Vodnjan aneb středověká Itálie na Istrii

Vodnjan (Istrie - Chorvatsko)
Vodnjan (Istrie - Chorvatsko)

Istrie je pohledný kraj, jen co je pravda! Ale není to jen město Pula, které zde můžete navštívit, protože turistických destinací, spjatých nejen s historií regionu na pomezí slovanského a italského světa, bychom zde našli ještě mnohem více. Tak například – městečko Vodnjan, šest tisíc obyvatel, tradiční středověké úzké uličky a také pohodová atmosféra. K moři je to jen šest kilometrů a můžete se k němu svézt vlakem, Pula je jen pár mil daleko a když se řekne olivový olej, místní už budou dobře vědět!

Ve Vodnjan jsou zajímavé sakrální památky

Benátská renesance, ale také gotika – to vše se zde pojí v jeden celek, jemuž vévodí kostel svatého Blažeje, jemuž místní říkají Sveti Blaž. Lidové slavnosti, jako je třeba Bumbarska fešta (Bumbari říkají místním obyvatelům ve většině Chorvatska), mají tradici trvající už staletí. Vodnjan nabídne i další sakrální skvosty, jako třeba kostel svatého Kirina z doby raného středověku a kostel svaté Markéty z dvanáctého století. A jistě bychom mohli pokračovat, protože historické srdce města je ještě širší. Ochutnejte mořské ryby, ale také olivový olej, který se tu stáčí na skutečně světové úrovni. Cukrárny? Ty přece na Jadranu nesmí chybět…

Velkou památkou pro celý region je právě kostel svatého Blažeje, jenž nabídne i pohled na vysušené mumie světců, které mají mít podle věřících až kouzelnou moc – svatý Nikolos Bursa, Giovanni Olini a další, jde dokonce o největší z kostelů napříč Istrií.

Vodnjan je centrem prémiových olivových olejů

Olivovníky nejsou v Chorvatsku žádnou výjimečnou plodinou. Většina turistů ovšem netuší, že nejlepší olivový olej se dělá na Istrii. Právě ve Vodnjanu sídlí dva výrobci prémiového olivového oleje, kteří patří k naprosté chorvatské špičce a mají respekt i ve světové konkurenci. Menší farmou je výrobce oleje Brist. O něco větším výrobcem je rodinná firma Chiavalon. Jejich extra panenský olivový olej je v prestižním průvodci Flos Olei hodnocen 95 body ze 100. Před několika lety byl jejich extra panenský olivový olej Chiavalon Ex Albis zařazen mezi TOP 15 olivových olejů světa. Pokud Chiavalon navštívíte, můžete absolvovat netradiční degustaci olivových olejů. Zážitek, který stojí za to.

Vodnjan hostí poměrně početnou italskou i srbskou menšinu, i když nadpoloviční většina obyvatel města a přilehlých obcí – Gajana, Galižana a Peroj – jsou rodilí Chorvaté. Pula je sice jen deset kilometrů, ale třeba Terst nebo Slovinsko také nejsou zrovna moc daleko. Snad jen škoda, že místní stavby nejsou v příliš skvělé kondici, ale snad se situace zlepší a turistický ruch v oblasti bude kvést ještě víc. Istrie by si to nakonec opravdu zasloužila! Její historie je plná benátského vlivu.

Booking.com