Krems je branou do údolí Wachau

Krems (Rakousko)
Krems (Rakousko)

Krems je jednou z mnoha zastávek, které musí učinit každý správný turista při cestách po údolí Wachau. Proč? Více než tisíc let staré město nabízí množství zajímavých církevních i světských památek, nedaleko od Kremsu (český výraz, který není příliš používaný, zní Křemže) se nachází například zámek Grafenneg a malé městečko Melk, které je doslova duchovním symbolem celého rakouského státu.

Páté největší město Dolních Rakous leží přibližně sedmdesát kilometrů od Vídně. Po založení města, zvaného tehdy Urbs Cremisia, zde byl vybudován strážní hrad na ochranu místních kupců. Protože poměrně nedaleko na východ od Kremsu leží Salcburk, šla těmito místy zejména obchodní stezka se solí. Právo trhovat s touto cennou komoditou udělil Kremsu Přemysl Otakar II., který tak stál za velkým rozkvětem celé lokality.

Krems (Rakousko)

Další pohnuté osudy Kremsu se datují do šestnáctého věku, kdy bylo toto město jedním z ústředních center církevní reformace, která započala hlavně v německy mluvících lokalitách. V sedmnáctém století pak při tažení na Vídeň Krems, podobně jako spoustu jiných měst, vydrancovali v rámci třicetileté války švédští útočníci, kteří tak napodobili turecké dobyvatele, kteří se vlastně zastavili až u Vídně.

Dnes je centrum města památkovou rezervací a dvacet let zde sídlí i Dolnorakouská universita. A jak už bylo mnohokrát řečeno, obrovsky proslulé jsou místní vinice, kde zraje hlavně skvělá odrůda Veltlínského zeleného. :-)

Pokud chcete obdivovat hlavně sakrální památky, zamiřte například na návštěvu benediktinského kláštera Stift Göttweig, vystavěného v jedenáctém století a často srovnávaného například s proslulým Monte Cassinem. Dnes je klášter oděn do barokního hávu, za čež je odpovědná přestavba z počátku osmnáctého století, na které se podílel například barokní architekt Johann Lukas von Hildebrand. A není to jediná církevní památka tohoto města, zmínit můžeme i minoritský chrám, který spatřil světlo světa v roce 1264 nebo farní kostel sv. Mikuláše. Všechny tyto krásné stavby jsou navíc ještě zušlechtěny nádhernými malbami Martina Johanna Schmidta.

Krems (Rakousko)

Dalšími možnostmi jsou návštěva brány do starého centra města Steiner Tor, která byla postavena v roce 1480 nebo renesanční radnice, která je o celé jedno století mladší.

A jestli patříte mezi milovníky vína, pak se musíte do kraje kolem Kremsu vydat už jen kvůli tamnímu muzeu zasvěcenému tomuto lahodnému moku. Takzvaný viniční dům Loisium je vzdáleno sice od Kremsu pěkný kus pěší túry, ale ten požitek pak stojí za to…

V okolí Kremsu, které tvoří celé velké údolí Wachau, můžete strávit klidně i několik dní a vše si v poklidu projít a vychutnat. Není to přeci tak daleko od našich hranic a oblast patří k nejkrásnějším částem Rakouska. Je zde spoustu cyklostezek a samozřejmě i možností ubytování.

Booking.com