El Badii Palace v Marrákeši

El Badi Palace v Marrákeši (Maroko)
El Badi Palace v Marrákeši (Maroko)

El Badii Palace v marockém hlavním městě Marákkeš už dnes dávno neoplývá svou bývalou slávou a velkolepostí, protože z něj zbyly už jen ruiny. Přesto se ale jedná o památku, která rozhodně stojí za vaši návštěvu. Svého času to byl jeden z nejokázalejších paláců vůbec. Však i jeho název, tedy El Badii, znamená v překladu z arabštiny "nepřekonatelný palác."

Jeho stavba zabrala plných 25 let. Zahájena byla roku 1578 a dokončena byla těsně před koncem šestnáctého století. Nechala ho vybudovat panovnická dynastie Sadii a ztělesnila v něm to úplně nejlepší, co tehdejší znalosti umožňovaly. Palác byl vybudován za použití těch tehdy vůbec nejdražších materiálů, jako je zlato nebo onyx. Ačkoliv pro to už neexistují hmotné důkazy, kolonády paláce byly údajně vybudovány z mramoru, který byl směněn s Italy za cukr. Původní palác měl kolem 360 bohatě zdobených místností, nádvoří s rozlohou 135 x 110 metrů a obrovský bazén o velikosti 90 x 20 metrů.

Součástí komplexu jsou pavilony budov, které podle všeho sloužily jako letní sídla. Samozřejmostí jsou potom stáje pro zvířata a také podzemní prostory. Sláva paláce však netrvala příliš dlouho. Dynastie Sadii v sedmnáctém století padla a noví nástupci z dynastie Alouite se chtěli zbavit všeho, co by původní panovníky připomínalo. Sultán Ismail Ibn Sharif proto nechal z paláce odstranit všechno jeho vybavení a výzdobu a použil to pro stavbu svého nového sídla v Meknes. Nechal také zazdít Saadian, tedy hrobky svých předchůdců, které pak byly objeveny až počátkem dvacátého století. Dnes už z paláce zbyly jen ruiny, ale přesto jsou dost zachovalé.

V blízkosti paláce můžete najít i spoustu jiných památek. Za zmínku stojí třeba proslulé Menara Gardens nebo královská brána Bab Agnou.

Booking.com