Zahrady Menara Gardens v Marrákeši

Menara Gardens (Maroko)
Menara Gardens (Maroko)

Už v dávném starověku bylo Maroko poměrně vyspělou zemí, která oplývala bohatstvím a slávou. Místní panovníci si rádi dopřávali luxusu, a tak si stavěli okázalá sídla, včetně dočasných letních domů. Jedním z takových sídel je i proslulý komplex Menara GardensMarrákeši, která je jedním ze čtyř královských měst.

Zahrady byly založeny už ve dvanáctém století. Říká se, že je nechal založit sultán Abd Al-Mumin kolem roku 1130. Název Menara vznikl podle budovy u hlavního vstupu, která má zelenou pyramidovou střechu. Název Menara může označovat maják, ale ten se v tomto komplexu samozřejmě nenachází. Slovem menara se označuje v arabštině prakticky každá vyšší budova. K zahradám byl v šestnáctém století přistavěn dynastií Saadi pavilon, který byl v polovině devatenáctého století výrazně rekonstruován a tehdejší vládce si z něj udělal svůj letní palác.

V zahradách najdeme spoustu nádherných prvků, včetně umělého jezera. To má nejenom okrasnou roli, ale je součástí sofistikovaného systému podzemních kanálů, které sloužily k zavlažování. Voda do jezera je dodnes přiváděna pomocí původního hydraulického systému, který přivádí vodu z hor vzdálených zhruba 30 kilometrů. V zahradách se nacházejí nejrůznější sady i oblíbené olivové stromy.

V nedalekém městě Marrákeš je toho také plno k vidění. Za zmínku stojí například úžasná mešita Koutoubia Mosque s monumentálním minaretem, ale také ruiny královského sídla Palais El Badii, který byl kdysi jedním z největších paláců na světě. Obdivovat ale můžete i místní obrovskou tržnici na náměstí Jemaa el-Fnaa, které je zároveň i hlavním náměstím celého města.

Booking.com