Tipy na tři zajímavá malá města na Istrii, které nesmíte minout

Motovun (Istrie - Chorvatsko)
Motovun (Istrie - Chorvatsko)

Středomořská dovolená může mít různé podoby. Samozřejmě, podívat se do Andalusie, navštívit jih italské boty nebo řecké ostrovy, to je odpočinek a poznání v jednom. Byla by ale škoda vynechat na vašich cestách i severněji položené destinace. V létě jsou plné slunce, poznáte díky nim nejen antickou historii a odvezete si spoustu zážitků. Nemáte chuť na malé dobrodružství spojené s cestováním po dosud nepoznaných koutech světa?

Poreč zdobí i zápis do rodiny UNESCO

Začněme třeba právě v původním římském vojenském táboře, které přerostlo v bohaté benátské město. Poreč je zapsána i v seznamech UNESCO, může za to zdejší Eufraziova bazilika ze šestého století, která v sobě nese i byzantský odkaz. Pokud máte rádi výhled na přístav a mořské vlny, nabízí se řada pobřežních restaurací, kde si dáte vynikající oběd. Antika, benátská gotika a také promenáda, na kterou nezapomenete. Láká vás taková cesta? Nemusíte jezdit s cestovkou nebo vlastním vozem, možností je rozhodně více. Proč si nepronajmout obytné auto s veškerým komfortem a nenaplánovat si cestu od A do Z podle svých představ? Půjčovna rodinných vozů do Chorvatska je tu nejen pro početnější rodinný kruh, ale například i partu přátel, která se chce v létě dobře bavit.

Představme si ale ještě dvojici zajímavých destinací, které můžete v rámci Istrie navštívit. Dobrých tipů totiž není nikdy dost, že? Kdo má rád krom Chorvatska také Itálii, měl by rozhodně zavítat do Vrsaru, který je jen pár minut cesty od Poreče. Malé městečko, kde se určitě nebudete nudit, láká i ke slunění. Milovníci sakrálních skvostů si jistě nenechají ujít výšlap do kopce, kde na ně čeká někdejší sídlo biskupů zvané také kaštel Vergolini. Malé ostrůvky u pobřeží a romantická atmosféra místa, kde nežijí ani celé dva tisíce stálých rezidentů.

Motovun nabídne turistům jedinečný výhled

Když budete na Istrii, byl by takřka až hřích vynechat také maličký Motovun. Ten je poněkud dál od pobřeží, ale výhled ze středověkých hradeb stojí za to. Příjemné chvilky zažijí i milovníci památek, renesanční kostel svatého Štěpána a historická náměstíčka dokumentují bohatou historii. Jméno Motovun je odvozené z keltského dialektu – Montona – což znamená jednoduše cosi jako městečko v horách. Přiléhavý název, co říkáte? Pokud si rádi pochutnáváte na lanýžích, nezapomeňte navštívit lanýže Karlić, které jsou vyhlášenou dobrotou Istrie. Dáte si černou nebo bílou variantu?

Samozřejmě je jasné, že s obytným autem navštívíte více destinací, a protože má Istrie rozlohu přes tři a půl tisíce čtverečních kilometrů, rozhodně se zajímavých míst nabízí více. Půvabný přístav Rovinj, historická Pula na jihu, ale také Labin nebo Umag. A zapomenout bychom neměli ani na slovinskou část Istrie, jíž dominují historická centra jako Piran nebo Koper. 

Booking.com