Limský záliv je přírodní skvost na pobřeží Istrie

Limský záliv (Istrie - Chorvatsko)
Limský záliv (Istrie - Chorvatsko)

Málokterá destinace nabízí tak poutavou kombinaci přírodní krásy, bohaté historie a nezapomenutelných kulinářských zážitků, jako je Istrie. Jednou ze zdejších přírodních zajímavostí je Limský záliv, který je světově proslulý svou geologickou stavbou, mimořádnou biodiverzitou a úžasnými mořskými plody.

Limský záliv je více než jen fjord

Přestože Limský záliv často přirovnáváme k norským fjordům kvůli svému tvaru, ve skutečnosti se jedná o zatopenou říční rokli. Tento 10 kilometrů dlouhý a až 600 metrů široký záliv, který se zanořuje do srdce Istrijského poloostrova, je živým důkazem geologických procesů, které formovaly krajinu v průběhu tisíců let.

Lidské osídlení

Záliv a okolní oblasti byly osídleny už v pravěku, a přestože zde nejsou žádné velké archeologické památky, lze najít stopy po člověku v podobě kamenných nástrojů a keramiky. V římských dobách získal záliv na významu jako přístav a centrum vinařství a rybolovu. Dodnes jsou v okolí viditelné pozůstatky antických staveb a středověkých kamenolomů.

Co dělat v Limském zálivu

Degustace mořských plodů a vína

Návštěva Limského zálivu by nebyla kompletní bez ochutnání místních mořských plodů. Zdejší ústřice a mušle jsou známé svou výjimečnou chutí a kvalitou. Spolu s tradičními istrijskými víny, jako je Malvazija Istarska nebo Teran, tvoří gastronomický zážitek, na který se nezapomíná.

Potápění

Limský záliv je oblíbeným místem pro potápění. Jeho krystalicky čistá voda umožňuje nádherný výhled na bohatý podmořský život, včetně mnoha druhů ryb a dalších mořských živočichů.

Turistika a cykloturistika

Okolí zálivu je poseto turistickými a cyklistickými trasami, které vedou přes kopce, vinice a olivové háje. Těm, kteří se vydají na cestu, se naskytne nezapomenutelný výhled na záliv a okolní krajinu.

Další zajímavosti v Istrii

Po prozkoumání Limského zálivu se vydejte k dalším istrijským skvostům.

Rovinj je považován za jedno z nejkrásnějších měst na adriatickém pobřeží. S jeho úzkými kamennými uličkami, barevnými domy a výhledem na tyrkysovou vodu vás Rovinj určitě okouzlí.

Vrsar je malé rybářské město, které je známé svým přístavem, kde kotví jachty z celého světa, a parkem soch, který je výsledkem mezinárodního sochařského sympozia.

Poreč je starobylé město s bohatou historií, které je dnes jedním z nejnavštěvovanějších turistických destinací v Chorvatsku. Zde můžete navštívit Eufraziovu baziliku, která je na seznamu UNESCO, prozkoumat staré římské ulice Decumanus a Cardo Maximus nebo se vydat na výlet lodí na jeden z okolních ostrovů.

Dvigrad jsou pozůstatky středověkého hradu a města, které patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám v Chorvatsku. Jeho zříceniny, které leží na vrcholu kopce, nabízejí panoramatický výhled na okolní krajinu.

Navštivte Limský záliv a další úžasné lokality na Istrii a nechte se okouzlit jejich jedinečností a krásou.

Booking.com