Zdroje informací pro cestovatele
Nejlepším zdrojem informací o cestování je samozřejmě internet. Jedním z nejlepších zdrojů zahrnujícím všechny destinace je www.lonelyplanet.com (anglicky) a jeho "thorntree" je zcela určitě nejlepší cestovatelské diskusní fórum na internetu vůbec.
V češtině se dají čerpat nejlepší informace z cestopisů a několika cestovatelských serverů, užitečné adresy uvádíme v odkazech všeobecných a pak také u jednotlivých zemí.
Velmi užitečným webem v angličtině je zejména pro Asii www.itisnet.com a www.passplanet.com. Z posbíraných informací si většinou vyrábím ještě svůj vlastní doplňující "guide book" (mimochodem dohazovače v Asii tahle moje "white book" strašně zajímala – oni totiž často moc dobře vědí co se v průvodcích píše, s čímž člověk musí naopak zase počítat, pro ně naprosto neznámý podivný "průvodce" je poněkud konsternoval).
Knižní průvodce
Jednoznačně doporučuju si pořídit některý z velké čtyřky celosvětových tištěných průvodců pro nezávislé cestovatele - Lonely Planet, Rough Guide, Footprint nebo Let's Go. Jejich cena se může zdát vysoká, ale informace z nich jsou skutečně "k nezaplacení". Důležité také je, že informace např. o ubytování jsou zde poměrně objektivní na základě zjištění autorů, "reklamu" si tady žádný hotel koupit nemůže.
Asi nejrozšířenějšími a nejdostupnějšími jsou průvodce Lonely Planet (LP), který opravdu můžeme doporučit. Někdy se setkávám s negativními či opovržlivými názory cestovatelů na LP, ale dovoluji si nesouhlasit. Podle mě je to nejobsáhlejší ucelený zdroj praktických informací, jaký lze většinou nalézt. Je ovšem pravda, že jsou lidé, kteří LP používají jako nějakou bibli a neudělají snad bez něj krok, to je ale zase druhý extrém. LP obsahuje kvanta praktických informací hlavně o cenách, ubytování, dopravě, získávání víz, bezpečnosti, tipech na památky apod. Navíc se dočtete něco o historii a kultuře. Informace bývají většinou celkem přesné, ale věci i ceny se mění a napsali to taky jen lidé. Co připadá fantastické jednomu, nebude se třeba líbit druhému. Nikdy tam prostě nebude úplně všechno a pro všechny.
Řiďte se tedy především sami podle sebe a svého zdravého rozumu a průvodce (žádného) nepoužívejte jako "uživatelskou příručku cestovatele", ale jako užitečný zdroj informací. Koneckonců jak stojí v záhlaví LP: "průvodce nemá sloužit jako soubor neomylných instrukcí, těmi nejlepší zážitky bývají často právě ty neočekávané a nejlepší objevy bývají ty, které učiníte sami". Žádný univerzální návod totiž neexistuje a taky nikdy nebude. V LP, stejně jako v jiných průvodcích, se samozřejmě vyskytnou chyby nebo nepřesnosti, což soudný člověk pochopí. Také některá očekávání, třeba na základě fotky (a to platí samozřejmě i o jiných zdrojích), mohou být zklamáním – např. pokud se těšíte na bombastický vodopád a přijede v období sucha, tak z toho asi nic nebude.
Z rozsáhlé užívanosti LP plynou samozřejmě výhody a také pár nevýhod. Nevýhodou je, že tytéž informace jako vy má hromada dalších lidí, které navíc nenapadlo nic lepšího než přijet ve stejnou dobu do stejné země (jenže upřímně – jinak byste je neměli ani vy). Popisovat výhody snad nutné není, snad nejdůležitější jsou informace o cenách, dopravě, přechodech hranic a vízech. Jednou z výhod je např. také určitá eliminace bezpečnostních rizik, tříbí se tady totiž nejen doporučení kladná, ale i ta záporná. V tomto ohledu se na webu v "Postcards" nebo na "Thorntree" můžete dozvědět užitečná doporučení a varování. A jak jsme zjistili i přímo v praxi, samotný fakt, že tento celosvětový společný zdroj a výměna informací existuje, má dokonce i určitý preventivní účinek (o případnou negativní “reklamu“ na LP skutečně leckdo nestojí).
Přestože jsou průvodci průběžně aktualizováni, nemusíte se obávat vyrazit i s pár let starou verzí, zas tak překotný vývoj nikde nebývá (pokud jde o změnu cen, většinou stačí zjistit si poměr v jakém si je přepočíst). Ceny LP se pohybují cca 600 Kč - 900 Kč a jsou dnes už vcelku běžně k dostání v knihkupectvích nebo je lze objednat na dobírku. V Asii je celkem rozšířený prodej starších LP (nebo také plagiátů), což je výhodné při cestování přes více zemí, kdy s sebou nechcete vláčet celou knihovnu. V Bangkoku je mnoho stánků kde kupují od turistů prakticky všechno, můžete tu nepotřebné knihy prodat a koupit jiné, o okolních zemích tu něco najdete vždycky.
Konečně již začaly vycházet české překlady kompletních LP (i když ty už nejsou tak výhodné pro směnu v cizině). Vyšlo také několik menších evropských průvodců jako české překlady LP, ale ty moc nedoporučuju. Jde o rozkouskovaného původního průvodce zahrnujícího velkou oblast, takže praktických informací tam už tolik není. Cena je sice nižší, ovšem užitečnost už taktéž.
Pokud si chcete počíst česky, tak překladů průvodců Rough Guide, vyšla už také docela slušná řádka. Oproti LP ale neobsahují tolik praktických informací (chybí tady hlavně ceny ubytování a dopravy) a jsou zaměřeny na trochu vyšší cestovatelský standard než budget v LP. Jsou ale vcelku čtivě psané a obsahují zase jiné tipy a zajímavosti.
Dále jsou vcelku hodně užívané a velmi praktické také průvodce Footprint a Let's Go, které se dají doporučit těm, kterým vadí všudypřítomnost LP. S těmito ale nemáme zatím osobní zkušenosti a u nás se zas příliš v prodeji nevyskytují.
Pro oblast střední a východní Evropy (Pobaltí, Rusko) je užitečná edice průvodců In Your Pocket www.inyourpocket.com, které jsou v těchto zemích k dostání většinou v knihkupectví.
Turistická informační centra
Turistické informační centrum může být velmi dobrým zdrojem zajímavých materiálů. Existují ve většině zemí a bývají více či méně užitečné. Pokud to jde, vždy se snažíme tam zajít. To nejdůležitější je, že tam téměř vždy získáte zdarma dobré mapky měst (výměnou za "čárku" pro Czech Republic do statistiky). A už se nám také párkrát stalo, že v centru kam příliš mnoho návštěvníků nezavítá, byli naším zájmem velmi dojati a vybavili nás množstvím velmi krásných materiálů.