Makarská (Chorvatsko)
Makarská (Chorvatsko)

Nejznámější letovisko Dalmácie ležící v široké zátoce zhruba 60 km jihovýchodně od Splitu přímo na Jadranské magistrále – to je Makarská. Celá Makarská riviéra je dlouhá 60 km a patří k nejoblíbenějším letoviskům v Chorvatsku. Makarská zahrnuje mnoho nádherných přímořských městeček jako jsou Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora a mnohé další.

Historie Makarské

Vzhledem ke své poloze i historii je město již od svého vzniku centrem této oblasti. První zmínka o tomto místě pochází z 4. století, přičemž existenci osady z tohoto období dokazují i četné arecheologické nálezy. Dnešní město tak leží na pozůstatcích římských a snad i pravěkých osad. V 7. století je oblast zabrána chorvatskou šlechtou, která jsou pak nazývána Neretvané (dle řeky Neretvy), přičemž okolo projíždějící lodě museli platit daň za bezpečný průjezd. V 13. století pak Neretvané upadají a u moci se v dalších stoletích postupně střídají kněží, bosenští vladaři, chorvatsko-uherští králové a Benátčané. Město se také stalo významným centrem benátsko-tureckých válek.

Makarská (Chorvatsko)

První zmínka o jménu Makarská pochází z roku 1502, kdy bylo město pod vládou Turků, ti zde také v 16. století vybudovali obranný systém skládající se z obranných zdí a 3 věží, které měli město chránit před benátskými útoky. Roku 1681 připadlo město Benátkám a v té době také vzniká podoba města, která se dochovala dodnes – dochází k rekonstrukci po dlouhých válkách i k výstavbě barokních budov.

Makarská (Chorvatsko)

Město pak ještě mnohokrát změní „majitele“, když roku 1797 připadne Rakousku, aby se již roku 1805 dostalo pod francouzskou nadvládu a po pár letech se znovu vrátilo k Rakousku. Počátky turistického ruchu ve městě sahají na začátek 20. století a právě letos se také slaví 100. výročí turistického ruchu v Makarské.

Památky v Makarské

Mezi významné památky patří především stavby z období vlády benátčanů. Je to barokní kostel sv. Filipa Neri z 18. století a také kostelík Sv. Petra ležící na stejnojmenném poloostrově. Tento kostelík byl původně zbourán Turky a následně obnoven v 17. století. Přesto ale kostelík něměl „lehký život“, protože byl v roce 1962 poničen zemětřesením a obnoven až roku 1992. Dominantou je katedrála sv. Marka z 18. století před níž je na velikém náměstí umístěna pozdně barokní fontána. V blízkosti se také nachází františkánský klášter z 15. století s nejrozsáhlejší sbírkou mušlí na světě.

Makarská (Chorvatsko)

Turistický ruch v Makarské

Makarská je také lázeňským střediskem a léčí se zde dýchací i pohybová onemocnění. Na zdejších proslulých oblázkovo–písečných plážích v borových hájích s postupným vstupem do moře jistě prožijete nádhernou dovolenou. Také příznivci sportu si zde přijdou na své při jachtingu, potápění, cyklistice či jeskyňářství. Ubytování naleznete v mnoha pohostinných soukromých apartmánech i zdejších hotelích. Zábavu si pak jistě užijete během festivalu Makarské léto v jehož rámci si můžete užít Rybářskou noc či Letní karneval. Celý festival je zároveň doprovázen mnoha koncerty, výstavami i dalšími kulturními akcemi.

Makarská (Chorvatsko)

Makarska je místo přímo předurčené pro příjemné prázdniny a najdete zde ubytování v mnoha domáckých apartmánechUbytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

Booking.com