otevřeno je od dubna do října a mimo tento obvyklý termín je možná dohoda se správcem hradu. Při dobré viditelnosti se podíváte i na vzdálené Lužické hory nebo město Nový Bor. Skalní (pískovcový) objekt ční asi třicet metrů nad okolní terén.
Marek Kos | 19.7.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
-1,4°C
|
Předpověď počasí |