Výběr nejkrásnějších míst z chorvatské Istrie

Rovinj (Istrie - Chorvatsko)
Rovinj (Istrie - Chorvatsko)

Istrie je největší poloostrov na Jadranu, který se rozkládá na území tří zemí: Chorvatska, Slovinska a Itálie. Je to místo s bohatou historií, krásnou přírodou, pestrým kulturním dědictvím a vynikající gastronomií. Istrie je skvělou volbou pro dovolenou, protože nabízí něco pro každého: od slunečných pláží a podmořských zážitků po malebné vesničky a horské stezky. V tomto článku vám představíme některé z nejzajímavějších aspektů istrijského regionu.

Historie Istrie

Istrie byla osídlena už od pravěku, kdy zde žili různé kmeny jako Histriové, Ilyrové, Keltové a Venetové. V 2. století př. n. l. byla Istrie dobyta Římany, kteří zde zanechali mnoho stavebních památek, jako je například amfiteátr v Pule nebo mozaiky v Poreči. Po pádu Římské říše byla Istrie postupně ovládána různými mocnostmi, jako byli Byzantinci, Langobardi, Frankové, Benátčané, Habsburkové, Napoleon, Rakousko-Uhersko, Itálie a Jugoslávie. Po druhé světové válce byla Istrie rozdělena mezi Jugoslávii a Itálii podle Pařížské mírové smlouvy z roku 1947. V roce 1991 se Chorvatsko a Slovinsko osamostatnily od Jugoslávie a získaly svou část Istrie. Dnes je Istrie multikulturním regionem, kde se mísí vlivy různých národů a jazyků.

Sedm nejzajímavějších míst Istrie

Pokud se vám nechce detailně studovat místopis a zajímavostí Istrie, vybrali jsme pro vás sedm nejzajímavějších míst, které stojí za podívání.

Amfiteátr v Pule: Jedno z nejstarších a největších dochovaných římských amfiteátrů, kde se konají kulturní a hudební akce. Můžete si prohlédnout interaktivní muzeum, které vám přiblíží historii a život v době antiky. Amfiteátr je symbolem města Puly a jednou z nejnavštěvovanějších památek v Chorvatsku.

Eufrazijeva bazilika v Poreči: Nádherný komplex kostelů a budov z 6. století, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Bazilika je vynikajícím příkladem byzantské architektury a umění, s nádhernými mozaikami, freskami a sochami. Bazilika je také centrem náboženského života v Poreči a místem konání různých festivalů a slavností.

Národní park Kamenjak: Národní park na jihu poloostrova s krásnými zátokami, skalnatými plážemi a křišťálově čistou vodou. Ideální místo pro koupání, potápění, cykloturistiku nebo paragliding. Můžete si užít nádherný výhled na Kvarnerský záliv, Istrii a dokonce i Alpy za jasného počasí.

Rovinj: Malebné přímořské město s úzkými uličkami, barevnými domy a romantickou atmosférou. Rovinj je považován za jeden z nejkrásnějších měst v Chorvatsku, s mnoha památkami, galeriemi, restauracemi a bary. Můžete navštívit kostel sv. Eufémie s impozantním zvonicím a nádherným výhledem na přístav a ostrovy, procházet se po promenádě Lungo Mare nebo objevovat okolní ostrovy lodí.

Motovun: Malebné středověké městečko na vrcholu kopce obklopené vinicemi a lesy. Motovun je známý pro svou tradiční architekturu, kulturní dědictví a gastronomii. Můžete navštívit Kulturní a vzdělávací centrum Kaštel, kde se dozvíte o historii, kultuře a přírodních bohatstvích regionu, jako jsou těstoviny, olivový olej nebo lanýže. Můžete také ochutnat místní vína a lanýže v některé z mnoha restaurací nebo se zúčastnit slavného Mezinárodního filmového festivalu Motovun, který se koná každoročně v létě.

Grožnjan: Malá vesnička na kopci s nádherným výhledem na okolní krajinu. Grožnjan je známý jako město umělců, protože zde žije a pracuje více než 30 malířů, sochařů, keramiků a hudebníků. Můžete si prohlédnout jejich ateliéry a galerie, koupit si originální díla nebo se zúčastnit některého z mnoha kulturních a hudebních festivalů, které se zde pořádají. Grožnjan je také domovem Mezinárodního kulturního centra mladých hudebníků Jeunesses Musicales Croatia, které pořádá koncerty a workshopy pro mladé talenty.

