Jak vybrat odolný mobilní telefon, s kterým můžete bez obav cestovat
Vydat se na jiné kontinenty, zažít dobrodružství dosud nepoznané, vychutnat si vůni dálek. A v neposlední řadě, být při tom všem ve spojení se světem, neboť pro dnešního člověka je přeci nepředstavitelné zůstat dlouho off-line. Zavolat si do hotelu, kontaktovat blízké na sociálních sítích a pochlubit se jim novými fotkami, prohlédnout si mapy místa, do něhož se chystáme na výlet. To vše přeci nabídne chytrý mobilní telefon. A podle čeho si vybírat model vhodný na daleké cesty?
Nebojte se investice, mobil musí něco vydržet
Ne vždycky budete na svých výpravách sedět na lavičce pod rozkvetlou třešní nebo sakurou, někdy vás stihne průtrž mračen a jiná nepřízeň počasí, jindy půjdete prašnou cestou a delší dobu nebude po ruce elektrická zásuvka. Outdoorová turistika se nedá provozovat v lodičkách a stejně tak je třeba dodat, že mobilní telefon, který si pro takové výlety vezmete s sebou, by měl mít také určité vlastnosti – namístě je maximální praktičnost. Lépe dát přednost výdrži baterie před kvalitou fotoaparátů, stabilitě provozu před elegantní designem. Nebojte se proto investovat, protože za své peníze dostanete kvalitu. Co všechno by měl splňovat takový odolný mobilní telefon?
- Kvalitní konstrukce. Pevná a s vysokým stupněm krytí, odolejte zvířenému prachu i vodě.
- Kapacita baterie by měla mít nadprůměrnou hodnotu. Proč nosit pořád powerbanku?
- Pád bez poškození? Ano, telefon na cesty by měl vydržet, když jej omylem pustíte na dlažbu.
Zvolit jeden konkrétní model, který je univerzálně nejvhodnější je samozřejmě velmi obtížné. Mohou vám pomoci například testy, které nejlepší outdoorové telefony vybírají podle parametrového vybavení. Do vyhledávače můžete zadat konkrétní parametry, které od svého budoucího přístroje očekáváte. Chcete kvalitní fotoaparát, dobré rozlišení displeje nebo dáváte přednost paměti, která je v silně nadprůměrných hodnotách? Někdy potěší i podpora 5G sítí, jež v moderní době nabízí ultrarychlý přenos dat…
Odolnost je určena normou IP
Jedním ze základních parametrů, které ovlivňují odolnost konstrukce outdoorových telefonů je tzv. stupeň krytí. Ten determinuje schopnost telefonu odolávat vniknutí cizích těles a vody (Zdroj: Výběr nejlepších outdoor mobilů, Arecenze.cz). Tedy, sečteno a podtrženo, měli byste se zaměřit na dvě zdánlivě nenápadná čísla. První z hodnot udává odolnost vůči prachu, čtyřka znamená odolnost vůči drobným předmětům (ale nikoliv samotnému prachu), šestka je pak odolává prachu na sto procent.
A jak je to s vodou? Odolnost vůči životodárné kapalině, která v mobilu nemá rozhodně co dělat, udává druhá číselná hodnota. Čtyřka značí, že model odolá stříkající vodě, sedmička zase, že ponoření na půlhodiny do metrové hloubky přežije mobil zcela bez potíží. Nejvyšší hodnotou je pak devítka, ta naznačuje, že mobilní telefon odolá dokonce i tlakové vodě a je proto vhodným do extrémních podmínek. Jedním dechem dodejme, že tomu odpovídá i cenová hladina.
Displej versus ostré slunce
Pozornost věnujte i volbě displeje, recenze často zmiňují, jestli je možné číst bez problémů i přes sluneční paprsky v pravé poledne uprostřed písečné pustiny. Že takovou věc nevyužijete? Pozor, ostré slunce vám může znemožnit efektivně číst z displeje klidně i celé hodiny. Na výběr je také mezi tlačítkovou variantou a smartphonem, je ale pravdou, že zkušený cestovatel určitě dá přednost druhé z variant. Díky ní si totiž najde cestu přes aplikaci plnou užitečných map nebo si díky datovému připojení ověří, kdy pojede příští vlak. Dotykovému displeji budou vadit mokré ruce nebo rukavice, ale zůstává pravdou, že je praktičtější a většinou jsme na něj také více zvyklí, že?