Muzeum olivového oleje v Pule

Muzeum olivového oleje v Pule (Istrie - Chorvatsko)
Muzeum olivového oleje v Pule (Istrie - Chorvatsko)

Právě proto, že jde o skutečný symbol Středomoří, byste se měli během návštěvy Istrie podívat i do Puly, která vám nabídne prohlídku jednoho zajímavého muzea – olivový olej a jeho historie aneb staletí a staletí nazpět, kdy se na prosluněných pláních sklízí opravdu ve velkém! Jak se o zelené háje starali naši antičtí předkové a jak se udržuje tato nádhera během dnešních dnů? A určitě bychom mohli ještě pokračovat, protože i středověk a raný novověk přinesl novinky v práci s olivami, efektivita stáčení a jakost oleje se zvyšuje, a i v moderní éře se používají postupy, které znamenají co nejmenší ztráty kvality a cenných živin.

Istrijských producentů bychom i dnes našli mnoho

Když se řekne olivový olej, mnoha lidem se vybaví zdravá pochutina využívaná každodenně v kuchyni. Ale odkud vlastně pochází? Může to být jih Španělska, Kréta, Itálie, ale v poslední době patří k velmi vyhledávaným destinacím v tomto směru právě Chorvatsko. Značka Chiavalon je následována třeba Oio Vivo, Meloto nebo Salvela a napočítali bychom ještě další dvacítku, protože extra panenský olivový olej mimořádné kvality je synonymem nejen pro Istrii.

Audio průvodce ve dvanácti jazycích, ale také dětský koutek pro nejmenší návštěvníky, kteří nebudou zlobit, zatímco rodiče se budou poddávat chuti a vůni plodů nejlepších istrijských olivovníků. Základní vstupné? Pro dospělé padesát kun, pro děti mezi 6 a 15 roky věku polovina. Projít si můžete dvě prohlídkové trasy – nazvané celkem poeticky – Green Experience a Gold Experience. Zážitek, ale také nová zkušenost, první procházka trvá necelou hodinu a druhá přibližně 70 minut.

Po zelené půjdete za 90 kun, po zlaté za 130 kun (rodinné vstupné je pak za 225, resp. 325 kun). Součástí dražší verze je ale i dezert a ochutnávka pěti nejlepších olivových olejů. Koštování vás ale nemine ani na zelené dráze, byť bude o něco méně bohaté. V každém případě se pak dozvíte hodně o historii oliv, dnešním způsobu jejich pěstování a sklizně.

Muzeum najdete v největším městě Istrie

Pula, Ulica sv. Teodora 1a, přesně to je adresa muzea, které už zdálky zavolá kombinací zelené a bílé, tolik typické pro olivové háje. Poprvé se stáčelo už za antického Říma a nakonec – našly se zde nedávno i typické římské amfory, které jasně dávají najevo, že se z Istrie vyváželo i do dalších evropských míst. Středověk? Mor, války a další nepříjemnosti, ale benátští vládci dál prosperovali právě na olivách. V osmnáctém století pak přichází s novinkou jistý istrijský kněz a olivový olej lze stáčet mnohem snadněji. Ostatně, víte jistě dobře, jak tento olej ovlivňuje naše zdraví, že? Prohlédněte si i městečko Vodnjan, okolo nějž se pěstují olivovníky, z nichž pak vzniká prvotřídní Chiavalon

Booking.com