Limský kanál: Úzký záliv mezi Porečem a Rovinjem s délkou 12 km a hloubkou až 30 metrů. Limský kanál je chráněnou přírodní oblastí s bohatou faunou a flórou. Můžete si pronajmout loď nebo kajak a prozkoumat krásné pobřeží s jeskyněmi, skalami a zelenými lesy. Můžete také ochutnat čerstvé mořské plody v některé z restaurací na břehu nebo navštívit Romualdovu jeskyni, kde žil poustevník svatý Romuald v 11. století.

Další zajímavá místa na Istrii

Istrie má mnoho dalších atraktivních míst, které stojí za návštěvu. Pro lepší přehlednost jsme zajímavosti roztřídili do třech oblastí, západní pobřeží, východní pobřeží a centrální oblast Istrie.

Západní pobřeží Istrie

Savudrija je malé letovisko v nejsevernějším a současně nejzápadnějším cípu Istrie, jemuž dominuje maják z roku 1818, nejstarší na Jadranu. Návštěvníci tu najdou příjemné skalnaté i oblázkové pláže, čisté moře a nerušený klid.

Umag je živé město na severozápadním pobřeží Istrie s dlouhou historií a tradicí, kde se každoročně koná mezinárodní tenisový turnaj Croatia Open.

Novigrad je starobylé rybářské město s bohatou historií a kulturou. Novigrad má dobře zachované středověké hradby, gotický kostel svaté Pelagie, barokní palác Rigo a muzeum Lapidarium s cennou sbírkou kamenných památek. Můžete si také prohlédnout akvárium nebo se vydat na plavbu lodí po moři.

Poreč je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Istrii, které má dlouhou historii sahající do římských dob. Poreč je známý především díky bazilice Eufrasiovi s nádhernými mozaikami ze 6. století, která je součástí světového dědictví UNESCO. Můžete si také prohlédnout římskou ulici Decumanus, gotickou radnici nebo pevnost Pentagonal.

Vrsar je malebné rybářské městečko s přístavem a marínou. Vrsar byl v minulosti sídlem istrijských biskupů a milostnou oázou slavného Giacoma Casanovy. Můžete si prohlédnout románský kostel svatého Antonína Paduánského s renesančním zvonicím nebo si užít romantickou atmosféru při západu slunce.

Limský záliv je přírodní rezervace, která se táhne od Vrsaru po Rovinj. Je to úzký záliv, který vznikl zatopením bývalé říční doliny. Limský záliv je známý pro svou bohatou faunu a flóru, zejména pro chov mušlí a ryb. Můžete si pronajmout kajak nebo loďku a prozkoumat záliv nebo navštívit jeskyni svatého Romualda, kde žil jako poustevník.

Dvigrad je opuštěné středověké město, které leží na vrcholu kopce nad Limským zálivem. Dvigrad byl v minulosti důležitým strategickým bodem, ale byl opuštěn v 17. století kvůli moru a útokům Turků. Dnes je Dvigrad archeologickou lokalitou, kde můžete vidět zbytky hradních zdí, kostela svatého Sofie nebo paláce.

Rovinj je jedním z nejmalebnějších měst na Istrii, které se pyšní starobylým historickým centrem s úzkými uličkami a barevnými domy. Můžete si prohlédnout kostel svaté Eufemie s vysokou kamennou věží, navštívit místní galerie a muzea nebo se projít po pobřežní promenádě s výhledem na ostrovy.

Bale je středověké městečko s kamennou architekturou a hradem Soardo-Bembo z 15. století, které je obklopené olivovými háji a vinicemi. Krásné poklidné městečko, kde si vychutnáte středověkou architekturu.

Vodnjan je město s nejvyšší zvonicí v Istrii (62 metrů) a kostelem sv. Blažeje, kde se nachází sbírka mumifikovaných těl svatých a relikvií. Vodnjan je také centrem výroby olivového oleje na Istrii.

Fažana je malebné rybářské městečko s dlouhou promenádou podél moře a výchozím bodem pro návštěvu národního parku Brijuni.

