Poreč nadchne milovníky moře i historie

Poreč (Chorvatsko)
Poreč (Chorvatsko)

Pokud hledáte místo, kde si můžete užít slunce, moře a kulturu, pak je Poreč na Istrii tou pravou volbou. Poreč je jedním z nejstarších a nejkrásnějších měst na chorvatském pobřeží, které nabízí bohatou historii, nádhernou architekturu a spoustu zábavy pro celou rodinu. V tomto článku vám představíme Poreč jako ideální destinaci pro letní dovolenou.

Kde se Poreč nachází a jak se tam dostat?

Poreč leží na západním pobřeží poloostrova Istrie, asi 70 km od Rijeky. Poreč je snadno dostupná autem po dálnici A9, která spojuje Istrii se Slovinskem. Pokud cestujete letadlem, můžete využít letiště v Pule, které je vzdálené asi 50 km od Poreče. Z letiště se můžete dopravit autobusem nebo taxíkem do centra města. Pokud máte rádi plavbu lodí, můžete také přijet do Poreče trajektem z Benátek nebo Terstu.

Jaké je počasí v Poreči v létě?

Poreč má typické středomořské klima s teplými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami. Průměrná teplota v létě se pohybuje kolem 25°C, ale může dosáhnout i více než 30°C. Moře je příjemně teplé s průměrnou teplotou kolem 23°C. V létě je také hodně slunečných dnů s minimem srážek. Ideální počasí pro koupání, opalování a procházky.

Něco málo o historii Poreče

Poreč je jedním z nejstarších měst na Istrii a její historie sahá až do dob Římanů. První zmínka o Poreči pochází z roku 45 př.n.l., kdy byla založen jako kolonie Julia Parentium. Římané vybudovali město podle pravidelného půdorysu s hlavní ulicí Decumanus Maximus a vedlejší ulicí Cardo Maximus. Z této doby se zachovaly některé památky, jako jsou pozůstatky fóra, chrám Marta a Jupitera a mozaiky v některých domech.

Po pádu Římské říše byla Poreč postupně ovládána různými národy a kulturami, jako byli Byzantinci, Frankové, Benátčané, Habsburkové a Italové. Všechny tyto vlivy se odrážejí v architektuře a umění města. Nejvýznamnější památkou je bazilika svatého Eufrazia z 6. století, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Bazilika je známá svými nádhernými mozaikami, které patří k nejstarším a nejcennějším v Evropě.

Co vidět a dělat v Poreči?

Poreč není jen město historie, ale také město zábavy. Pro turisty nabízí spoustu atrakcí a aktivit pro každý vkus a věk. Mezi nejpopulárnější patří:

Prohlídka starého města: Objevte kouzlo úzkých uliček, kamenných domů a malebných náměstí plných života. Navštivte muzea, galerie a kostely, které ukazují bohatou kulturní tradici města.

Návštěva baziliky svatého Eufrazia: Obdivujte mistrovské dílo byzantského umění s jeho impozantní kupolí, zlatými mozaikami a cennými relikviemi.

Koupání na pláži: Užijte si slunce a moře na jedné z mnoha pláží v okolí Poreče. Můžete si vybrat mezi oblázkovými, písčitými nebo skalnatými plážemi s čistou a průzračnou vodou. Některé pláže jsou také vybaveny lehátky, slunečníky a sprchami pro vaše pohodlí.

Sportování a adrenalin: Pokud máte rádi sport a dobrodružství, Poreč vám nabídne spoustu možností pro vaše rozptýlení. Můžete si zkusit jachting, windsurfing, potápění, cykloturistiku, tenis, golf nebo paintball. Pro ty odvážnější jsou tu také atrakce jako bungee jumping nebo zip-line.

Zábava pro děti: Pokud cestujete s dětmi, Poreč je také skvělou volbou pro vaši dovolenou. Můžete navštívit akvapark Aquacolors s tobogány, bazény a animacemi pro malé i velké. Nebo si zajít do Dinoparku Funtana s replikami dinosaurů, vláčkem a hřištěm. A nezapomeňte na Aquarium Poreč s více než 80 druhy ryb a dalších mořských živočichů.

Jaké jsou další zajímavosti v okolí Poreče?

Pokud chcete poznat více z Istrii nebo Chorvatska, Poreč je také dobrým výchozím bodem pro různé výlety. Mezi nimi doporučujeme:

Rovinj: Jedno z nejmalebnějších měst na Istrii s romantickou atmosférou, barevnými domy a barokním kostelem svaté Eufémie.

Motovun: Středověké městečko na vrcholu kopce obklopeném vinicemi a hustými lesy plnými lanýžů.

Brijuni: Souostroví 14 ostrovů s národním parkem a malou ZOO, kde uvidíte zebry, antilopy a dokonce jednoho slona.

Pula: Největší město na Istrii s impozantním římským amfiteátrem a dalšími památkami z různých epoch.

Hum: Nejmenší město na světě s pouhými 30 obyvateli a starobylou tradicí psaní glagolice.

Poreč je skvostem Istrie, který uspokojí každého návštěvníka. Ať už hledáte historii, kulturu, přírodu nebo zábavu, Poreč vám to nabídne ve svém plném rozsahu. Neváhejte tedy a rezervujte si svou letní dovolenou v tomto úchvatném místě.

Booking.com