Cesta do Asie před dobou pandemickou a nyní…
Píše se rok 2020, měsíce únor, a já v rámci svého studijního pobytu odlétám z pražského letiště Václava Havla směr asijského Taiwanu. Ostrov v Tichém oceánu, obklopený státy Japonska a Filipín. Před cestou nebylo třeba mnoho. Nejnutnějším a zároveň nejsložitějším bylo zařízení studentského víza a strpění očkování na břišní tyfus. Pro získání určitého razítka v pasu za účelem umožnění vstupu, stačilo doložit pár dokumentů, včetně přijímacího dopisu na místní univerzitu či kopie pasu, popřípadě lékařské prohlídky. Vlastně nic nedosažitelného. Celý proces trval v zásadě pár dní, a poté už si stačilo jen sbalit kufr a odletět.
V ten samý rok, v březnu, přijíždím vládním autobusem do Prahy z Frankfurtu nad Mohanem, kam přiletělo mé letadlo. Po rozpravě v oficiální kanceláři zastupující Českou republiku v hlavním městě Taipei mi je doporučeno odletět ze země domů do Česka ještě v ten den. “Celosvětová pandemie je na vzestupu, nikdo nevíme, co bude zítra či za týden…”, znělo z úst odpovědných osob na místě. Opravdu jsme nikdo nevěděli, že na svůj návrat kvůli oné pandemii na ostrov Taiwan budu čekat další rok a půl.
Co je důležité sledovat, pokud chci vycestovat do zahraničí?
V pandemické době je pro cizince téměř nemožné se do Asie dostat. Důležité je sledovat oficiální stránky ministerstva zahraničí každého jednotlivého státu, popřípadě ministerstvo zahraničí ČR, které reagovalo na situaci vytvořením přehledné cestovatelské mapy, kde podrobně popisuje situaci v jednotlivých zemí. Lidé se tak snadno mohou dozvědět o opatřeních, která musí při vstupu do určitého státu respektovat, či jak se chovat po příletu do Česka.
Většina asijských států má momentálně velmi přísné podmínky pro vstup cizinců. Je velmi pravděpodobné, že pokud nedisponujete diplomatickým pasem, nevlastníte tzv. ARC (rezidenční kartu) či se nechystáte do země z humanitárních důvodů, bude Vám přístup odepřen. V mém hledáčku je pochopitelně ostrov Taiwan, kam však ještě před nedávnem bylo možné za určitých podmínek odcestovat (např. v rámci tzv. Youth Working Holiday). Avšak to, co čekalo každého potencionálního přijíždějícího se diametrálně odlišovalo od výše zmíněného “zajistit pár dokumentů, sbalit kufr a odletět”.
21 dní v malé místnosti za 30 000 TWD…
V první řadě bylo nutné vyplnit příslušné dokumenty pro tento konkrétní typ víza. Nechat si potvrdit požadovanou finanční sumu (popřípadě doložit zpáteční letenku), vytisknout čistý trestní rejstřík, doložit 2 pasové fotografie, oskenovat vlastní pas, taktéž zajistit zdravotní pojištění na celou dobu pobytu. Toto všechno je ještě standardní záležitostí, která nebyla ovlivněna dobou pandemie. To neplatí o následujícím.
Před cestou je nutné podstoupit PCR test, který nesmí být starší než 72 h. Pokud přestupujete, je nutné sledovat vývoj opatření i na těchto místech přestupu, mohlo by Vás čekat nepříjemné překvapení v podobě náhodného testu na nemoc Covid-19 či pokuty za nerespektování místních nařízení.
Ještě z domova bylo nutné si zajistit tzv. karanténní hotel. Všichni cestující, kteří vstupují do země jsou povinni nastoupit do 21denní karantény (pokud nejsou očkovaní). Z toho 14 dní tráví ve vládou schváleném hotelu a zbylých 7 se mohou uchýlit do vlastního ubytování, avšak s nutností vyvarovat se návštěv frekventovaných míst a denně podávat informace vládním zaměstnancům o zdravotním stavu (měření teploty atd.). Ceny hotelu za noc se v hlavním městě pohybují od 1800 TWD (přibližně 1400 CZK) do desítek tisíc TWD. Pokud se budeme pohybovat v nižších cenový relacích, přiřadí Vám většinou malou místnost s vlastní koupelnou bez stravy, v některých zařízení chybí i okno. Z pokoje nesmíte vycházet. Jediná možnost donášky jídla je za poplatek přímo v hotelu, či po domluvě Vám cokoliv známý nebo rodina může přinést na recepci. Zaměstnanci Vám poté donášku přinesou přímo před dveře pokoje.
Abych použila příklad z vlastní zkušenosti, můj karanténní “pokojík” v červnu roku 2021 vyšel na 30 000 TWD, což je v přepočtu na české koruny přibližně 23 000 Kč. Každý den je samozřejmé se monitorovat, sledovat Vaši tělesnou teplotu a podávat potřebné informace o zdravotním stavu. Na hotel se nedostanete jinak než vládním “Covid-Taxi”, které je speciálně upraveno pro všechny přijíždějící podle přísných hygienických nařízení. Co se týče ceny, mají fixní maximální sazbu, proto ani při cestě do jiného města než je hlavní město Taipei neutratíte více než 1080 TWD (přibližně 840 CZK). Porušení podmínek se trestá pokutami několika stovkami tisíců TWD a okamžitým vyhoštěním ze země.
V minulosti se pravidla porušovala i místními podnikateli, kteří nabízeli své ubytovací jednotky pod záminkou, že přijíždějící cizinec bude předstírat, že je přítelem ubytovávajícího, a tudíž v rámci vztahů mu nabídne své prostory zcela zdarma s požadovaným čestným prohlášením, že po celou dobu bude místo obývat sám cizinec bez přítomnosti cizí osoby. Tato možnost však brzy byla zapsána do seznamu přísně trestaných a kontrolovaných.
Po 21 dnech automaticky končí karanténní doba. Vy můžete spokojeně začít podnikat to, co ještě v únoru 2020 byste pravděpodobně počali přímo po výstupu z letadla na letišti v Taoyuan několik málo kilometrů od hlavního města Taipei.
poznámka pod čarou: TWD = Taiwanský dolar (místní měna s kurzem cca. 1 CZK = 1,31 TWD, údaj z data 22/6/2021)
Žaneta Fikarová | 26.6.2021
Aktuální počasí v destinaci
|
12,2°C
|
Předpověď počasí |