Souostroví Brijuni je národní park, který se skládá ze 14 ostrovů a ostrůvků s bohatou flórou a faunou. Zde můžete obdivovat exotická zvířata jako zebry, slony nebo lamy, která sem byla dovezena bývalým jugoslávským prezidentem Titem. Můžete také navštívit archeologické památky jako římskou vilu nebo byzantský kastrum.

Amfiteátr v Pule je nejlépe zachovaným římským amfiteátrem na světě, který byl postaven v 1. století n. l. a který měl kapacitu pro 23 000 diváků. Zde se konaly gladiátorské zápasy, divadelní představení a dnes slouží jako kulturní a hudební scéna.

Augustův chrám je dobře zachovaný římský chrám zasvěcený prvnímu římskému císaři Augustovi, který se nachází na náměstí Forum v Pule.

Svatá skála na Verudela v Pule, vyhlídka pojmenovaná podle legendy, která říká, že toto místo byl kostel, který byl zničen uprostřed bouře, a místo je ideální pro společné prožívání nezapomenutelných západů slunce.

Premantura je poloostrov na jižním cípu Istrie, který je součástí národního parku Kamenjak. Kamenjak je oblíbeným místem pro milovníky přírody, sportu a adrenalinu. Můžete si vybrat z mnoha aktivit jako cyklistika, windsurfing, potápění nebo skákání ze skal do moře. Kamenjak má také nádherné pláže s čistou vodou a pestrým podmořským životem.

Východní pobřeží Istrie

Opatija je jedním z nejstarších a nejprestižnějších letovisek na Jadranu, které bylo oblíbeným cílem rakousko-uherské aristokracie a evropské smetánky. Opatija má elegantní architekturu, krásné parky a promenádu podél moře. Můžete si prohlédnout vilu Angiolina, kostel svaté Jakuby nebo mauzoleum rodiny Kesselstatt.

Lovran má malebné historické centrum s úzkými uličkami, kamennými domy a kostely. Můžete navštívit Crkvicu Sv. Trojstva, malý kostel z 13. století s nástěnnými malbami, nebo Atelier & Gallery IVAN PESSI, kde si můžete prohlédnout nebo koupit originální umělecká díla.

Národní park v pohoří Učka, které se tyčí nad Opatijou a Lovranem. Park nabízí mnoho možností pro turistiku, cykloturistiku, horolezectví nebo paragliding. Můžete si užít nádherný výhled na Kvarnerský záliv, Istrii a dokonce i Alpy za jasného počasí.

Vyhlídka Plomin na východním pobřeží Istrie, která nabízí krásný výhled na Kvarnerský záliv.

Labin je historické město na východním pobřeží Istrie, které bylo centrem hornictví a těžby uhlí. Labin má zachované středověké hradby, paláce a kostely s cennými uměleckými díly. Můžete navštívit muzeum hornictví, galerii Matije Vlačiče Ilirika nebo rozhlednu Fortica s výhledem na letovisko Rabac.

Rabac je moderní turistické středisko s krásnými plážemi a čistým mořem. Je ideálním místem pro relaxaci, sport a zábavu. Můžete si zaplavat, potápět se, surfovat nebo si pronajmout loďku a objevovat okolní zátoky. Rabac nabízí také bohatý kulturní a gastronomický program.

Centrální oblast Istrie

Pazin je administrativní centrum Istrie, které leží nad propastí Pazinčica, kde řeka mizí v podzemních jeskyních. Pazin je známý také jako inspirace pro spisovatele Julese Verna, který zde situoval svůj román Matyáš Sandorf. V Pazinu si můžete prohlédnout hrad z 10. století nebo muzeum města Pazina.

Vodopády Zarečki Krov jsou malebným místem u řeky Pazinčica s krásným vodopádem a přirozeným bazénem, kde se můžete osvěžit.

Motovun je dalším z malebných měst na vrcholku kopce, které nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Motovun je známý také jako město obrů, protože podle legendy zde žil obří král Veli Jože. Každoročně se zde koná mezinárodní filmový festival, který přitahuje mnoho filmových fanoušků a celebrit.

Oprtalj je malé městečko na vysokém kopci (378 metrů nad mořem) nedaleko Motovunu a Livade, které nabízí působivý pohled na lesy, vinice a olivové háje a další zemědělské kultury typické pro tento region.

