Letovisko Rabac bylo původně rybářské městečko na Istrii

Rabac (Istrie - Chorvatsko)
Rabac (Istrie - Chorvatsko)

Pokud hledáte ideální místo na letní dovolenou v Chorvatsku, měli byste zvážit Rabac. Toto oblíbené letovisko, které lemuje průzračné moře a malebné zelené pahorky, se přezdívá Perla Kvarneru. Najdete tu vše, co k úžasné dovolené patří: oblázkové pláže, překrásnou přírodu, výtečnou středomořskou kuchyni i historické památky v blízkém Labinu.

Kde se nachází Rabac a jak se tam dostat?

Rabac leží ve stejnojmenné zátoce na jihovýchodním pobřeží Istrie, poblíž Labinu (6 km jihovýchodně). Zátoka vznikla zatopením dolního toku Rabackého potoka. Rabac je vzdálen asi 50 km od Puly, největšího města Istrie, kde se nachází mezinárodní letiště. Z Puly se můžete dostat do Rabace autobusem nebo autem po silnici E751. Další možností je přijet vlakem do Rijeky (asi 70 km severně od Rabace) a odtud pokračovat autobusem nebo autem. Většina turistů volí cestu autem, protože z České republiky se dá na Istrii dojet za 8 hodin.

Nejlepší doba na návštěvu Rabace je od června do září, kdy je počasí slunečné a teplé a moře je příjemné na koupání. Průměrná teplota vzduchu v létě je kolem 25 °C a teplota moře kolem 23 °C. V této době také probíhají různé kulturní a zábavné akce, jako například Rabac Open Air Festival nebo Labin Art Republic.

Historie Rabace

Rabac má bohatou a zajímavou historii, která sahá až do starověku. První zmínka o Rabaci pochází z roku 45 př. n. l., kdy byl součástí římské provincie Illyricum. V té době byl Rabac malou rybářskou vesnicí s několika domy a kostelem sv. Justa. V průběhu staletí byl Rabac pod vládou různých mocností, jako byli Byzantinci, Benátčané, Habsburkové nebo Napoleon.

V 19. století začal Rabac nabývat na významu jako turistické letovisko díky své krásné přírodě a čistému moři. Prvním turistou byl anglický cestovatel Richard Francis Burton, který navštívil Rabac v roce 1876 a napsal o něm pochvalnou zprávu. Od té doby začali do Rabace proudit další návštěvníci z celé Evropy, zejména z Rakouska-Uherska.

Ve 20. století se Rabac stal jedním z nejpopulárnějších letovisek na Kvarneru a vyrostlo zde mnoho hotelů, vil a apartmánů. V roce 1953 byl vyhlášen klimatickým lázeňským místem a v roce 1963 zde byl otevřen první hotel s bazénem - Hotel Flamingo (dnes Valamar Sanfior Hotel & Casa). V roce 1970 navštívil Rabac i slavný americký herec Kirk Douglas.

Co vidět a dělat v Rabaci?

Rabac nabízí mnoho možností, jak si užít dovolenou podle svých představ. Vybrali jsme pro vás některé z možných aktivit:

Koupání a opalování na jedné z mnoha oblázkových pláží s modrou vlajkou, které jsou ideální pro rodiny s dětmi i pro milovníky vodních sportů. Mezi nejkrásnější pláže patří Plaža Girandella, Rabac nebo Plaža Maslinica.

Procházka po pobřežní promenádě Lungomare, která spojuje různé části Rabace a nabízí nádherný výhled na moře i na ostrovy Cres a Lošinj.

Návštěva historického města Labin, které leží na kopci nad Rabacem a je známé svými středověkými památkami, jako jsou kostel Panny Marie Nanebevzaté, radnice nebo pevnost Fortica. V Labinu si také můžete prohlédnout muzeum hornictví nebo galerii umění.

Výlet lodí po okolních ostrovech nebo po pobřežních městech, jako jsou Pula, Rovinj nebo Opatija. Na lodi si můžete obdivovat krásu Jaderského moře i podmořský svět plný barevných ryb a korálů.

Cyklistika nebo pěší turistika po okolních kopcích a lesích, kde se nachází mnoho zajímavých tras s krásnými výhledy na krajinu i na moře. Můžete si také zajet do nedalekého národního parku Učka nebo do přírodního parku Skitača.

Zábava a relaxace v jednom z mnoha barů, klubů nebo restaurací v Rabaci, kde si můžete dopřát chutné jídlo, pití nebo hudbu. Mezi oblíbená místa patří The Beat Beach Club, Movie Lounge Bar, Perla nebo Ristorante Nostromo.

Další tipy na výlety po Istrii

Istrie je krásný poloostrov plný historie, kultury a přírody. Pokud máte čas a chuť poznat více z této oblasti, doporučujeme vám navštívit tyto destinace:

Pula - největší město Istrie s bohatou římskou historií a impozantními památkami, jako je amfiteátr, chrám Augusta nebo triumfální oblouk Sergiů. Pula je také známá svým letním filmovým festivalem, najdete zde řadu restaurací a pokud vám bude chybět shopování, tak i nákupní centrum.

Rovinj - jedno z nejmalebnějších a nejromantičtějších měst na pobřeží Istrie s úzkými uličkami, barevnými domy a dominantní bazilikou sv. Eufemie. Rovinj je také obklopen nádhernými ostrovy a zátokami, kde si můžete užít koupání a potápění.

Motovun - středověké městečko na vrcholu kopce, odkud se nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu. Motovun je proslulý svou produkcí vína a lanýžů, které jsou považovány za nejlepší v Evropě. Každoročně se zde koná mezinárodní filmový festival.

Poreč - starobylé město s dlouhou tradicí turismu a kultury. Poreč je známá svou bazilikou Eufrasia z 6. století, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Poreč také nabízí mnoho možností pro sport a zábavu, jako jsou aquaparky, golfová hřiště nebo diskotéky.

Hum - nejmenší město na světě s pouhými 30 obyvateli. Hum je součástí tzv. Glagolitské stezky, která spojuje různá místa s památkami na staroslovanské písmo glagolici. V Humu si můžete prohlédnout kostel sv. Jeronýma, muzeum glagolice nebo ochutnat typický likér biska.

Doufám, že jsem vás inspiroval k návštěvě Chorvatska a jednoho z největších klenotů Istrie a že si tam užijete nezapomenutelnou dovolenou.

Booking.com