Matala - bývalé centrum hippies

Matala na Krétě (Řecko)
Matala na Krétě (Řecko)

Za minojských časů byla Matala přístavem, který využívali obyvatelé paláce ve Phaistu. Dlouhá staletí tu pak byla menší rybářská vesnice a krátce se tu usídlili i členové hnutí hippies. V dnešní době je Matala plná turistů, protože jsou zde krásné pláže, snad vůbec nejatraktivnější na celé Krétě a obvykle se přidá do party i skvělé počasí. Zajímavou atrakcí pro návštěvníky jsou i umělé jeskyně na pobřeží, které jsou několik tisíc let staré a v jisté době sloužily jako pohřebiště. Toto místo údajně navštívil i Caesarův příbuzný Brutus, po něm pak nese jméno i jedna místní jeskyně. Pojďme si tedy o tomto zajímavém místě říct něco bližšího…

Je to tu doslova až malebné a vhodné pro rodiny s dětmi. Sice je tu spoustu návštěvníků, ale atmosféra připomíná stále menší vesnici. Důvodem je horší přístupnost této lokality, která se nachází na samém jihu ostrova. Spoustu zeleně, taveren, penzionů a posezení na prvotřídní pláži – pro milovníky všeho italského ještě navíc úzké uličky.

Zmíněné jeskyně byly vystavěny již v mladší době kamenné a sloužily v šedesátých a sedmdesátých letech i četným řeckým vyznavačům hnutí hippies. Ti zde žili ve skalních dutinách, které jsou ve skalách lemující pobřeží. Hippies zde dokonce měli v roce 1968 oblastní konferenci, později ale byli z této lokality vyhnáni a usídlili se v Lentasu na jižním pobřeží. Prodavači nejrůznějších hippie propriet tu ale mají dodnes napilno a snaží se Vás přesvědčit, že se vlastně nic nezměnilo. :-)

 TIP  Další fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Turisty v Matale ale láká i starý kostel, jehož interiér je volně přístupný. V dřívějších dobách sloužil kostel jako skalní hrobka. A kam jinam se na Krétě můžete vydat? Zkuste třeba pláž Kommos, která je odtud pár kilometrů severně nebo procházku zdejším malebným údolím, kterou lze protáhnout i na celé odpoledne. Na Krétě pak určitě navštivte i Knóssos nebo Malii, ale to už budete mít odtud trochu z ruky.

Aktualizace 21.10.2020
Booking.com