Grožnjan je město umělců, které je plné galerií, ateliérů a hudebních akcí. Grožnjan byl v minulosti opuštěným městem, ale v roce 1965 byl oživen skupinou malířů, sochařů a hudebníků, kteří zde našli inspiraci a útočiště. V létě se zde pořádají různé kulturní festivaly, jako je Ex Tempore nebo Jazz is Back.

Hum je nejmenší město na světě s pouhými 20 obyvateli, které se nachází ve vnitrozemí Istrie a je známé jako centrum glagolitické kultury.

Svetvinčenat je malé městečko v centrální Istrii, které je známé pro svůj renesanční náměstí s kašnou a loggií. Svetvinčenat je také sídlem hradu Morosini-Grimani, který byl postaven v 13. století a později přestavěn v 16. století. Hrad slouží jako kulturní a turistické centrum, kde se konají různé akce jako festival tančících víl nebo festival středověkých her.

Tradiční pokrmy na Istrii

Zkušení cestovatelé vědí, že zemi nepoznají jen chozením po památkách, ale také prostřednictvím její kuchyně. Istrie je rájem pro gurmány, kteří si chtějí pochutnat na tradičních pokrmech z místních surovin. Istrie je známá pro svou produkci vína, olivového oleje a lanýžů, které jsou považovány za delikatesy. Zde jsou některé z typických istrijských specialit:

Fuži s tartufy jsou domácí těstoviny ve tvaru šroubů, které se podávají s máslovou omáčkou z lanýžů. Lanýže jsou aromatické houby, které rostou pod zemí a jsou vyhledávány pomocí psů nebo prasat. Lanýže jsou velmi drahé a ceněné pro svou intenzivní chuť a vůni. Na Istrii se vyskytují bílé i černé lanýže, které se sklízejí v různých obdobích roku. Lanýže se používají jako dochucovadlo nebo jako hlavní ingredience různých pokrmů.

Ombolo je plátek vepřového masa od kosti, jemně uzený a opékaný na žhavém uhlí. Ombolo je typická istrijská specialita, která se podává s kysaným zelím nebo salátem.

Kozí sýr s lanýži je další lahodný pokrm z istrijské kuchyně, který kombinuje kvalitní kozí sýr s plátky lanýžů. Tento sýr se nejlépe hodí k istrijskému bílému vínu Malvazija.

Černé rizoto je typické jídlo všech chorvatských restaurací, které se podává s mořskými plody a obarvuje se inkoustem ze sépií. Černé rizoto je vynikající volbou pro milovníky mořských plodů a ryb.

Štrukli jsou pirožky z listového těsta, které se plní vším možným a je možné je jíst na slano i na sladko. Štrukli jsou tradičním jídlem z chorvatského regionu Zagorje, který sousedí s Istrií. Na Istrii se často podávají jako dezert nebo jako lehké jídlo.

Víno je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších produktů Istrie, které má dlouhou tradici a kvalitu. Istrie má ideální podmínky pro pěstování vinné révy, jako je slunečné počasí, vápenitá půda a mořský vliv. Na Istrii se pěstují různé odrůdy hroznů, jako jsou malvazija, teran, muškat nebo refošk. Víno se vyrábí v malých rodinných vinařstvích, ale také ve velkých moderních podnicích.

Olivový olej je dalším typickým produktem Istrie, který je známý pro svou vysokou kvalitu a zdravotní přínosy. Olivový olej se zde vyrábí už od starověku a je součástí každodenní stravy. Místní farmy se velmi často specializují na prémiový olivový olej z říjnové sklizně a některé z nich patří ke světové špičce. Jednou z nich je Chiavalon ve městečku Vodnjan, kde se můžete zastavit na ochutnávku a prohlédnout si jejich moderní mlýn.

Pár slov o Istrii na závěr

Istrie je region s mnoha tvářemi, které stojí za objevování. Je to místo s bohatou historií, krásnou přírodou, pestrým kulturním dědictvím a vynikající gastronomií. Istrie je skvělou volbou pro dovolenou, protože nabízí něco pro každého: od slunečných pláží a podmořských zážitků po malebné vesničky a horské stezky. Doufáme, že tento článek vám pomohl poznat lépe istrijský region a inspiroval vás k návštěvě.

Booking.com