Kudy kam – Litochoro

Litochoro (Řecko)
Litochoro (Řecko)

Litochoro je pro návštěvníky nejčastěji základnou pro výstupy na Olymp, ale můžete se tady zastavit jen tak podívat, nebo jen přespat v kempech na pobřeží Egejského moře.

Ubytování v Litochoru

Kempy najdete v Plaka Litochoru, pár kilometrů od Litochora. Některé z nich však byly v létě 2005 zavřené. Koneckonců do Litochora jsme se přesunuli neplánovaně namísto Soluně, kde jsme nenašli otevřený jediný kemp. Ke kempům se dostanete sjezdem z dálnice na opačnou stranu než je Litochoro. Kempy mají většinou dobré zázemí a kamenitý kousek pláže.

Kemp Olympos Beach: dospělý 5.90€, stan 5€, auto 2.90€. Platit se dá i kartou. Příjemný kemp na břehu moře, přístup ke koupání ovšem jen úzký pás kamenité pláže. Na břehu jsou taverny, ale není tady obchod. Olympos se nám zdál nejlepší ze sousedních – ještě byly otevřeny dva Zeus a Apollon, ostatní byly zavřené. Kempy jsou ve skutečnosti v obci Plaka na břehu moře, sjede se z dálnice směrem k moři a hned první kemp na který narazíte je Olympos. Před kempem je zastávka autobusu do Litochora. (2005) www.olympos-beach.gr

Kemp Olympios Zeus: dospělý 6€, auto 3€, denní poplatek 3€ (od 12:00 do večera), malý stan 3.6€, velký stan 4.2€ (ceny pro 1.7.-31.8.), otevřeno 24 hodin. V tomto kempu jsme nebydleli, jen jsme zašli na pivo, je asi o 1 km dál od Olymposu směrem doprava. (2005)

Litochoro (Řecko)

Doprava do Litochora

Autem je to sem snadné, Litochoro leží kousek od sjezdu z dálnice ze Soluně na jih do Athén. Pro meziměstskou dopravu přichází v úvahu pouze autobus, vlakové nádraží je totiž dost daleko (9km) od města. Autobusy jezdí do Katerini, Soluně a Athén několikrát denně.

Dálnice mýtné:
Soluň – Kateriny 2€
Kateriny – Larissa 2€

Místní doprava v Litochoru

Od kempů v Place do městečka Litochoro jezdí autobus. Staví přímo před kempem Olympia Beach a přijíždí na náměstí Litochora.
Cena jízdenky: 2.40€

Litochoro (Řecko)

Zajímavosti v Litochoru

V okolí můžete vyrazit na výlety po přírodě, nebo se samozřejmě vydat až na samotný Olymp. Na pobřeží se můžete koupat v Egejském moři. Pobřeží je kamenité, ale z kempů je dobrý přístup. Jinak se nic moc jiného dělat nedá.

Litochoro (Řecko)

Výstupy na Olymp

Trasa na Olymp začíná na silnici směrem na Prionii. Odbočka je před náměstím doprava. Do Prionie je to 18 km, ale nejezdí sem žádná doprava. Právě tady začíná nejoblíbenější výstupová trasa. Výstup zabere 2 dny. Je nutno přenocovat v horské chatě, může být nutné objednat se předem.

Booking.com