Matala - bývalé centrum hippies

Skalní bydlení v Matala na Krétě (Řecko)
Skalní bydlení v Matala na Krétě (Řecko)

Za minojských časů byla Matala přístavem, který využívali obyvatelé paláce ve Phaistu. Dlouhá staletí tu pak byla menší rybářská vesnice a krátce se tu usídlili i členové hnutí hippies. V dnešní době je Matala plná turistů, protože jsou zde krásné pláže, snad vůbec nejatraktivnější na celé Krétě a obvykle se přidá do party i skvělé počasí. Zajímavou atrakcí pro návštěvníky jsou i umělé jeskyně na pobřeží, které jsou několik tisíc let staré a v jisté době sloužily jako pohřebiště. Toto místo údajně navštívil i Caesarův příbuzný Brutus, po něm pak nese jméno i jedna místní jeskyně. Pojďme si tedy o tomto zajímavém místě říct něco bližšího…

Skalní bydlení v Matala na Krétě (Řecko)

Je to tu doslova až malebné a vhodné pro rodiny s dětmi. Sice je tu spoustu návštěvníků, ale atmosféra připomíná stále menší vesnici. Důvodem je horší přístupnost této lokality, která se nachází na samém jihu ostrova. Spoustu zeleně, taveren, penzionů a posezení na prvotřídní pláži – pro milovníky všeho italského ještě navíc úzké uličky.

Skalní bydlení v Matala na Krétě (Řecko)

Zmíněné jeskyně byly vystavěny již v mladší době kamenné a sloužily v šedesátých a sedmdesátých letech i četným řeckým vyznavačům hnutí hippies. Ti zde žili ve skalních dutinách, které jsou ve skalách lemující pobřeží. Hippies zde dokonce měli v roce 1968 oblastní konferenci, později ale byli z této lokality vyhnáni a usídlili se v Lentasu na jižním pobřeží. Prodavači nejrůznějších hippie propriet tu ale mají dodnes napilno a snaží se Vás přesvědčit, že se vlastně nic nezměnilo. :-)

Skalní bydlení v Matala na Krétě (Řecko)

Turisty v Matale ale láká i starý kostel, jehož interiér je volně přístupný. V dřívějších dobách sloužil kostel jako skalní hrobka. A kam jinam se na Krétě můžete vydat? Zkuste třeba pláž Kommos, která je odtud pár kilometrů severně nebo procházku zdejším malebným údolím, kterou lze protáhnout i na celé odpoledne. Na Krétě pak určitě navštivte i Knóssos nebo Malii, ale to už budete mít odtud trochu z ruky.

Komentáře
Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama