Malé chorvatské městečko, nad nímž slunce nikdy nezapadne, toť Baška Voda

Baška Voda (Dalmácie - Chorvatsko)
Baška Voda (Dalmácie - Chorvatsko)

Baška Voda, to je tři tisíce stálých obyvatel, ale také ideální poloha pro turisty, jimiž se to v letní sezoně opravdu jen hemží. Nejde jistě pouze o pláže a moře, ale také čisté piniové lesy, kterými se můžete procházet, co jen hrdlo ráčí! Dalmácie, v běhu staletí domov nebojácných námořníků a rybářů, se v moderní době proměnila v centrum turismu.

Legendární Makarská je jen deset kilometrů daleko

Svahy plné vinné révy, olivovníků a višní, ale také blízkost Makarské, která je pomyslným centrem regionu a největším lákadlem pro tisíce turistů, kteří sem zamíří nejen v červenci a srpnu. A jak se sem dostat? Jednoduše po D8, tedy Jadranské magistrále, která byla stavěna v poválečných letech. Vede okolními kopci, takže vás nebude v žádném případě rušit. Baška Voda je místem prostým hluku ze silnice, ale pravda, je tu trochu rušněji než kdekoliv jinde. Kdo jednou zažil Makarskou riviéru, ví své…

Klasika v podobě oblázkových pláží doplněné i písčitou variantou, noční hodiny plné zábavy, škola potápění a sport, kam se jen podíváte. Pokud chcete poznat chorvatskou tradici, jsou nedaleko Bašky i dvě malé vesničky – Topici a Bast – kam si můžete udělat procházku. Pravda, jde o tradici hodně dávnou, selské prostředí a starší domky, které se jen pozvolna rekonstruují. Ale neměli jsme za časů rakouského mocnářství něco podobného? Právě to nás přeci (nejen) s Jadranem kulturně spojuje! Dejte si sušenou šunku nebo sklenku vína…

Antická pevnost a obchodní centrum v jednom

Baška Voda obchodovala se vzdálenými regiony a stala se pro Římany významným obchodním střediskem – bylo to i kvůli pramenité vodě, kterou objevili původně Ilyrové. Po pádu římského impéria přichází dlouhá doba bez historických zmínek, nová Baška ale přichází na mapu v sedmnáctém století. A protože v roce 1936 je v provozu i první hotel, novodobý turistický ruch má už hodně dlouhou tradici.

Sport si vychutnáte plnými doušky, ať už milujete sportovní aktivity spojené s mořem, fotbal nebo plážový volejbal, nechybí ani tenisové kurty a zázemí pro děti v podobě trampolín. Cyklistické stezky jsou také v provozu, a právě v okolí Makarské budou velmi zajímavé a poklidné. K dispozici je také půjčovna loděk, stejně jako windsurfing.

Biokovo aneb elegantní hory s výhledem na moře

Patří mezi dinárské hory a nabídnou šestatřicet kilometrů procházek – přímo nad Makarskou. Podívejte se na moře, tak nádherný pohled se vám už dlouho nenaskytne, Biokovo je pohořím, jímž se prohání kamzíci a borovicové lesy připomenou i náš kraj. Najdete tu ale také olivovníky a pár vzácných dřevin.

V Bašce Vodě je pláž Nikolina, které se říkalo dříve jednoduše Južna plaža. Místo oceněné Modrou vlajkou je proslulé svou průzračnou vodou, ale podívat se můžete i po okolí. Lodí na ostrov Brač, do pohoří Biokovo, ale třeba i do letoviska Brela severozápadní cestou. Jak by řekl klasik, Chorvatsko je krásné ze všech stran!

Booking.com